Ačkoli denivky zdobí mnoho českých zahrad, na talířích se běžně nevyskytují. V asijské, francouzské i italské kuchyni však mají své místo. Chutné jsou nejen květy a poupata, ale i mladé lístky nebo hlízy. Každá část denivky poskytuje jinou chuť. A protože jde o rostliny nenáročné na pěstování i levné na pořízení, recepty s ní vás nezruinují.
Konzumovat můžete čerstvé květy denivek, které nepotřebují žádnou úpravu. Stačí je utrhnout, omýt a sníst. Překvapí vás hrášková chuť, příjemná křupavost, křehkost i lahodnost a šťavnatost. Pokud vašemu oku lahodí barevný pokrm, pak jsou denivky tím nejlepším, co do něj můžete přidat.
Skvěle se hodí do zeleninových i ovocných salátů. Efektně působí i jako barevná obloha, dekorace na dorty a jiné dezerty. Můžete je dokonce plnit a zapékat nasladko i naslano. Velmi dobře ladí s čokoládou, květům tak velmi sluší náplň z čokoládové pěny.
- Každý květ denivky v jednom dni rozkvete i uvadne, odtud pochází český název rostliny. Denivky mají mnoho květů, poupata se tvoří po celou sezonu a na jednom stvolu jich může během sezony vykvést i padesát.
- Je známo kolem 60 tisíc odrůd denivek. Všechny jsou jedlé a jsou bohatým zdrojem vitaminu C, minerálů a dalších prospěšných látek.
V Asii se denivka jako zelenina pěstuje dokonce již několik set let. Ve vietnamské kuchyni se používají květy zejména sušené. Nejoblíbenější je oranžová odrůda, tzv. denivka plavá. Vietnamci je přidávají do polévek jako koření.
- Pokud si chcete květy usušit, určitě se dají využít i ty zvadlé, nejlépe se hodí právě odkvetlé.
- Sušené květy je možné také koupit, dovážejí se k nám nejčastěji z Číny. Cena však bývá docela vysoká.
Za nejsladší a nejhojněji užívanou se považuje žlutá varianta denivky, která může připomínat jasmín. Každá odrůda má trochu jinou chuť, například žíhané bývají šťavnatější a mohou vám připomínat okurky.
Poupata denivek v salátech, polévkách i na pánvi
Delikatesou jsou poupata povařená v páře a politá rozpuštěným máslem. Výborně chutnají i smažená. Stačí je osmažit jen tak, ale nebojte se je obalit v jemnějším řidším těstíčku.
Poupata denivek lze také blanšírovat nebo podusit. Doba blanšírování však musí být krátká, aby se poupata nerozpadla.
Stejně jako zbytek rostliny se poupata dokonale hodí do salátů. Používají se i do polévek – zejména v Asii. Ve Francii se poupata přidávají do lívanců. Pokud máte rádi nakládané okurky, zkuste do sladkokyselého nálevu naložit poupata denivek.
Hlízy můžete uvařit i jíst zasyrova
Kromě květů a poupat se dají konzumovat rovněž hlízy denivek. Nejlépe chutnají ty, které vyrýpnete v dubnu, ale své nezaměnitelné kouzlo mají i na konci sezony, tedy v září. Z nutričního hlediska jsou nejlepší na konci vegetačního období (tedy v září). Dají se ovšem zpracovávat po celou sezonu, ale byla by škoda je vykopávat, pokud rostlina zrovna kvete, přijdete totiž o zdroj poupat, květů i listů.
Vzhledem k tomu, že se denivky velice rychle rozrůstají, v každém trsu najdete hlízek opravdu hodně. Dejte pozor, abyste při vykopávání některé hlízy ponechali.
- Před konzumací je třeba hlízy dobře očistit, zbavit hlíny a povařit. Ideální doba varu jarních hlíz se pohybuje v rozmezí 10–15 minut. Takto upravené zůstávají křupavé a pro svou výjimečnou chuť se skvěle hodí do rizota, salátů a zeleninových pokrmů.
- Podzimní hlízy po uvaření můžete nakrájet na stejnoměrné kousky a ještě opražit, budou vám svou křupavostí připomínat brambůrky.
- Konzumovat lze rovněž hlízy během doby jejich vegetačního období, kdy se vyznačují bílou barvou a mají ořechovou chuť. Bývají však křehké, a proto se tepelně většinou neupravují. Stačí je důkladně omýt, nakrájet a přidat do salátů.
Salát z listů denivek i se zálivkou
Nejlépe chutnají mladé jarní lístky denivky ještě před nasazením květů. Stříhají se u země ve chvíli, kdy mají 10–20 cm. Ve Francii je krájejí na kousky a restují na pánvi. Můžete je však jíst i bez tepelné úpravy. Uplatníte je do salátů a do polévek. Starší listy bývají poměrně tuhé a nejsou příliš lahodné. Listy se výborně hodí do zeleninového salátu a mohou doplnit či nahradit špenát, rukolu, polníček, ledový salát.
- Ačkoli jsou denivky jedlé a chutné, mohou způsobovat alergické reakce. Trpíte-li alergiemi na pyl, je nutné, abyste před konzumací odstranili pylové tyčinky a květ dobře opláchli.
- Pozor si rovněž dejte na záměnu s lilií, ta je totiž jedovatá.
Recept na ovocný salát s denivkami
Suroviny: 200 g jahod, 50 g borůvek, 1 zralý banán, 10 květů denivky
Postup: Jahody zbavte stopek a nakrájejte na přibližně stejně velké kousky (větší jahody na čtvrtiny, menší na poloviny). Borůvky zbavte případných stopek a nečistot. Banán oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Květy denivek řádně omyjte (můžete je chvíli nechat namočené ve vodě, zbavíte je tak drobných nečistot i hmyzu), jednotlivé lístky oddělte a nakrájejte na kousky. Všechny suroviny dejte do mísy a opatrně promíchejte.
Tipy:
- Ovoce lze využít jakékoli, které máte po ruce. Hodí se např. i citrusy, hrušky, jablka, ostružiny, maliny.
- Salát můžete prolít šťávou z pomeranče. Máte-li rádi sladší saláty, přidejte do šťávy med.
- Denivky se hodí prakticky do jakýchkoli ovocných salátů, zkuste je klidně přidat i do vašeho oblíbeného.
Zdroje informací: Manger des hémérocalles - La Voie du Jardinier, TopRecepty.cz, Zahrada pod horou, NašeKrásnáZahrada