Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak nedávno zemřela nenáviděná i milovaná foodblogerka Julie Powell, kterou proslavil i film Julie a Julia?

Julie Powell
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Jednoho dne se rozhodla uvařit všechny recepty ze slavné kuchařky od Julie Child a své úsilí sdílela prostřednictvím blogu, který byl tak populární, že díky němu vznikl knižní bestseller i filmový hit.

Z kancelářské myši blogovou senzací

Píše se rok 2002 a devětadvacetiletá Julie Powell si uvědomuje, že ji práce v jedné z kanceláří na dolním Manhattanu vůbec nenaplňuje. A protože ji baví vařit a psát, přijde s velmi ambiciózním nápadem.

  • Rozhodne se za jeden jediný rok uvařit 524 receptů z populární kuchařské „bible“ Umění francouzské kuchyně od známé popularizátorky francouzského kulinářství Julie Child.
  • Díky tomu se zrodí blog The Julie/Julia project, kde Julie píše o svých kuchařských pokusech energickým, svěžím a místy drsným stylem, který si záhy najde spoustu nadšených čtenářů z právě nastupující generace X.

Julie se stala oblíbenou právě proto, že psala o jídle lidsky a upřímně sdílela i veškeré nezdary a patálie, které při přípravě pokrmů měla. Jako když vám kamarádka nenuceně vypráví o tom, co se jí přihodilo.

  • Svým blogem dala veřejnosti najevo, že o vaření můžete psát každý, kdo chce a nemusí kvůli tomu studovat kuchařskou školu nebo mít velké zkušenosti s vařením.
  • Aniž by o tom tehdy měla ponětí, její blog se stal velmi populární u amatérských kuchařů a autorů, kteří začali o vaření psát a jídla fotit na blogy nebo později na sociální sítě – jako například food influencerky Ina Garten nebo Turkuazkitchen.

Od blogu ke knize a filmu s Meryl Streep

Juliin blog získal ještě větší sledovanost, když o něm napsal deník The New York Times. Toho si všimlo i vydavatelství Little, Brown and Company a nabídlo blogerce příležitost vytvořit knižní podobu úspěšného blogu.

  • A tak v roce 2005 vyšel román Julie & Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen (Julie & Julia: 365 Dní, 524 Receptů, 1 Kuchyňka v malém bytě). V českém překladu jsme se ho dočkali až v roce 2009 pod kratším názvem Julie & Julia.
  • A ačkoliv někteří kritici zpochybňovali literární kvality Juliiny knížky, prodalo se jí přes milion kusů.
  • O čtyři roky později se o Julii Powell opět začalo mluvit, a to díky filmu Julie & Julia, který vznikl právě na motivy její knihy.
  • Scénář i režii si vzala na starost americká novinářka, scénaristka a režisérka Nora Ephron, která stojí i za takovými hity jako je Láska přes internet nebo Samotář v Seattlu.
  • Julii Powel si zahrála oceňovaná herečka Amy Adams a role Julie Childové se zhostila Meryl Streep, která za ni dokonce získala Zlatý glóbus.
  • Sama Julie Powell se do tvorby filmu příliš nezapojila a ztvárnění své osoby na stříbrném plátně označila jako romanticko-komediální verzi svého života.

Její blog měl i své odpůrce

Mezi anti fanoušky Julie Powell patřila i samotná šéfkuchařka Julia Child. Když se o projektu dozvěděla, brala ho spíše jako urážku.

  • Prohlásila, že recepty v její kuchařské knize jsou mnohokrát vyzkoušené a testované, aby je dovedl připravit kdokoli. Proto nechápala, že s nimi Powell mohla mít jakékoli problémy a označila ji za ne moc dobrou kuchařku.
  • Díky úspěchu filmu Julie & Julia se začala kuchařka Julie Child opět prodávat ve velkém. Šéfkuchařka však snímek nikdy neviděla, protože zemřela pět let před jeho premiérou.

A co bylo dál?

Možná by se dalo předpokládat, že po takových úspěších čekala Julie Powell jen velká sláva, ale opak je pravdou.

  • V roce 2009 vydala druhou knihu Cleaving: A Story of Marriage, Meat and Obsession (v českém překladu nevyšla), která se dočkala mnoha negativních recenzí.
  • Julie v knize píše o tom, jak se učila řeznickému řemeslu, ale nechala čtenáře nakouknout i do svého soukromí. Svěřila se i s takovými pikantnostmi, jako byl mimomanželský poměr jejího manžela, ale i jí samotné.
  • Po vydání druhé knihy už žádnou další nenapsala a omezila se na publikování příspěvků na Twitteru, kde v posledních týdnech života psala o svých zdravotních problémech, depresi a sebevražedných myšlenkách.
  • Zemřela 26. října 2022 v pouhých devětačtyřiceti letech v důsledku srdeční arytmie, o čemž svět informoval její manžel Eric.

Žena mnoha tváří

Určité psychické problémy a rozpolcenost byly v jejím životě stále přítomné. Původní blogové příspěvky byly mnohem temnější než filmové zpracování jejího příběhu.

  • Powell se začala vařením velmi stresovat a jen obtížně udržovala rovnováhu mezi veřejným a soukromým životem.
  • Veřejnost rozdělila na dvě skupiny. Jedni si ji považovali jakožto propagátorku Julie Child, zatímco jiní její projekt Julie/Julia brali jako vykrádání úspěšnějšího díla.
  • Existovala jedna Julie, která bezmezně milovala svého manžela už od střední školy, ale byla i druhá Julie, která ho několikrát podvedla.
  • Byla tu Julie Powell vedoucí kampaň za práva zvířat a Julie řeznice, která měla krvavé ruce od čerstvě naporcovaného masa.

Sama tvrdila, že nevidí žádný nesoulad ve svých jednáních nevidí. Svou osobnost popisovala jako pozitivní, milou, plnou Julie Child, ale i chmurnou a masochistickou. Jednou dokonce prohlásila, že: „Jedno totiž vede k druhému a zase zpátky.“

Zdroje informací: The New York Times, The Indian Express, Biography Insider, NPR

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Jak zubaři změnili svět sladkostí: Příběh vzniku cukrové vaty
  • Zajímavosti

Jak zubaři změnili svět sladkostí: Příběh vzniku cukrové vaty

Na žádném vinobraní, pouti ani jarmarku nesmí chybět sladké a nadýchané obláčky na špejli. Věděli jste, že cukrovou vatu vymyslel před více než sto lety zubař? Ten, který vám běžně říká, abyste se cukru vyhýbali? Sladký paradox, po kterém...
KVÍZ: Jak dobře znáte kulinářské techniky?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře znáte kulinářské techniky?

Moderní gastronomii si dnes nelze představit bez správných technologických postupů při přípravě jídel. Tepelné úpravy patří mezi nejoblíbenější, protože zlepšují stravitelnost pokrmů a ničí škodlivé mikroorganismy. Připomeňte si s námi...