Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na marinády a dresinky

Co dodá masu šmak a ještě mu zajistí šťavnatost? Přeci marináda, která promění i chuťově méně výrazné suroviny v delikatesu. Dresinky a zálivky mají za úkol doprovodit zeleninu v nejrůznějších salátech. Chutě marinád, dresinků i zálivek jsou rozmanité, zpravidla se však vyznačují výraznou chutí – ať už sladkou nebo kyselou. Nikdy nechybí sůl a olej, často se do nich přidávají bylinky, koření, česnek, zázvor a citron. Sladí se cukrem nebo medem. Často se dostávají ke slovu také dochucovadla jako hořčice, worcester, sójová omáčka nebo kečup

...

 

V našich osvědčených receptech můžete vybírat z desítek marinád na kuřecí, stehna i prsa, na vepřová i hovězí žebra, krkovici nebo králíka.

  • receptech na marinády a zálivky na vás čekají poměry surovin. Dozvíte se u nás ale také, jak správně marinovat jednotlivé druhy masa.
  • Marináda podtrhne chuť masa, dresink nebo zálivka dokáže podtrhnout chutě nakombinované zeleniny. 
  • Hodit se vám bude recept na domácí majonézu.
  • Že je pro vás příprava dresinků hračka? V takovém případě rozhodně musíte vyzkoušet naše recepty na dresinky a zálivky, svěží pesto, italskou salsu nebo jogurtový dip

Jak na dokonalou marinádu? 

Bez čeho se poctivá marináda neobejde a s jakými surovinami je třeba mít se na pozoru? Vedle výběru vhodných ingrediencí na marinádu je to také doba marinovaní, která zajistí křehkost a šťavnatost masa. A každý druh masa si žádá pro lázeň v marinádě jinou časovou náročnost. Zatímco vepřové a hovězí maso marinujeme klidně i několik dní, u kuřecího bychom neměli přesáhnout 8 hodin. Pokud kuřecí maso marinujeme příliš dlouho, riskujeme ztrátu šťavnatosti. Z jakých ingrediencí připravujeme marinádu nejčastěji? 

  • Olej spojuje sypké přísady, nechává vyniknout chuti koření a bylinek. Dobře ulpívá na potravinách a brání jejich vysoušení. Na marinádu je vhodný například řepkový olej, který zvládá vysoké teploty při následné tepelné úpravě.
  • Sůl. Osolit můžete maso, než jej vložíte do marinády, nebo osolit samotnou marinádu. Sůl pomáhá zvýraznit chuť. 
  • Koření. Grilovací koření můžete buď zakoupit hotové – taková směs obvykle obsahuje i sůl. Namíchat si můžete také vlastní grilovací směs. Takový mix obvykle zahrnuje sladkou papriku, pepř, chilli, oregano, sušený česnek a cibuli, kmín a hořčici. 
  • Bylinky. Vůni masa skvěle podpoří rozmarýn, tymián, oregano nebo bazalka

Naložené maso nechávejte marinovat v uzavřené nádobě v lednici. Čím dalším zpestřit grilování a vyzdvihnout chuť masa? Zkuste domácí kečup a hořčici! Jakmile ochutnáte, rozloučíte se s těmi kupovanými. 

Dresink, zálivka nebo dip do 5 minut 

Zatímco maso pomalu nasává všechny chutě marinády, přichází ten správný čas na přípravu dresinku na salát. Jaký je hlavní rozdíl mezi dresinkem a zálivkou? Oficiálně se nikde neuvádějí, pocitově však můžeme dresink vnímat jako hutnější zálivku, často na bázi jogurtu, zakysané smetany nebo majonézy. Jeho úkolem je zeleninu obalit ("obléct"). Naproti tomu zálivku si představujeme řidší a ve větším množství. V typicky sladko-kyselé zálivce někdy zelenina může doslova naložená. Příkladem jsou oblíbené saláty českých jídelen: rajčatový salát s cibulí a octem, okurkový salát s octem nebo mrkvový salát. Nejrozšířenější zálivkou je vinaigrette.

 


Celý popis