Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Krůtí roláda se sladkokyselou náplní podle Pavla Berkyho: S provázkem se netrapte, existuje jednodušší řešení

Pavel Berky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Správně připravená roláda je šťavnatá, dokonale dochucená a na talíři božsky vypadá. Aby splňovala tato kritéria, budete potřebovat pár rad, jak na to. Pomůže vám také video od Pavla Berkyho, který roládu připravil podle našeho receptu.

Na roládu můžete použít téměř jakýkoliv druh masa, nejčastěji se roláda připravuje z masa vepřového a drůbežího. Maso je potřeba seříznout, aby bylo tenké, aby se dalo snadno zarolovat, ale zároveň dostatečně silné, aby udrželo náplň. 

Podívejte se na video, kde vám Pavel Berky ukáže, jak maso na roládu připravit

Skryt pre seznam
  • Velmi ostrým nožem udělejte do masa hluboký podélný řez cca 0,5 cm od okraje krůtího prsa, ale neprořízněte maso skrz. Postupujte nožem dále, jako byste maso řezem ‚odrolovávali’ až na konec masa.
  • Na konci porcování byste měli mít před sebou plát.
  • Pokud jsou některé části masa výrazně silnější, můžete do nich udělat krátký svislý zářez, aby se slabě rozevřely. 
  • Pokud je maso příliš tlusté, můžete ho rozklepat na požadovanou tloušťku. Jestliže si na seříznutí masa netroufáte, poproste řezníka. 

Čím plnit roládu? 

Náplň může být rozmanitá: můžete do ní použít různé druhy sýrů, zeleniny, ořechů nebo dokonce sušené ovoce, které dodá roládě sladkokyselou chuť. Důležité je, aby byla náplň dobře ochucená, protože pak bude nejen efektní na pohled, ale poteší i chuťové buňky. 

  • Do rolády, kterou podle našeho receptu připravil Pavel Berky, patří listový špenát, slanina, šalotka, šalotka, česnek, brandy, sušené brusinky, javorový sirup, hořčice, uzená paprika, tymián a rozmarýn.

Jak zarolovat roládu?

Zarolování masa je umění samo o sobě. Měli byste se snažit rolovat maso co nejtěsněji, aby náplň během pečení zůstala uvnitř. K upevnění rolády použijte kuchyňský provázek. Ujistěte se, že je roláda svázaná pevně, ale ne příliš těsně, aby se během upečení provázek do masa příliš nezařízl a šel odstranit.

Tip

Na rolování rolády můžete použít alobal: Maso položte na rozložený alobal a pokryjte ho nádivkou. Srolujte maso a upevněte ho alobalem.

Klasickým způsobem zajistěte tvar provázkem a dejte do trouby. Zhruba 20 minut před koncem pečení alobal odstraňte a roládu nechte dopéct, aby získala zlatavou barvu.

Jak dlouho péct roládu?

Doba pečení se může lišit v závislosti na velikosti rolády. Obecně platí, že roládu byste měli péct při teplotě kolem 180 stupňů po dobu asi 1 až 1,5 hodiny. Důležité je pravidelně maso přelévat výpekem, aby bylo šťavnaté. 

Tipy a triky 

  • Marináda: Marinování masa před jeho přípravou může zvýraznit jeho chuť. Můžete použít směs olivového oleje, česneku, bylinek a koření. 
  • Odpočinek: Až plech s roládou vyjmete z trouby, přiklopte ho druhým plechem a nechte 15 minut odpočívat. To umožní šťávám rozvinout se v mase a prostoupit ho, což zvýší jeho šťavnatost na jazyku.
  • Omáčka: Výpek z rolády můžete použít k přípravě omáčky. Přidejte trochu vína, vývaru nebo smetany, přiveďte k varu a nechte zredukovat. 

Zdroj: časopis Apetit, Pavel Berky

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč