Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kuřecí, krůtí, kachní nebo husí aneb Jak dlouho péct drůbež v troubě, aby nebyla vysušená

Drůbež
ZDROJ: Anshu A/Unsplash
sdílet:

Každý rok spořádáme každý v průměru až 82 kg masa, z toho 29 kg tvoří drůbež. V domácnostech se připravují kuřata, slepice, krůty nebo husy na nespočet způsobů. Hodí se totiž k řadě úprav: pečení, smažení, restování, grilování, pošírování nebo dušení. Kuřata a krůty jsou lehčí a dietnější než tučnější kachny a husy. 

Maso ptáků je světlé, nevyžaduje dlouhých úprav a můžete z něj připravit nejrůznější typy pokrmů: pečínky, rolády, ragú, řízky, plátky, stir-fry, rizota, omáčky, těstoviny...

Pokud pečete drůbež vcelku, mějte na paměti, že má tendenci k vysoušení – zůstane-li v troubě déle než je nutné. Aby bylo maso šťavnaté, propečené a měkké, postačí půl hodiny na kilogram pečeného masa při 180 °C.

Nejoblíbenější je kuře

V Česku se průměrně odchová 11,6 milionů kuřat ročně. Část produkce se vyváží, naopak levnější kuřata se přivážejí. Pokud chcete voňavé kuře, je dobré se poohlédnout po farmářské produkci. Na drůběži je obzvlášť znát, jaké měla životní podmínky.

  • Mezi nejdůležitější faktory, které stojí za vysokou poptávkou po kuřecím mase, je rychlý způsob přípravy a nutriční hodnoty. Kuřecí maso je lehce stravitelné a není tučné.
  • Pokud chcete ušetřit, nakupujte celé kuře a naporcujte ho. Získáte tak jednotlivé části levněji, než kdybyste je kupovali zvlášť a můžete je ponechat na pozdeji k přípravě různých pokrmů. Skelet nevyhazujte, připravit z něj můžete domácí kuřecí vývar. 

Co připravit z krůtího masa?

V Evropě patříme mezi země s nejmenší spotřebou krůtího masa. Tuzemská produkce jich vykrmí přibližně 347 tisíc kusů za rok, část jich opět jde na vývoz. 

  • Krůtí maso je z drůbeže nejméně tučné a mezi drůbeží tak platí za nejdietnější. Doporučuje se kardiakům i lidem, kteří se snaží redukovat váhu nebo mají problémy s vysokým cholesterolem.
  • Krůta či krocan se s oblibou peče vcelku. Prsa se marinují a používají do stir-fry, případně a grilují. Usmažíte z nich dobré řízky. Stehna můžete péct, grilovat nebo z nich připravit vývar. 

Šťavnatější kachní s vyšším obsahem železa 

Kachny jsou druhou nejoblíbenější drůbeží Čechů. Kachní maso pečené s knedlíkem a se zelím je jedním z klasických českých jídel, které si dopřáváme nejen při speciálních příležitostech. Výtečné je také kachní rilletes.

  • Oproti kuřecímu a krůtímu má výraznější chuť kvůli vyššímu obsahu tuku.
  • Kachní maso nejčastěji pečeme, stehýnka se konfitují do rozpadající se konzistence, prsa se mohou zprudka restovat na pánvi.
  • Důležitou součástí přípravy kachny je důkladné vypečení tuku z kůže, aby měla křupavou kůžičku.
  • Čeští farmáři a chovatelé odchovají ročně až 768 tisíc kachen. 

Husí maso plné chuti

Husa je pro nás spíše svátečním jídlem a zpravidla si ji dopřáváme na svatomartinské hody nebo jako svatoštěpánskou husu, která nám krásně zakončuje vánoční hodování. Česká produkce hlásí 20 tisíc kousků ročně a zbytek pochází z dovozu.

  • Z celé roční spotřeby necelých 29 kg drůbeže na osobu činí husí maso jen 200 g.
  • Husa chutná skvěle pečená, díky pomalému pečení má čas změknout a pustit přebytek tuku. Rozhodně se neřadí mezi dietní jídla, jednou za čas však neuškodí.
  • Husa stejně jako kachna chutná skvěle se zelím a knedlíkem. Oba druhy drůbeže se díky vyššímu obsahu tuku hůře tráví, zelí ovšem celý proces urychluje. 
  • Husu můžete připravit s nádivkou, uzeným i jablky.

Zdroje informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín