0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kuřecí, krůtí, kachní nebo husí aneb jakou drůbež si vybrat

Drůbež
ZDROJ: Anshu A/Unsplash
sdílet:

Každý rok spořádáme každý v průměru až 82 kg masa, z toho 29 kg tvoří drůbež. V domácnostech se připravuje na nespočet způsobů. Hodí se k pečení, smažení, grilování, pošírování nebo dušení. Kuřata a krůty jsou lehčí a dietnější než tučnější kachny a husy. 

V Česku se průměrně odchová 11,6 milionů kuřat ročně. Část produkce se vyváží, naopak levnější kuřata se přivážejí. Pokud chcete voňavé a kvalitní kuře, je dobré se poohlédnout po domácí farmářské produkci. 

 • Mezi nejdůležitější faktory, které stojí za vysokou poptávkou po kuřecím mase, je rychlý způsob přípravy a nutriční hodnoty. Na 100 g kuřecího připadá 110 kcal, 3 g tuku a 20 g bílkovin. Neobsahuje však mnoho železa ani vitaminů skupiny B.
 • Kuřecí maso je lehce stravitelné a není tučné.
 • Pokud chcete šetřit svou peněženku, nakupujte celé kuře a naporcujte ho. Získáte tak jednotlivé části levněji, než kdybyste je kupovali zvlášť a můžete je ponechat na pozdeji k přípravě různých pokrmů. Skelet nevyhazujte, připravit z něj můžete domácí kuřecí vývar. 

Krůtí jako superpotravina proti nespavosti

V Evropě patříme mezi země s nejmenší spotřebou krůtího masa. Tuzemská produkce jich vykrmí přibližně 347 tisíc kusů za rok, část jich opět jde na vývoz. 

 • Krůtí maso je považováno za nejméně tučné a mezi drůbeží za nejdietnější, navíc je snadno stravitelné. Sto gramů krůtího skrývá přibližně 115 kcal, jen 1,5 g tuku, 25 g bílkovin, a navíc obsahuje vitaminy i minerální látky. Údajně se řadí mezi superpotraviny.
 • Doporučuje se kardiakům i lidem, kteří se snaží redukovat váhu nebo mají problémy s vysokým cholesterolem. Přípravě se meze nekladou, krůtí maso se s oblibou peče, marinuje a griluje, restuje a rovněž z něj lze připravovat vývary či řízky. 

Šťavnatější kachní s vyšším obsahem železa 

Kachny jsou druhou nejoblíbenější drůbeží Čechů. Kachní maso pečené s knedlíkem a se zelím je jedním z klasických českých jídel, které si dopřáváme nejen při speciálních příležitostech.

 • Čeští farmáři a chovatelé odchovají ročně až 768 tisíc kachen. 
 • Konzumací 100 g masa do těla dostaneme 290 kcal, 16 g bílkovin, 0,5 g sacharidů a 23 g tuků. Kachna je skvělým zdrojem železa nebo vitaminu B12.
 • Oproti kuřecímu a krůtímu má výraznější chuť kvůli vyššímu obsahu tuku.
 • Kachní maso nejčastěji pečeme, stehýnka se konfitují do rozpadající se konzistence, prsa se mohou zprudka restovat na pánvi.
 • Důležitou součástí přípravy kachny je důkladné vypečení tuku z kůže, aby měla křupavou kůžičku.

Husí maso dodá tělu nenasycené mastné kyseliny 

Husa je pro nás spíše svátečním jídlem a zpravidla si ji dopřáváme na svatomartinské hody nebo jako svatoštěpánskou husu, která nám krásně zakončuje vánoční hodování. Česká produkce hlásí 20 tisíc kousků ročně a zbytek poptávky přichází z dovozu.

 • Z celé roční spotřeby necelých 29 kg drůbeže na osobu činí husí maso jen 200 g.
 • Nutričně je na tom husí maso podobně jako kachní – 359 kcal, 15 g bílkoviny, 0,2 g sacharidů a 33 g tuků na 100 g masa. Je tak o trochu lepší volbou pro milovníky sádla. Husí maso nám navíc dodá větší množství železa a vitaminu B6.

Husa chutná skvěle pečená, díky pomalému pečení má čas změknout a pustit přebytek tuku. Rozhodně se neřadí mezi dietní jídla, jednou za čas však neuškodí.

Husa stejně jako kachna chutná skvěle se zelím a knedlíkem. Oba druhy drůbeže se díky vyššímu obsahu tuku hůře tráví, zelí ovšem celý proces urychluje. 

Související články

Jak vykostit kuře
 • Zajímavosti

Jak vykostit kuře

Už žádné rozhodování, zda kuřecí paličky, křídlo, nebo stehno. Naučte se zpracovat celé kuře.       ...
Vaříme úsporně: 1 kuře, 4 pokrmy
 • Poradna

Vaříme úsporně: 1 kuře, 4 pokrmy

Koupili jste celé kuře a nevíte, jak ho zpracovat, abyste nemuseli nic vyhazovat? Stačí kuře správně naporcovat a z jednoho kusu uvaříte hned několik plnohodnotných jídel pro dva hladové krky. ...

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit