Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kvíz: Jídla z českých pohádek pro opravdové znalce. Jaká povidla vařili Křemílek s Vochomůrkou a cítí Honza vůni z koláčů, nebo buchty z pekáčů?

Jídla z pohádek kvíz
ZDROJ: Česká televize
sdílet:

Pamatujete si, jaké těsto zadělávali legendární Jan Werich s Vlastou Burianem v pohádce Byl jednou jeden král? A nač nalákal strašlivý loupežník Lotrando nešťastnou princeznu Zubejdu? Ověřte si s námi svůj postřeh v jednoduchém kvízu, který najdete pod článkem, kde na vás čekají všemožné pokrmy z českých pohádek.

Pro rozproudění mozkových buněk pro vás máme malou nápovědu ze známých českých pohádek. Také vás honí mlsná, když si herci v pohádkách pochutnávají na staročeských dobrotách? Pak zpozorněte, protože kromě kvízové nápovědy pro vás máme také několik osvědčených receptů. 

Byl jednou jeden král

Pohádka s hvězdným obsazením, jejímž hlavním cílem je poukázat na lidské vlastnosti od chamtivosti po štědrost. Copak může mít Maruška svého otce ráda jako sůl? To by se na to Král Já I. podíval! 

  • A tak se legendární dvojice Jan Werich a Vlasta Burian rozhodli připravit pro celé království lívance bez soli. Že i té je potřeba přiměřeně zjistili při prvním ochutnání čehokoli, kde nebyla ani ta špetka.
  • A pamatujete si ještě, co málem do lívanců přidali? Napoví vám známý dialog: „A co ta piksla?“ „Ta se vstřebá. Hlavně aby to křupalo.“

Honza málem králem

Jiřího Korna vyšlapujícího si po českých luzích a hájích s veselou písní na rtech by zapomněl málokdo. 

  • Vzpomínáte, jak si to Honza nakráčel do kuchyně panímámy se sekerou v ruce a sebevědomým odhodláním k uvaření sekyrkové polévky?
  • Co ale ze všeho nejvíc miluje Honza válející se na peci ještě před tím, než vyrazí do světa? No přece buchty!

Lotrando a Zubejda

Lotrando se v dalekém paláci Sultána Solimána ocitl tak nějak náhodou. Na přání svého otce, který mu ve své poslední hodince kladl na srdce, ať hlavně nepracuje, štítí se Lotrando, ač velmi nerad, každého skutku připomínajícího onu práci.

  • Co ale přivábí Zubejdu ven, aby se konečně vystavila slunci? Obyčejný chleba s tvarohem.

Tři veteráni

Co skutečně vadí a nevadí ukáže až neskutečně dlouhý nos zlé princezny Bosany, která se snaží okrást veterány o jejich zlato. Sladká jablka ze stromu frňákovníku jsou však chutná jen do chvíle, než po nich začne růst nos až do sousedních království.

  • Vzpomenete si na snídani, kterou třem veteránům přinese kouzelný cylindr? Nechybí vejce na tvrdo ani čerstvá horká káva!

Princezna se zlatou hvězdou na čele

Tradiční skromná jídla se objevují i v pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele. Jakmile princezna, zahalená v myším kožíšku, pomáhá královskému kuchaři mýt nádobí, vymění si oba svou svačinku.

  • Zatímco královský kuchař nabídne Myšímu kožíšku obložený chléb, skrytá princezna mu štědrost oplatí a nabídne buchty s mákem.

Císařův pekař - Pekařův Císař

Pohádka, která má své jedinečné místo a nesmazatelnou historickou hodnotu české kinematografie, přinesla divákům pohled na spoustu dobrot z Matějovy pekařské dílny. Excelentně ztvárněná dvojrole Janem Werichem touží po jediném - najít a probudit hliněného Golema a přesvědčit ho k službám císaři. 

  • Oč žádá astrolog, který přiběhne do Matějova pekařství? Přece aby rohlíčky byly dnes obzvláště vypečené!

Zdroj: Česká televize

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč