Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

15 tipů na svatomartinské husí hody

15 tipů na svatomartinské husí hody
ZDROJ: Apetit

Listopad odjakživa patří husím pečínkám, z jedné husy však můžete mít užitku mnohem víc. Objednejte si čerstvou husu a užijte si svatomartinské hodování se vším všudy. K masu přidáváme také recept na sladkou tečku v podobě jednoduchého litého koláče a tipy sommeliéra, co k svatomartinské huse pít.

Husí hody berte jako ryze sváteční záležitost. Vyberte husu z dobrého chovu, abyste si pochutnali. Kam pro ni?

 • Čerstvé husy se dají objednat přímo na venkově či na farmářských trzích
 • Husy se zpravidla prodávají včetně drůbků, pro jistotu se ale přeptejte při objednávání. Pokud máte zájem i o krev (chutnat bude milovníkům jelit), řekněte si o ni předem.
 • Jestliže budete husu nasolovat den předem, jak se doporučuje, nezapomeňte si na ni udělat místo v chladničce. Pokud víte, že se vám husa do ledničky nevejde, plánujte akci tak, abyste přinesenou husu začali rovnou péct.

Jak velkou husu pořídit?

 • Počty porcí berte tentokrát spíš orientačně – každá husa se jinak vypéká, má jinak velké vnitřnosti a dostanete k ní jiné množství krve. A záleží i na tom, jací jste jedlíci a jaké zvolíte celkové menu.
 • Pokud budete na husu čtyři, kupte si zhruba pětikilový kus (vejde se pohodlně do trouby). Užijete si střídmě pečínky, a ještě můžete z jediné husy ochutnat všechna jídla i chuťovky.
 • Menší husa se vám díky našim receptům nepřejí, ani když ji budete konzumovat jen ve dvou.

Jak naporcovat pečenou husu?

Rozhodnete-li se přeci jen péct celou husu v troubě, bude se vám možná hodit pár rad k jejímu porcování

 • Ujistěte se, že máte upečeno: Do nejsilnější části stehna vpíchněte grilovací jehlu nebo ostrou špejli – vytékající šťáva by měla být u dopečené drůbeže čirá.
 • Husu nechte po vyjmutí z trouby odpočinout 15 – 30 minut na nahřáté míse a pevně zabalenou do alobalu.
 • Vezměte si porcovací nebo velký kuchařský nůž a vidlici a dejte se do díla:

1. Začněte nohama

 • Husu položte na záda tak, aby její nohy směřovaly od vás, vidlici zabodněte do prostředku jejího trupu. Nožem pak veďte řez mezi stehnem a trupem.
 • Pak stehno mírně odkloňte, abyste se dostali ke kloubu. Překrojte ho a oddělte celou nohu. Zopakujte na druhé straně.
 • Stehna pak můžete rozdělit v kloubu na horní a spodní část. Menším nožem je pak můžete vykostit, chcete-li.

2. Pokračujte křídly

 • Drůbež dejte nohama k sobě, stále prsíčky vzhůru. Uchopte jedno z křídel a ‚zamávejte‘ jím, díky tomu zjistíte, kde je kloub.
 • Pak je odkrojte, trup si přidržujte vidlicí zabodnutou do střední části prsou. Stejně postupujte na druhé straně.

3. A konečně prsíčka

 • Směrem od krku příčně krájejte plátky prsou (případně včetně nádivky). Ta přitom přidržujte vidlicí. Aby se plátky s nádivkou nerozpadly, podložte je vidlicí. Opakujte na druhé straně. Můžete také oddělit celá prsa a nakrájet je na plátky.

Chcete-li, můžete naporcovat také záda (prostě je rozkrájejte na kusy nebo je rozstříhejte nůžkami na drůbež).

Co k huse pít?

Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra​, doporučuje:

Svatomartinské víno a tradiční pečená husa se zelím je kombinace, bez které bychom si už listopad snad neuměli představit. Husa má výrazné tučnější maso, které ke knedlíkům servírujeme s bohatým výpekem. A podle toho také budeme volit víno. Červená svatomartinská vína odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké jsou mladá, lehká a svěží a jejich vyšší kyseliny se výborně doplňují s vyšším obsahem tuku u tohoto jídla."

"Modrý Portugal bych k této úpravě husy volil ze Slovácké a Mikulovské vinařské podoblasti, Svatovavřinecké pak z velkopavlovické nebo znojemské. U svatomartinských vín je ale nejdůležitější mladistvý svěží projev, který najdeme u všech těchto vín bez rozdílu regionu. Nebojte se tedy zkoušet různé kombinace. Pokud připravujete k huse zelí více do sladka, zajímavým tipem může být spojení také s růžovým svatomartinským odrůdy Zweigeltrebe.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: jana.koprivova