Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Z kynutého, křehkého i litého těsta – Jak na nejlepší makové koláče

Z kynutého, křehkého i litého těsta – Jak na nejlepší makové koláče
ZDROJ: MSphotos/pixabay.com

Modré zlato, tak se právem přezdívá českému máku. V kuchyni ho hojně používaly už naše babičky a jistě věděly proč. Modrý mák je bohatý na vitamíny a minerály, obsahuje zdravé tuky, ale především výborně chutná. Nechte se inspirovat našimi recepty a upečte si na víkend makové koláče.

Základem chutného koláče je maková náplň. Tu připravíte z namletého máku uvařeném v mléce, které osladíte a dochutíte vanilkovým cukrem, špetkou mletého hřebíčku, skořice, švestkovými povidly a zahustíte nastrouhaným perníkem.

 • Někdo ještě přidává rum nebo rozinky namočené v rumu. Ale stejně tak poslouží i meruňky, višně nebo jahody.
 • Abyste výsledek povznesli ještě o stupeň výš, posypejte koláče plátky mandlí. Můžete je přimíchat do žmolenky či drobenky anebo použít samotné.

Tip: Kupujte celý mák a podle potřeby si ho namelte až doma, bude voňavější a chutnější. Mletý mák se navíc rychleji kazí.

Koláče z kynutého těsta

Kynuté koláče jsou česká klasika, která nesmí chybět na žádném slavnostním stole. Pečou se na svatbu i posvícení a ať už do nich zvolíte jakoukoli náplň, vždy budou chutnat báječně.

Aby se kynuté těsto povedlo a koláčky byly i druhý den měkké a chutné, je důležité dodržet několik zásad:

 • Suroviny by měly mít pokojovou teplotu (vejce vyndejte alespoň hodinu před pečením z lednice).
 • Droždí na výrobu kvásku zalévejte vždy teplým mlékem (nesmí být horké, jinak zabije kvasinky) a přisypejte lžíci cukru.
 • Připravené koláčky nechte před pečením ještě alespoň 5 minut nakynout, teprve potom je potřete máslem nebo rozšlehaným vejcem a dejte péct.
 • Když vyndáte koláčky z trouby, ihned je potřete směsí rozehřátého másla s tuzemákem v poměru 1 : 1. Budou voňavé a měkké ještě druhý den.

Koláče z křehkého těsta

Máku sedí i křehká máslová těsta. Je to ideální spojení hutné makové náplně a jemné máslové krusty. Abyste kombinaci ještě víc podtrhli, přidejte do těsta citronovou kůru, semínka vanilky, špetku skořice nebo lžíci jemně mleté mandlové mouky.

Jak na dokonalé křehké těsto

 • Máslo používejte vždy vychlazené. Ze začátku se s ním hůř pracuje, ale udržuje těsto déle chladné.
 • Směs zpracovávejte co nejrychleji a ideálně v kuchyňském robotu. Teplota rukou máslo rychle zahřívá a těsto se začne brzy lepit.
 • Jakmile bude těsto zpracované, zabalte ho do potravinářské folie a dejte alespoň na hodinu do lednice.

Koláče z litého těsta

Nejjednodušší a nejrychlejší přípravu vyžadují litá těsta. Mnohdy není potřeba dělil bílky od žloutků ani nic šlehat. Stačí sypké a mokré suroviny zamíchat a vlít na plech. A přesně takto snadným způsobem můžete vykouzlit i chutné makové pochoutky.

 • Pokud máte svůj osvědčený recept na litý koláč, nahraďte ¼ mouky mletým mákem a uvidíte, že nešlápnete vedle.
 • Nebo na vytvořené těsto opatrně natřete makovou náplň (měla by mít řidší konzistenci než na kynuté koláče), položte na ni oblíbené ovoce a bohatě zasypejte drobenkou.

Související články

Autor: KatkaVavrova
Makovky
Více než hodinu
Snadné