Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Druhy chilli papriček a jejich vliv na zdraví

Druhy chilli papriček a jejich vliv na zdraví
sdílet:

Přemýšlíte, čím obdarovat milovníka pálivých jídel? Domácí chilli omáčkou ho zaručeně ohromíte. Ostrost ovlivníte odrůdou chilli papriček, příprava je velice jednoduchá. Jen si u ní možná trochu popláčete.

 

Malé, nenápadné, ale pekelně pálivé. Plody vytrvalých exotických paprik pod jemnou slupkou skrývají látku kapsaicin, díky které vám zažehnou chuťové pohárky. Papriček je několik tisíc druhů, některé jsou staré jako lidstvo samo. Každá odrůda osahuje jiné množství kapsaicinu. Pálivost se měří podle Scovilleovy stupnice, která má rozmezí 0 až 15 milionů SHU (Scoville Heat Units). Nejpálivější chilli papričce byla naměřena pálivost 2 miliony SHU, té se doporučujeme vyhnout. Obsahují však mnohem více než jen těkavé pálivé látky.

Vliv chilli na naše zdraví

Pravidelná konzumace chilli zrychlí metabolismus až o 23 %. Jsou tedy účinným pomocníkem během hubnutí, obsahují řadu bílkovin, snižují chuť na sladké, zvyšují pocit sytostí a tlumí naše chutě o tučném jídle. Snižují také cholesterol, cukr v krvi, pozitivně ovlivňují náš kardiovaskulární systém, to i proto se po jejich konzumaci potíme. Nalezneme v nich vitamin C, betakaroten a řadu antioxidantů. Význačným benefitem je také fakt, že požití chilli papričky zlepší naši náladu díky produkci hormonu endorfinu a serotoninu.

Druhy pálivých paprik

Nejrozšířenější je paprika roční, capsicum annuum. V nepálivé podobě si ji dopřáváme jako sladkou papriku v salátech i ostatních pokrmech. Svůj původ má ve Španělsku a Itálii. Poznáte ji díky masitosti, paprikové vůni a výraznou sladkostí. Když se řekne pálivá paprička, většina z nás si představí zelené papričky jalapeño.

Původem jsou z Mexika, kde také zastávají hlavní roli v mnoha chutných pokrmech. Její oblíbenost je však hojně rozšířená po celém americkém kontinentu. Vyšlechtěno je mnoho variant této papričky, vyuzená a usušená paprička jalapeño je k dostání pod názvem chipotle, jenž tvoří základ pro omáčku adobo. Papričky v běžných obchodech seženete v několika barevných variantách, kulatých či podlouhlých tvarů a také různé pálivosti. Pokud máte doma gurmána, můžete si vypěstovat některou z exotických odrůd. Každá potřebuje specifické podmínky pro pěstování, proto se řiďte osvědčenými radami. Výsledek rozhodně stojí za to.

Domácí příprava chilli omáčky

Rozmixováním všech surovin vytvoříte čerstvou omáčku, ta však vydrží v lednici pouhý týden. Pro trvanlivější omáčky, které můžete následně zavařit do sklenice, je vhodný uvařený základ z rajčat, česneku, soli a octa. Samotnou omáčku vařte kolem 50 minut, i s přípravou vám tedy nezabere více jak jednu hodinu. Přidat můžete další oblíbené suroviny, například bylinky, které dodají vůni, cukr pro vyvážení chuti, či worcesterovou nebo sójovou omáčku pro větší hloubku požitku.

Pokud se vám podaří uvařit pálivostí nepoživatelnou omáčku, zkuste ji nastavit dvojnásobným množstvím všech surovin, vyjma chilli, a přidejte více cukru. Pokud chcete ochutnat svůj výtvor, ale pálivému jste ještě nepřivykli, doporučujeme si připravit plnotučné mléko na hašení požáru v ústech.

Plechová ústa vašich blízkých jistě ocení domácí výrobu omáčky, která se dá použít při vaření mexické i asijské kuchyně, ke grilovanému masu nebo tučným sýrům. Milovníci chilli si ji však s radostí namažou i na čerstvý chleba. Ve skleněné lahvi od kečupu, středně veliké zavařovačce či v malé ampulce se stužkou udělá radost pod stromečkem těm, kteří se občas rádi orosí na čele.

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín