Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Chilli rekordy: nejpálivější odrůdy i soutěže v pojídání chilli papriček

Možná se vám to již stalo. Nechali jste se vyhecovat do sázky o snědení chilli papričky. Zprvu nevinná frajeřina se zvrtla v několik minut pekla na jazyku. Ani osvědčené zajídání chlebem a zapíjením studeným mlékem nepomohlo, z očí se řinuly slzy a vy jste lapali s otevřenými ústy po chladivém vzduchu. Proto bude pro nás, obyčejné smrtelníky, téměř nepochopitelná obliba v soutěžích, kde se tyto čertovské papričky pojídají ve velkém. Jejich konzumace by mnohým z nás opravdu ublížila, ale podívat se, jaké odrůdy papriček jsou nejpálivější a jaké rekordy trhli soutěžící pálivých utkání, nám určitě neuškodí.
26. 1. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

Přehled pálivých chilli papriček

O Scovilleově stupnici pálivosti papriček jsme vás již informovali. Ze tří tisíc druhů chilli papriček nejčastěji sáhneme po tmavě zelené papričce jalapeño, jejíž pálivost se pohybuje mezi 2 500 – 8 000 SHU, či po v mexické kuchyni oblíbené papričce habañero, která se pohybuje ve vyšších číslech a může dostáhnout až 350 000 SHU. Papričky, které se pojídají na soutěžích, jsou však svou pálivostí pro nás, běžné smrtelníky, životu nebezpečné.

Veliké oblibě na soutěžích se dostalo papričce ghost pepper, také zvané bhut jolokia. V roce 2007 se tato zářivě červená paprička zapsala do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpálivější chilli. Pochází z Indie, kde se využívá v kuchyni, ale také jako ochrana vesnic před divokými slony. Paprička se rozetře na plot, a obyvatelé tak mají jistotu, že se žádný slon k jejich pozemku ani nepřiblíží. Pálivost se pohybuje mezi 855 000 až 1 000 000 SHU.

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa

Máte v oblibě mírně kořeněná jídla? Nebo patříte mezi drsňáky, kteří si už neumí své denní menu bez porce pálivé omáčky...

Od roku 2007 se však tuto hranici pálivosti podařilo několikrát překonat dalšími odrůdami chilli papriček. Trinidad moruga scorpion získala jméno podle oblasti, kde se pěstuje, a také podobnému tvaru, který připomíná zadeček škorpiona. Stejně nelítostně jako on vás bodne přímo do jazyku svou pálivostí – 1 200 000 až 2 000 000 SHU. Dlouhou dobu byla v pálivosti nepřekonatelná malá, kulatá paprička s ostrou špičkou, známá pod názvem Carolina reaper. Od listopadu 2013 je zapsána v knize rekordů jako nejpálivější chilli paprička. Jedná se o americkou odrůdu z Jižní Karolíny, od které si také propůjčila svůj název. Původně byla tato paprička v pálivosti srovnatelná s populární habaňero, pěstitelé se však postarali o maximální pálivost, která dosahuje 1 400 000 až 2 200 000 SHU.

Do Guinessovy knihy zatím zapsána není, ale v roce 2017 měření ukázalo, že paprička s názvem dragon´s breath, tedy dračí dech, je ještě pálivější než odrůda pálivé caroliny. Její toxické žluté zabarvení v sobě skrývá skutečné peklo. 2 400 000 SHU bylo naměřeno té nejpálivější papričce. Těžko pochopit, proč takovou hrůzu podstupovat dobrovolně. Pěstitelé Carolina reaper přišli s dalším trumfem, když se jim podařilo vypěstovat skutečné (ne)jedlé zlo. Papričce pepper X naměřili neuvěřitelné 3 000 000 SHU. Pokud její pálivost potvrdí komise pro světové rekordy, stane se tato pokračovatelka caroliny reaper nositelkou ocenění nejpálivější paprička na světě.

 

Zázračné chilli – pomůže s hubnutím i chutí k sexu

Někdo pálivé pokrmy zbožňuje, jinému vůbec nedělají dobře, a tak se všem jídlům s chilli vyhýbá obloukem. Víme, že...

Soutěže v pojídání chilli papriček

Internet je doslova zaplaven videi především z amerických soutěží v pojídání těch nejpálivějších papriček. Několik států USA pořádá s oblibou pálivá utkání či se soustředí na pěstování chilli papriček, ze kterých se poté vyrábí oblíbené chilli omáčky. Američané chilli soutěže milují i jako diváci, návštěvnost je hojná a mezi účastníky vznikla již řada chilli celebrit. Do podvědomí se dostala také Indka Anandita Dutta Tamuly, které v roce 2009 spořádala 51 papriček odrůdy bhut jolokia (1 000 000 SHU) během mistrovství světa v pojídání chilli papriček. Mezi porotci byl i Gordon Ramsay, který se během Ananditina ďábělského řádění křižoval a nevěřícně přihlížel. Tímto výkonem se Anandita zapsala do Guinnessovy knihy rekordů.

Soutěže s chilli papričkami jsou oblíbené také v Evropě. Třikrát po sobě se podařilo obájit vítězství v britském Bristolu Sid Barberové, která je se zúčastní soutěží po celém světě a svým stoickým klidem poráží orosené mužské protivníky. Soutěže v pojídaní takto pálivých paprik už nejsou pouze pánskou záležitostí, Sid je toho zdárným příkladem. I do České republiky dorazily utkání chilli pojídačů, a tak se například v Praze či Brně můžeme, především jako diváci, zúčastnit nebývalé pálivé podívané. Je dobré si však připomenout, že konzumace takto ostrých paprik je pro netrénované strávníky životu nebezpečná. Proto se těm nejpálivějším odrůdám či omáčkám raději vyhýbejte. Chilli však dokáže také příznivě ovlivňovat zdraví, a to i v takovýchto extrémních dávkách pálivosti. Své o tom může vyprávět nejenom český, ale také světový rekordman, pan Radim Řehůřek, jemuž pravidelná konzumace ostrého chilli zlepšuje zrak i přes vrozenou vadu.

Jakou nejpálivější papričku jste měli možnost ochutnat a jaký to pro vás byl zážitek? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Související

Jak správně pracovat s chilli papričkami?

Každý z vás už jistě někdy zažil nežádoucí pálivost v oblasti rukou nebo dokonce očí při práci s chilli papričkami. Dá...

5 důvodů, proč si dopřát chilli

V české kuchyni nejsou tak hojně používány jako například v té thajské, přesto se ale vyplatí je do jídelníčku...

Ostré nachos

Ohromující chuťový zážitek

Pálivá chilli omáčka

Při práci s chilli papričkami, zvláště ve větším množství, buďte opatrní. Kapsaicin, zodpovědný za...

Okouzlující hit: pálivý med zvaný hot honey

Co se stane, smícháme-li sladký med s pálivou chilli papričkou? Vznikne dokonalá vyvážená chuť se silou obou...

Pikantní pasty z celého světa

Harissa, sambal, gochujang. Říká vám to něco? Řeč je o pikantních kořenících pastách pocházejících z různých koutů...

Znáte rozdíl mezi chilli vločkami, kajenským pepřem a pálivou paprikou?

Občas není na škodu, když si člověk utřídí pojmy. Obzvláště to platí v momentě, kdy pracujeme s ostrými chilli...

Chimichurri, skvělá omáčka s vtipným názvem

I když máme v naší české kuchyni spousty chutných jídel, občas stojí za to vyzkoušet nějaký zahraniční recept. Jeden...

Jak na to: fermentovaná chilli omáčka

Pokud patříte k milovníkům ostrých chutí, pálivá papriková omáčka u vás doma určitě nechybí. Co si takhle připravit...

Přidat komentář