Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jste často nemocní? Přečtěte si, co podle čínské medicíny nejíst v zimě, abyste zůstali zdraví

Čočkovo-řepná polévka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Podle čínské medicíny bychom měli jíst v zimě jinak, než v teplých měsících. Potraviny totiž dělí na chladivé, hřejivé a neutrální. Dobře vyživované tělo snáz čelí výzvám chladného počasí a jen tak něco ho neskolí. Pokud jste v zimě často nemocní, není na škodu pozměnit jídelníček a některé potraviny z něj na chvíli vyřadit. Jaké to jsou?

V chladných měsících roku čerpáme energii z pomalu vařených teplých pokrmů připravených z kvalitních surovin. Patří k nim silné masové a zeleninové vývary, nejrůznější polévky a hutná jídla z jednoho hrnce, která zasytí i zahřejí.

  • V zimním období je také velmi výhodné zařadit do jídelníčku luštěniny všeho druhu, mořské řasy, ryby a pečenou zeleninu i maso.
  • Při dochucování se nebojte přiostřit, pálivé koření a kořeněná jídla působí hřejivě a podporují pocení.
  • Jídlům by měl vévodit česnek, zázvor a skořice, muškátový oříšek, kardamom.
  • Nezapomeňte na husté hřejivé polévky a dušená masa.
  • Dobrá je kořenová zelenina, vlašské ořechy i houby. 
  • Z ovoce pak jablka a hrušky.

Co naopak v zimě podle čínské medicíny nejíst, abyste se vyhnuli nachlazení? Jsou to především studená jídla a nápoje, syrová zelenina a ovoce, nejrůznější saláty, kterých jsme si hojně dopřávali v létě. Tělo ochlazují také čerstvě lisované šťávy. Vzdát se jich však nemusíte ani v chladném období roku. Stačí znát ty správné triky pro zimní úpravu.

Syrová zelenina

V létě příjemně osvěží, v zimě syrová zelenina zatěžuje trávení a ochlazuje organismus. Protože však obsahuje důležitou vlákninu a další zdraví prospěšné látky, bylo by bláznovství si ji v zimě odpírat.

  • Stačí jen drobná úprava – zeleninu nechat zkvasitKvašená zelenina je typickým podzimní a zimním jídlem, které je plné vitaminu C.
  • Soudek s naloženým zelím jste dříve mohli najít v nejedné domácnosti a pro mnohé stále patří k základním přípravám na tuhou zimu. 

Studená jídla

Pomalu pečená zelenina s masovými karbanátky, kuře na bramborách z jednoho pekáčkupolévka hustá tak, že v ní stojí lžíce – pusťte do kuchyně úpravy jídla, které provoní celý byt a prohřejí i ty nejstudenější nohy.

  • Naprostým životabudičem je silný masový vývar. Neznáme jiný pokrm, který by měl takovou výživnou a léčivou sílu.
  • Existují různé druhy vývarů. Nejlepší je poctivý, domácí. Zda si dáte kuřecí nebo hovězí, je jen na vás. Tak na zdraví!

Čerstvé ovoce

S čerstvým ovocem se to má podobně jako s tepelně nezpracovanou zeleninou. Osvěžuje, chladí, ale o to v zimě zrovna nestojíme.

  • Výhodnější bude uvařit si z jablek či hrušek teplý kompot s kořením nebo svařit sušené ovoce jako omáčku a podávat ho třeba s perníkem.
  • Báječné je také ovoce zapečené pod křupavou pokrývkou na způsob kramblu, hrušky pošírované v červeném víně nebo jablíčka pečená jen tak, s troškou másla a rozinek. 

Čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy

Pokud máte na sladkou šťávu neodolatelnou chuť, svařte ji s kořením. Ztratí sice nějaké vitaminy, ale krásně vás prohřeje.

  • Vitamin C pak dodáte pár kapkami čerstvé citronové šťávy.
  • Báječný je v tomto období také čaj ze zázvoru, popřípadě můžete vyzkoušet opět variantu ze svařené šťávy s nastrouhaným zázvorem. Má říz a léčí každou neplechu.

Zdroj: Health, Healthline, BBC

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč