Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Jablečno-hruškové pyré s javorovým sirupem
ZDROJ: Apetit
sdílet:
5/5 Počet hodnocení: 3
Do hodiny Velmi snadné Na cca 3,5 litru

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2633 kcal
Bílkoviny 0 g
Sacharidy 617 g
Tuky 0 g
Vláknina 89 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Jablka a hrušky skýtají široké pole pro nejrůznější experimenty, pokud jde o dochucení. Nás teď chytlo hřejivé koření podporované javorovým sirupem. Jste-li odvážní, zkuste přidat i trochu pepře.

Suroviny

hruška 1,6 kg
zralé, nakrájené na 2,5 cm kostičky
jablko 1,15 kg
rozpůlené nebo na čtvrtky
cider 750 ml
nebo jablečný či hruškový mošt
třtinový cukr 50 g
skořice 1,5 ČL
mletá
sůl 1 ČL
vanilkový extrakt 1,5 ČL

Postup

1

Ovoce dejte do velikého čistého hrnce, zalijte moštem a na silném ohni přiveďte k varu. Zmírněte oheň a zvolna vařte, až ovoce hodně změkne, což trvá přibližně 40–60 minut. Potom odstavte.

2

Nechte zchladnout a propasírujte přes síto či pasírovačem (odstraňte přitom slupky, jádřince a semena). Hrnec vytřete dočista papírovými utěrkami a nalijte do něj vzniklé pyré. Přidejte javorový sirup, cukr, skořici, hřebíček a sůl. Pořádně promíchejte.

3

Na silném ohni přiveďte k varu. Potom ztlumte oheň tak, aby směs jen velmi mírně vřela. Odpěňovačkou nebo velkou lžící se snažte v začátcích vaření sebrat co nejvíc pěny. Za častého míchání dřevěnou vařečkou vařte asi 30 minut. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku. V čisté uzavřené nádobě vydrží v chladničce zhruba týden. Můžete ho také zavařit obdobně jako kečup na následující dvoustraně.

NĚCO NAVÍC

Z pyré si můžete svařit zavařeninu jako náplň do buchet a koláčů, k sýrům podle receptu vpravo anebo ho mlsat jen tak či k ranním obilninovým kaším.

ZAVAŘENINA K SÝRŮM

PŘÍPRAVA 3 HODINY ■ NA CCA 2 LITRY ■ SNADNÉ

Pyré podle receptu vlevo (zatím bez citronu a vanilky) vařte za častého míchání dotmava a dohusta – snažte se vždy důkladně seškrábnout směs ze stěn hrnce. Směs by v tu chvíli měla bublat jen mírně a líně – trvá to asi 2 hodiny. Ke konci je dobré stále a důkladně míchat, aby se zavařenina nepřichytila. Udělejte želírovací test (viz níže). Zavařenina by měla držet tvar a neměla by se z ní uvolňovat žádná tekutina. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku jako v receptu výše. Směsí zahorka naplňte sterilizované sklenice. Zavíčkujte a zavařujte v troubě či v hrnci 10 minut při 80°C.

PRAVIDLA KONZERVÁRNY

Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?

ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120°C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout. VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají. SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou. ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/8

Apetit magazín