Jablka a hrušky skýtají široké pole pro nejrůznější experimenty, pokud jde o dochucení. Nás teď chytlo hřejivé koření podporované javorovým sirupem. Jste-li odvážní, zkuste přidat i trochu pepře.
Suroviny
Postup
Ovoce dejte do velikého čistého hrnce, zalijte moštem a na silném ohni přiveďte k varu. Zmírněte oheň a zvolna vařte, až ovoce hodně změkne, což trvá přibližně 40–60 minut. Potom odstavte.
Nechte zchladnout a propasírujte přes síto či pasírovačem (odstraňte přitom slupky, jádřince a semena). Hrnec vytřete dočista papírovými utěrkami a nalijte do něj vzniklé pyré. Přidejte javorový sirup, cukr, skořici, hřebíček a sůl. Pořádně promíchejte.
Na silném ohni přiveďte k varu. Potom ztlumte oheň tak, aby směs jen velmi mírně vřela. Odpěňovačkou nebo velkou lžící se snažte v začátcích vaření sebrat co nejvíc pěny. Za častého míchání dřevěnou vařečkou vařte asi 30 minut. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku. V čisté uzavřené nádobě vydrží v chladničce zhruba týden. Můžete ho také zavařit obdobně jako kečup na následující dvoustraně.
NĚCO NAVÍC
Z pyré si můžete svařit zavařeninu jako náplň do buchet a koláčů, k sýrům podle receptu vpravo anebo ho mlsat jen tak či k ranním obilninovým kaším.
ZAVAŘENINA K SÝRŮM
PŘÍPRAVA 3 HODINY ■ NA CCA 2 LITRY ■ SNADNÉ
Pyré podle receptu vlevo (zatím bez citronu a vanilky) vařte za častého míchání dotmava a dohusta – snažte se vždy důkladně seškrábnout směs ze stěn hrnce. Směs by v tu chvíli měla bublat jen mírně a líně – trvá to asi 2 hodiny. Ke konci je dobré stále a důkladně míchat, aby se zavařenina nepřichytila. Udělejte želírovací test (viz níže). Zavařenina by měla držet tvar a neměla by se z ní uvolňovat žádná tekutina. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku jako v receptu výše. Směsí zahorka naplňte sterilizované sklenice. Zavíčkujte a zavařujte v troubě či v hrnci 10 minut při 80°C.
PRAVIDLA KONZERVÁRNY
Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?
ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120°C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout. VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají. SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou. ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin.