Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Jablečno-hruškové pyré s javorovým sirupem
ZDROJ: Apetit
sdílet:
5/5 Počet hodnocení: 1
Do hodiny Velmi snadné Na cca 3,5 litru

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2633 kcal
Bílkoviny 0 g
Sacharidy 617 g
Tuky 0 g
Vláknina 89 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Jablka a hrušky skýtají široké pole pro nejrůznější experimenty, pokud jde o dochucení. Nás teď chytlo hřejivé koření podporované javorovým sirupem. Jste-li odvážní, zkuste přidat i trochu pepře.

Suroviny

hruška 1,6 kg
zralé, nakrájené na 2,5 cm kostičky
jablko 1,15 kg
rozpůlené nebo na čtvrtky
cider 750 ml
nebo jablečný či hruškový mošt
třtinový cukr 50 g
skořice 1,5 ČL
mletá
sůl 1 ČL
vanilkový extrakt 1,5 ČL

1 Ovoce dejte do velikého čistého hrnce, zalijte moštem a na silném ohni přiveďte k varu. Zmírněte oheň a zvolna vařte, až ovoce hodně změkne, což trvá přibližně 40–60 minut. Potom odstavte.

2 Nechte zchladnout a propasírujte přes síto či pasírovačem (odstraňte přitom slupky, jádřince a semena). Hrnec vytřete dočista papírovými utěrkami a nalijte do něj vzniklé pyré. Přidejte javorový sirup, cukr, skořici, hřebíček a sůl. Pořádně promíchejte.

3 Na silném ohni přiveďte k varu. Potom ztlumte oheň tak, aby směs jen velmi mírně vřela. Odpěňovačkou nebo velkou lžící se snažte v začátcích vaření sebrat co nejvíc pěny. Za častého míchání dřevěnou vařečkou vařte asi 30 minut. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku. V čisté uzavřené nádobě vydrží v chladničce zhruba týden. Můžete ho také zavařit obdobně jako kečup na následující dvoustraně.

 

NĚCO NAVÍC

Z pyré si můžete svařit zavařeninu jako náplň do buchet a koláčů, k sýrům podle receptu vpravo anebo ho mlsat jen tak či k ranním obilninovým kaším. 

 

ZAVAŘENINA K SÝRŮM

PŘÍPRAVA 3 HODINY ■ NA CCA 2 LITRY ■ SNADNÉ

Pyré podle receptu vlevo (zatím bez citronu a vanilky) vařte za častého míchání dotmava a dohusta – snažte se vždy důkladně seškrábnout směs ze stěn hrnce. Směs by v tu chvíli měla bublat jen mírně a líně – trvá to asi 2 hodiny. Ke konci je dobré stále a důkladně míchat, aby se zavařenina nepřichytila. Udělejte želírovací test (viz níže). Zavařenina by měla držet tvar a neměla by se z ní uvolňovat žádná tekutina. Odstavte a vmíchejte citronovou šťávu a vanilku jako v receptu výše. Směsí zahorka naplňte sterilizované sklenice. Zavíčkujte a zavařujte v troubě či v hrnci 10 minut při 80°C. 

 

PRAVIDLA KONZERVÁRNY

Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?

  • ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120°C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout.
  • VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají. 
  • SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou.
  • ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin. 

 

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2015/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2015/8

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč