Nejhezčí vánoční květiny, které známe. Linecké koláčky s marmeládou patří mezi oblíbené vánoční cukroví, které nesmí chybět na štědrovečerním stole. Ale hodí se i pro jiné příležitosti během roku. Když klasické kolečko vyměníte za vykrajovátko ve tvaru vajíčka a slepíte dvojice žlutou (třeba meruňkovou) zavařeninou, rázem máte pohoštění pro koledníky. Recept na linecké koláčky si rozhodně poznamenejte.
Suroviny
Postup
V míse utřete máslo s prosátým moučkovým cukrem (prosátím ho zbavíte případných hrudek) a vejcem. Na tuto směs prosijte mouku (krásně ji tím provzdušníte) a přidejte vanilinový cukr a citronovou kůru.
Zpracujte tužší těsto a nechte ho odpočinout v chladu několik hodin, případně přes noc. Před válením nechte těsto trochu změknout. Na pomoučeném válu pak vyválejte tenký plát (asi 2 mm silný) a tvořítky vypichujte libovolné tvary.
Troubu předehřejte na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C. Vykrájené linecké cukroví klaďte na plech a pečte 5–10 minut dozlatova. Doba pečení závisí na typu mouky – pozor, aby se okraje cukroví nepřipálily. Koláčky slepujte ‚lineckou‘ zavařeninou, případně posypte moučkovým cukrem.
Profi tipy Silvie Sulanské
- U lineckého těsta platí jednoduchá řada 1–2–3, která znamená 1 díl cukru, 2 díly másla, 3 díly mouky. Stačí se držet tohoto poměru; konkrétní množství surovin už záleží jenom na vás.
- Máslo (o jiném tuku u tohoto lahůdkového cukroví ani neuvažujte) se líp zpracuje v těsto, když má pokojovou teplotu. Proč? Nebude pak tvořit tukové hrudky, které by mohly při pečení zlobit.
- Použijete-li místo celých vajec jen žloutky (cca 3), máte postaráno o větší křehkost a krásnou barvu těsta.
- Základní trik je otáčení plechů při pečení (předkem dozadu). Žádná trouba nepeče stejnoměrně a u drobných tvarů je rozdíl v barvě a propečenosti velmi výrazný.
Komentáře
Chtela bych videt jak vypada to povedene linecke podle tohoto receptu. Loni se mi testo rozpadalo, neslo absolutne uvalet, drolilo se. Pridala jsem vic masla a zloutku. Myslela jsem, ze jsem udelala nekde chybu ja. Letos jsem mu jeste dala sanci. Naposledy. Opet se droli, nema ani hezkou barvu, je moc svetle, asi diky malo vajickum. Vyhazuji a jdu udelat nove podle mamky receptu. Toto uz nikdy.
Dobrý den, Michaelo, mrzí nás, že vám těsto dvakrát nevyšlo. Poměr surovin by měl být v pořádku. Vlastnosti těsta se pak odvíjejí nejen od poměru surovin ale také od jejich kvality. Není máslo jako máslo. Já osobně jsem loni měla problém s drolivým těstem u receptů, které používám léta a vždy mi z nich cukroví krásně vyšlo. Musela jsem přidávat skoro o čtvrtinu více másla, aby se těsto spojilo. Nakonec jsem dospěla k tomu, že jsem si problém způsobila nákupem levného másla (kdo by odolal akci, kdy je máslo za 22 Kč), které patrně nemělo deklarované množství tuku a chovalo se v těstě jinak. Kvalita másla se odrazí i v barvě těsta, čím tučnější máslo, tím zlatější sušenka.
Barvu těsta ovlivní to, zda do něj dáte celé vejce, nebo pouze žloutky, a i tehdy když se rozhodnete jenom pro žloutky, záleží opět barva těsta na barvě žloutku. Můžete mít domácí vejce od slepic, které běhají venku, živí se zelenou a pestrou stravou a žloutky jejich vajec jsou krásně syté, můžete mít bledá vejce od slepic, které nikdy neviděly slunce (i když i u ubohých klecových slepic může velkochovatel docílit oranžové barvy žloutku přidáním karotenu do krmných směsí).
Pokud se rozhodnete jen pro žloutky místo celého vejce, potřebujete jich více (jak radí kolegyně Martina výše, počítejte místo 1 vejce cca 3 žloutky), těsto bude mít lepší barvu a bude křehčí (bílek funguje jako pojivo, těsto s ním drží víc pohromadě).
Pečení je trochu alchymie a žádný recept není neprůstřelný, jelikož do procesu vstupují i další faktory, kromě kvality surovin také teplota, za které se těsto zpracovává – příliš vysoká a těsto se bude lepit a tuk vsakovat a sušenky budou po upečení tuhé, příliš studené těsto se zase po vyjmutí z lednice nedá rozválet, drobí se a praská. Hodně velkou roli hraje zkušenost pekaře, to jak těsto cítí a dovede si případně recept přizpůsobit podle momentální potřeby.
Dobry den, maslo pouzivam Madetu, a vajicka mam domaci. Problem je v tom vajicku. V receptu je psane jen jedno. To je malo. Mely by tam byt alespon tri zloutky jak pisete. Kazdopadne by bylo dobre to dopsat do receptu, spoustu lidi si komentare necte ;)
Dobrý den, doplněno, děkujeme :-)!
Dobrý deň, pečiem linecké len podľa tohoto receptu už od r. 2004, keď bol zverejnený. Vždy sa mi podarilo, len múku pridávam postupne a nepoužijem celých 500g. Najviac sa mi osvedčila špeciálna múka na drobné pečivo s babičkou na obale. Dôkaz, že sa podaria je aj tu: https://varecha.pravda.sk/recepty/linecka-klasika-vianocna-i-velkonocna…
Podle rady profesionálky jsem včera použila jen žloutek. Dnes se těsto nedalo rozválet, rozpadlo se na drobky, Zapracovala jsem tedy dodatečně bílek a zítra se uvidí, jestli budu moci konečně péct nebo to vyhodím.
Dobrý den, paní Forstová, moc nás mrzí, že se těsto drobí :-(. Doufáme, že s bílkem už bude fungovat dobře. Možná by mohl být zádrhel v tom, že 1 vejce by se mělo nahradit zhruba 3 žloutky? Nebo tedy pokud vycházíme čistě z váhových poměrů (1 vejce počítáme průměrně 60 g, 1 žloutek 20 g). Samozřejmě ale nevíme, kolik žloutků jste použila, takže to prosím berte jenom jako úvahu.
Držíme palce, ať se dnes s lineckým daří lépe, a přejeme klidné svátky bez dalších komplikací, redakce Apetitu
recept je perfektni!!! uz podle nej pecu linecke nejmin po pate :D
Linecké podle tohoto receptu je výborné. S těstem se dobře pracuje, poměr ingrediencí podle mě sedí.