Na hřebeny z knihy Ivy Trhoňové Ruce v mouce se vrhla celá redakce a nezbyl ani drobeček. Díky promazání máslem jednotlivé vrstvy lehce lístkují a hřebeny neodolatelně voní skořicí.
Suroviny
1 Suroviny na omládek smíchejte do hladkého těstíčka a nechte zakryté asi 45–60 minut kynout. Vykynutý omládek poznáte tak, že těstíčko výrazně zvětší svůj objem.
2 K omládku přidejte všechny suroviny na těsto a uhněťte hladké a pružné těsto. Nechte je přikryté v míse 20 minut nakynout, pak přendejte zakryté do lednice a nechte 40 minut dokynout. S chladným těstem se bude lépe pracovat, protože bude pevnější.
3 Vykynuté těsto vyndejte na pracovní desku, rukama propracujte a vyválejte do obdélníku o síle 0,5 cm, těsto můžete lehce podsypat troškou mouky. Potřete změklým máslem (ne rozpuštěným, jinak bude těsto klouzat a při pečení máslo vyteče) a posypte skořicí a čtyřikrát přeložte do ploché nohavice, tu lehce zploštěte jedním nebo dvojím přejetím válečku. Pak nakrájejte na 10 dílků a každému prokrojte cca 4–5 zubů jako na hřebenu. Přendejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte opětovně nakynout.
4 Troubu rozpalte na 190 °C. Všechny kousky potřete rozšlehaným vejcem a posypte mandlovými lupínky. Pečte 17–20 minut, nevypečte však úplně dotmava, aby hřebeny nebyly suché. Před podáváním pocukrujte moučkovým cukrem.
NĚCO NAVÍC
Omládek patří mezi tzv. prefermenty. Jde o řidší kvásek z části mouky a vody použité celkově v receptu a trochy sladidla. Zajistí vykynutí s menším podílem droždí a i lepší vůni a delší trvanlivost pečiva. Iva na omládek narazila ve starší pekařské knize, dříve se používal v pekárnách například ke zlepšení vlastností rohlíků. Skvěle se ale hodí i do sladkého pečiva.