0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Pstruh namodro
ZDROJ: Apetit
sdílet:
3.8 / 5. Počet hodnocení: 5
Více než hodinu Velmi snadné Pro 4–6 osob

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 2948 kcal
Bílkoviny 125 g
Sacharidy 129 g
Tuky 266 g
Vláknina 3 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Filátko pstruha se svěžím salátkem

Suroviny

pstruh 6 ks
bez kostí a s neporušenou kůží
ocet 100 ml
sůl
cibule 1 ks
na kolečka
petrželka
kopr
několik snítek
tymián
několik snítek
bobkový list 1 ks
pepř 6 kuliček
kořenová zelenina 300 g
mrkev, celer, petržel – nakrájené
řapíkatý celer 1 ks
nakrájený na tenké dlouhé nudličky nebo jiné tvary
citron 1 ks
plátky
máslo 150 g
rozpuštěné
K podávání
brambory
menší, uvařené, potřené rozpuštěným máslem a obalené v nasekané pažitce či petrželce
máslo
rozpuštěné, na potření brambor
pažitka
nasekaná, lze nahradit nasekanou petrželkou
salát
barevné lístky k podávání
citron
klínky k podáváním

1 Filety ryb osušte a rozložte kůží nahoru do mělké mísy. Ocet svařte se lžičkou soli a stáhněte z ohně. Částí teplého octa přelijte kůži ryb a po chvíli je otočte. Přelijte je zbylým octem a nechte chvíli odležet.

2 Do zhruba půl litru vody vložte cibuli, petrželku, polovinu kopru, tymián, rozlámaný bobkový list, plochou stranou čepele pomačkaný pepř a trochu soli a asi 30 minut vše vařte. Pak vývar přeceďte a přilijte do hlubší pánve s nakrájenou zeleninou. Přidejte plátky citronu, znovu uveďte k varu a vložte ryby i s octem. Vařte mírným varem (táhněte) 3–5 minut, podle síly filetů. Potom ryby opatrně vyjměte. Zeleninu slijte a rozdělte na talíře na lístky salátu. Přidejte porce pstruha, zakápněte vývarem a přelijte rozpuštěným máslem. Ozdobte snítkou kopru a podávejte s bramborami, lístky salátu a klínky citronu.

TIPY & TRIKY

  • BARVA Aby ryby zmodraly, přesněji řečeno aby jejich kůže dostala modrý nádech, musí být absolutně čerstvé a na jejich kůži musí zůstat zachována vrstva slizu. Proto ryby jen omyjte a kůži ani šupiny neoškrabujte. Působením teplého octa totiž dojde k reakci a kůže dostane kovově modrou barvu.
     
  • SÍLA VÝVARU Chuť koření a bylinek se půlhodinovým vařením dostane do vývaru. Když ho teprve pak přecedíte na nakrájenou zeleninu a přidáte plátky citronu a ocet, vytvoříte tzv. rybí várku. Do rybí várky můžete přilít také bílé víno a do výluhu z bylin a koření přidat estragon či nové koření. Tím, že výluh přecedíte před vložením ryb a zeleniny, neulpí na rybách ani zelenině kousky bylin či koření a při podávání je potom nemusíte odstraňovat.
     
  • SPRÁVNÁ TEPLOTA Ryby vařte těsně pod bodem varu, nesmějí klokokat. Maso ryb je velmi jemné a mohlo by se rozpadnout. Stačí mu slabý var po několik minut.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/12

Apetit magazín

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely
  • Zajímavosti

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme...
V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?
  • Suroviny

V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?

Na první pohled se může zdát, že černá mrkev je jen rozmar šlechtitelů zeleniny. Chutná téměř stejně jako ta oranžová, jen má možná o trochu zemitější chuť. Její největší výhodou je ale barva, která dokáže proměnit jídla v umělecký počin! ...

Obchod Apetit