Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Pstruh namodro

Filátko pstruha se svěžím salátkem

Vydání: 2014/12
Autor:
Hodnocení:
Zatím nehodnoceno
Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: Pro 4–6 osob
Doba přípravy: Do hodiny
PT5M
Vaření 0:05
Česká

Ingredience

  • 4–6 čerstvých filetů ze pstruha bez kostí a s neporušenou kůží
  • 100 ml octa
  • sůl
  • 1 cibule, na kolečka
  • několik snítek petrželky, kopru a tymiánu, 1 bobkový list,
  • 6 kuliček pepře
  • 200–300 g očištěné kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), nakrájené + řapík celeru, nakrájený na tenké dlouhé nudličky nebo jiné tvary
  • plátky z 1 biocitronu
  • 100–150 g másla, rozpuštěného

  K PODÁVÁNÍ

  • menší brambory, uvařené v celku, potřené rozpuštěným máslem a obalené v nasekané pažitce či petrželce
  • barevné lístky salátů klínky citronu

   

Příprava jídla

1 Filety ryb osušte a rozložte kůží nahoru do mělké mísy. Ocet svařte se lžičkou soli a stáhněte z ohně. Částí teplého octa přelijte kůži ryb a po chvíli je otočte. Přelijte je zbylým octem a nechte chvíli odležet.

2 Do zhruba půl litru vody vložte cibuli, petrželku, polovinu kopru, tymián, rozlámaný bobkový list, plochou stranou čepele pomačkaný pepř a trochu soli a asi 30 minut vše vařte. Pak vývar přeceďte a přilijte do hlubší pánve s nakrájenou zeleninou. Přidejte plátky citronu, znovu uveďte k varu a vložte ryby i s octem. Vařte mírným varem (táhněte) 3–5 minut, podle síly filetů. Potom ryby opatrně vyjměte. Zeleninu slijte a rozdělte na talíře na lístky salátu. Přidejte porce pstruha, zakápněte vývarem a přelijte rozpuštěným máslem. Ozdobte snítkou kopru a podávejte s bramborami, lístky salátu a klínky citronu.

TIPY & TRIKY

 • BARVA Aby ryby zmodraly, přesněji řečeno aby jejich kůže dostala modrý nádech, musí být absolutně čerstvé a na jejich kůži musí zůstat zachována vrstva slizu. Proto ryby jen omyjte a kůži ani šupiny neoškrabujte. Působením teplého octa totiž dojde k reakci a kůže dostane kovově modrou barvu.
 • SÍLA VÝVARU Chuť koření a bylinek se půlhodinovým vařením dostane do vývaru. Když ho teprve pak přecedíte na nakrájenou zeleninu a přidáte plátky citronu a ocet, vytvoříte tzv. rybí várku. Do rybí várky můžete přilít také bílé víno a do výluhu z bylin a koření přidat estragon či nové koření. Tím, že výluh přecedíte před vložením ryb a zeleniny, neulpí na rybách ani zelenině kousky bylin či koření a při podávání je potom nemusíte odstraňovat.
 • SPRÁVNÁ TEPLOTA Ryby vařte těsně pod bodem varu, nesmějí klokokat. Maso ryb je velmi jemné a mohlo by se rozpadnout. Stačí mu slabý var po několik minut.

JAKÉ VYBRAT VÍNO

Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra​, doporučuje:

K tomuto předkrmu, který se skládá z ryby a zeleniny, bych doporučil bílé víno z moravských a českých vinic. Zde bych volil spíše lehčí víno s příjemnou a lehce šťavnatou kyselinkou.

Z odrůd je ideální volbou Müller Thurgau jakostní z české oblasti či Sylvánské zelené z VOC Valtice anebo Veltlínské zelené pozdní sběr z mikulovské podoblasti.

Víno vybírejte suché maximálně polosuché z ročníků 2013, 2014, ale u některých vinařských firem se už objevují i vína z velmi zajímavého ročníku 2015.

Více na www.wineofczechrepublic.cz

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Máslová vánočka s rozinkami a mandlemi

Expresní vaječný likér

Bramborový salát

Kapr z trouby v citronové strouhance

Houbový kuba

Rybí polévka se zeleninou 
a máslovými toustíky

Štědré hodování

Přidat komentář