Pstruh namodro

Pstruh namodro

Hodnocení receptu
Zatím nehodnoceno
Do hodiny Velmi snadné Pro 4–6 osob

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 1706 kcal
Bílkoviny 78 g
Sacharidy 38 g
Tuky 174 g
Vláknina 1 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Filátko pstruha se svěžím salátkem

Související recepty

Suroviny

pstruh 4 ks
be kostí a s neporušenou kůží
ocet 100 ml
sůl
cibule 1 ks
na kolečka
snítek
petrželka, kopr, tymián, bobkový list
pepř 6 kuliček
kořenová zelenina 200 g
 (mrkev, celer, petržel), nakrájené + řapík celeru, nakrájený na tenké dlouhé nudličky nebo jiné tvary
citron
máslo 100 g
rozpuštěné
K podávání
brambory
menší, uvařené, potřené rozpuštěným máslem a obalené v nasekané pažitce či petrželce
barevné lístky salátu, klínky citronu

1 Filety ryb osušte a rozložte kůží nahoru do mělké mísy. Ocet svařte se lžičkou soli a stáhněte z ohně. Částí teplého octa přelijte kůži ryb a po chvíli je otočte. Přelijte je zbylým octem a nechte chvíli odležet.

2 Do zhruba půl litru vody vložte cibuli, petrželku, polovinu kopru, tymián, rozlámaný bobkový list, plochou stranou čepele pomačkaný pepř a trochu soli a asi 30 minut vše vařte. Pak vývar přeceďte a přilijte do hlubší pánve s nakrájenou zeleninou. Přidejte plátky citronu, znovu uveďte k varu a vložte ryby i s octem. Vařte mírným varem (táhněte) 3–5 minut, podle síly filetů. Potom ryby opatrně vyjměte. Zeleninu slijte a rozdělte na talíře na lístky salátu. Přidejte porce pstruha, zakápněte vývarem a přelijte rozpuštěným máslem. Ozdobte snítkou kopru a podávejte s bramborami, lístky salátu a klínky citronu.

TIPY & TRIKY

  • BARVA Aby ryby zmodraly, přesněji řečeno aby jejich kůže dostala modrý nádech, musí být absolutně čerstvé a na jejich kůži musí zůstat zachována vrstva slizu. Proto ryby jen omyjte a kůži ani šupiny neoškrabujte. Působením teplého octa totiž dojde k reakci a kůže dostane kovově modrou barvu.
  • SÍLA VÝVARU Chuť koření a bylinek se půlhodinovým vařením dostane do vývaru. Když ho teprve pak přecedíte na nakrájenou zeleninu a přidáte plátky citronu a ocet, vytvoříte tzv. rybí várku. Do rybí várky můžete přilít také bílé víno a do výluhu z bylin a koření přidat estragon či nové koření. Tím, že výluh přecedíte před vložením ryb a zeleniny, neulpí na rybách ani zelenině kousky bylin či koření a při podávání je potom nemusíte odstraňovat.
  • SPRÁVNÁ TEPLOTA Ryby vařte těsně pod bodem varu, nesmějí klokokat. Maso ryb je velmi jemné a mohlo by se rozpadnout. Stačí mu slabý var po několik minut.

JAKÉ VYBRAT VÍNO

Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra​, doporučuje:

K tomuto předkrmu, který se skládá z ryby a zeleniny, bych doporučil bílé víno z moravských a českých vinic. Zde bych volil spíše lehčí víno s příjemnou a lehce šťavnatou kyselinkou.

Z odrůd je ideální volbou Müller Thurgau jakostní z české oblasti či Sylvánské zelené z VOC Valtice anebo Veltlínské zelené pozdní sběr z mikulovské podoblasti.

Víno vybírejte suché maximálně polosuché z ročníků 2013, 2014, ale u některých vinařských firem se už objevují i vína z velmi zajímavého ročníku 2015.

Více na www.wineofczechrepublic.cz

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/12

Apetit magazín

Komerční sdělení
Jaké víno vzít, když jdete do vybrané společnosti?
  • Koktejl

Jaké víno vzít, když jdete do vybrané společnosti?

Víno je nesmazatelně vepsané do naší kultury, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme. Důkazem je fakt, že sklenka vína je pro nás vždy spjatá s nejrůznějšími životními okamžiky. Jak ale vybírat, a neudělat chybu? ...
Právě vychází listopadový Apetit: Objevte všechny chutě podzimu
  • Novinky a zajímavosti

Právě vychází listopadový Apetit: Objevte všechny chutě podzimu

Sychravé podzimní dny přímo vybízejí k tomu, abychom vařili jídla, která nás zahřejí na těle i na duchu. Přesně takové recepty jsme si pro vás připravili do listopadového čísla Apetitu. Na co se můžete na stránkách nového vydání těšit? ...

Obchod Apetit