Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

21 receptů na sladkovodní ryby: úhoř, candát, pstruh, lín, štika a další

21 receptů na sladkovodní ryby: úhoř, candát, pstruh, lín, štika a další
ZDROJ: Apetit

V obchodě často saháme po mořských rybách, přitom sladkovodní se jim po chuťové stránce vyrovnají. Stačí jen vědět, jaká úprava jim sedí nejvíce. Nejlépe chutnají, když je jejich příprava jednoduchá, aby jemné maso vyniklo. To ale neznamená, že musíte pokaždé skončit pouze u soli a citronu. Zkuste sladkovodní ryby připravit podle našich receptů!

Pstruh duhový

Pstruh duhový (z čeledi lososovitých) se u nás řadí k nejoblíbenějším sladkovodním rybám. Chuť jeho masa není nijak kontroverzí, je méně výrazná než kapří a ryba nevyžaduje příliš složitou úpravu. V obchodě seženeme většinou pstruha z umělého chovu, volně žijící pstruhy potoční lze koupit čerstvé ve specializovaných prodejnách. 

  • Lze ho smažit, péct v alobalu, pošírovat, zapékat, nakládat, ale i udit. Mezi známé úpravy patří pstruh na modro, který se vaří ve vývaru s vinným octem nebo pstruh po mlynářsku.

Siven americký

Siven také patří do party lososovitých ryb, stejně jako pstruh. Má o něco jemnější maso než pstruh, takže by byla škoda přebít jeho chuť kořením. Zaslouží si klasiku, se kterou si ryby vždy rozumí – citron, bílé víno, tymián nebo kmín. Česnek je povolený, ale rozhodně to s ním nepřehánějte. 

  • Vynikající bude pošírovaný nebo pečený v balíčku s bylinkami.

Lín obecný

Lín (paprskoploutví) je velmi chutná, ale u nás trochu opomíjená ryba. Mnohem více si ho váží v západní Evropě, kam se někteří líni z Čech vyváží. Jeho maso má výraznou chuť, která se často připodobňuje ke pstruhu duhovému.

Pokud se vám podaří lína koupit, dejte si pozor –⁠ jeho mícha a svalstvo jsou funkční několik hodin po usmrcení, proto ho raději nechte přes noc odležet v lednici.

  • Hodí se na smažení, grilování a do hustých polévek. Výborný je lín marinovaný.

Kapr obecný

Kapr je pro nás typickou štědrovečerní rybou, připravit si ho však můžete po celý rok. I přes to, že jde o typickou českou rybu, mnoho lidí se mu snaží vyhýbat. Má totiž hodně kostí. Koukněte se na naše video, ve kterém vás šéfkuchař Radek Šubrt naučí, jak naporcovat kapra, aby v něm nebyla ani kostička!

  • Jeho chutné maso má všestranné využití. Vynikne pečené i dušené. Zkusit můžete i k pivu oblíbené kapří hranolky.

Candát obecný

Candát (okounovití) má pevné bílé maso, vynikající chuť a minimum jemných kůstek. Vzhledem i chutí je candát podobný štice a snadno se filetuje. Oblíbený je například v Maďarku, balatonského candáta Maďaři připravují na různé způsoby.

  • My jsme si pro vás připravili recept od šéfkuchaře Emanuela Ridiho, který candáta na rozmarýnu doplnil celerovým pyré s pomerančovou kůrou.

Amur bílý

Amur (kaprovití) vyniká velmi chutným, šťavnatým masem, které není tučné. Nejlepší maso je z amurů, které mají váhu 2–4 kg. Má středně kostí. Po odstranění šupin ho upravujte při nižších teplotách, aby se maso nevysušilo.

  • Z amura můžete připravit rybí ragú, obalit ho ve vinném těstíčku, skvěle se k němu hodí houby. Vyzkoušejte naši polévku, která je inspirovaná Norskem. 

Štika obecná

Štíka (štikovití) má poměrně málo kostí a krásně bílé, pevné, chutné, i když poněkud suché maso.  Nejchutnější jsou štiky do tří kilogramů. Nepříjemné můžou být i její kosti, kterých má poměrně hodně a jsou do tvaru písmene Y.

Byla by ale škoda kvůli tomu štiku zatracovat, po teplené úpravě je lze vyjmout a pochutnat si na libovém mase. Před úpravou odstraňte šupiny a kůži ponechte, ryba bude šťavnatější. 

  • Vyušení masa předejdete solením až po tepelné úpravě. Štičí maso ladí i s exotickými přísadami jako je zázvor nebo kokosové mléko. Neodolatelné jsou naše ravioly, ve kterých je i špetka muškátového oříšku!

Úhoř říční

Úhoř (paprskoploutvití) vypadá jako had, ale bát se ho nemusíte. Jeho maso se řadí mezi nejchutnější ze sladkovodních ryb. Menší úhoře můžete připravovat na různé způsoby, větší úhoři jsou tučnější a hodí se na uzení. Kuchání úhoře nechte raději na odbornících, jeho krev obsahuje jed ichtyotoxin. Kdyby se vám krev dostala od oka nebo do otevřené rány, mohl by vás úhoř potrápit. Tepelnou úpravou se jed zničí.

  • Úhoř má tuhou a tučnou kůži, kterou je třeba stáhnout, ale žádné kosti. Rybu můžete péct i v celku, ale špalíčky se lépe vypečou. Vyzkoušet můžete recept na terinu z úhoře, který jsme našli v měšťanských kuchařách z konce 19. století!

Zdroj info: Apetit

Autor: jana.koprivova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč