
Grilovaný pstruh s máslem a bylinkami
Do 30 minut
Velmi snadné
V obchodě často saháme po mořských rybách, přitom sladkovodní se jim po chuťové stránce vyrovnají. Stačí jen vědět, jaká úprava jim sedí nejvíce. Nejlépe chutnají, když je jejich příprava jednoduchá, aby jemné maso vyniklo. To ale neznamená, že musíte pokaždé skončit pouze u soli a citronu. Zkuste sladkovodní ryby připravit podle našich receptů!
Pstruh duhový (z čeledi lososovitých) se u nás řadí k nejoblíbenějším sladkovodním rybám. Chuť jeho masa není nijak kontroverzí, je méně výrazná než kapří a ryba nevyžaduje příliš složitou úpravu. V obchodě seženeme většinou pstruha z umělého chovu, volně žijící pstruhy potoční lze koupit čerstvé ve specializovaných prodejnách.
Siven také patří do party lososovitých ryb, stejně jako pstruh. Má o něco jemnější maso než pstruh, takže by byla škoda přebít jeho chuť kořením. Zaslouží si klasiku, se kterou si ryby vždy rozumí – citron, bílé víno, tymián nebo kmín. Česnek je povolený, ale rozhodně to s ním nepřehánějte.
Lín (paprskoploutví) je velmi chutná, ale u nás trochu opomíjená ryba. Mnohem více si ho váží v západní Evropě, kam se někteří líni z Čech vyváží. Jeho maso má výraznou chuť, která se často připodobňuje ke pstruhu duhovému.
Pokud se vám podaří lína koupit, dejte si pozor – jeho mícha a svalstvo jsou funkční několik hodin po usmrcení, proto ho raději nechte přes noc odležet v lednici.
Kapr je pro nás typickou štědrovečerní rybou, připravit si ho však můžete po celý rok. I přes to, že jde o typickou českou rybu, mnoho lidí se mu snaží vyhýbat. Má totiž hodně kostí. Koukněte se na naše video, ve kterém vás šéfkuchař Radek Šubrt naučí, jak naporcovat kapra, aby v něm nebyla ani kostička!
Candát (okounovití) má pevné bílé maso, vynikající chuť a minimum jemných kůstek. Vzhledem i chutí je candát podobný štice a snadno se filetuje. Oblíbený je například v Maďarku, balatonského candáta Maďaři připravují na různé způsoby.
Amur (kaprovití) vyniká velmi chutným, šťavnatým masem, které není tučné. Nejlepší maso je z amurů, které mají váhu 2–4 kg. Má středně kostí. Po odstranění šupin ho upravujte při nižších teplotách, aby se maso nevysušilo.
Štíka (štikovití) má poměrně málo kostí a krásně bílé, pevné, chutné, i když poněkud suché maso. Nejchutnější jsou štiky do tří kilogramů. Nepříjemné můžou být i její kosti, kterých má poměrně hodně a jsou do tvaru písmene Y.
Byla by ale škoda kvůli tomu štiku zatracovat, po teplené úpravě je lze vyjmout a pochutnat si na libovém mase. Před úpravou odstraňte šupiny a kůži ponechte, ryba bude šťavnatější.
Úhoř (paprskoploutvití) vypadá jako had, ale bát se ho nemusíte. Jeho maso se řadí mezi nejchutnější ze sladkovodních ryb. Menší úhoře můžete připravovat na různé způsoby, větší úhoři jsou tučnější a hodí se na uzení. Kuchání úhoře nechte raději na odbornících, jeho krev obsahuje jed ichtyotoxin. Kdyby se vám krev dostala od oka nebo do otevřené rány, mohl by vás úhoř potrápit. Tepelnou úpravou se jed zničí.
Zdroj info: Apetit