Tyhle krokety jsou skvělé jako příloha k salátům nebo polévkám. Příště je můžete ochutit opečenou cibulkou, nastrouhanou mrkví, případně uzeným tofu.
Suroviny
Postup
Rýži vhodnou na krokety s dokonale lepivou konzistencí připravíte v tlakovém hrnci (viz Základní přípravu dole). Můžete ji sice uvařit i normálně, pak ale radši zkuste napřed usmažit jednu kroketu na zkoušku. Rozpadne-li se, zahustěte hmotu podle potřeby pohankovou moukou.
Zázvor nastrouhejte najemno. Propláchněte v cedníku sezamové semínko a nechte dobře okapat. Pak ho nasucho zlehka opražte v pánvi. Opražený sezam má dvě výhody - chutná lépe a také nehrozí, že navlhčí rýži.
Zchladlou rýži promíchejte se zázvorem, solí a sezamem a utvořte kuličky o průměru cca 3cm. Smažte na oleji dozlatova, nejlépe to jde ve fritéze.
Podávejte jako přílohu k salátům nebo k polévkám.
Základní příprava
Properte jeden díl natural rýže a dejte vařit se dvěma díly vody. Jakmile začne vřít, přidejte sůl, přiklopte hrnec pokličkou a vařte bez míchání na velmi mírném ohni asi padesát minut, případně sbírejte pěnu. Chcete-li rýži více sypkou, po propláchnutí ji na pánvi nebo v hrnci opražte nasucho nebo na oleji. Když zrůžoví, zalijte ji vodou a vařte dle předchozího postupu. Použijete-li tlakový hrnec, snižte poměr rýže k množství vody na 1 : 1,5 a po natlakování vařte na mírném ohni tři čtvrtě hodiny.
Při vaření rýže můžete přidávat různé další přísady. Výborná jsou různá semínka, například slunečnicová nebo lněná, ale i loupané mandle. Můžete přidat lžíci oleje a cibuli, popřípadě zeleninový bujón (bio prodává DM drogerie nebo bioprodejny). Pro obohacení minerálními látkami a zlepšení stravitelnosti lze na začátku vaření přidat kousek (1-2cm) mořské řasy kombu, kterou nakonec nasekáte na kousíčky a promícháte s rýží. Spolu s rýží můžete vařit 2-4 lžíce jiného druhu obilniny, například špaldového kernotta, ječmenných krup, kamutu, dvouzrnky nebo třeba ovsa.