Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Vánoční poleno
ZDROJ: Apetit
sdílet:
2.6/5 Počet hodnocení: 42
Více než hodinu Pro zkušené Pro 12 osob

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 5553 kcal
Bílkoviny 111 g
Sacharidy 533 g
Tuky 318 g
Vláknina 46 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Francouzi mu říkají Bûche de Noël a nedokáží si bez něj představit Vánoce. A my naprosto chápeme, proč tomu tak je. Nadýchaná roláda vezme za srdce i vás!

Suroviny

Na roládu
vejce 5 ks
žloutky a bílky oddělené
vanilkový extrakt 1 ČL
cca půl hrnku
sůl 1 špetka
Na náplň
konzerva odpeckovaných třešní v sirupu nebo sklenice třešňového kompotu, vypeckovaného
brusinkový džus 60 ml
třešňovice 1 PL
kirsch nebo jiná třešňová pálenka, lze nahradit brandy
škrob 1 PL
kukuřičný
Na krém
třešňovice 1 ČL
kirsch nebo třešňová pálenka, lze nahradit brandy
Na polevu
tmavá čokoláda 280 g
180 g nasekané + 100 g na hobliny (rozetřené tence na pečicí papír a pak rozlámané na 5 x 2,5cm kousky
na poprášení

Postup

1

Na piškot v míse ručním šlehačem šlehejte žloutky a polovinu cukru 5 minut, až směs zesvětlá a zhoustne. Vmíchejte vanilku a odložte. V jiné míse prosejte mouku, kakao kromě 1 zarovnané lžíce a sůl. Ve třetí míse čistými metlami ušlehejte z bílků měkký sníh. Pak po lžících zašlehejte zbývající cukr a ušlehejte pevný sníh. Troubu předehřejte na 200 °C.

2

Do mísy se žloutky vmíchejte třetinu bílkového sněhu a třetinu moučné směsi. Zlehka obracejte, aby ve směsi zůstalo co nejvíce vzduchu. Stejným způsobem po třetinách zapracujte zbytek.

3

Těsto rozetřete na plech 43 x 30 cm vyložený pečicím papírem. Uhlaďte povrch a pečte 12 minut, aby se po lehkém zmáčk- nutí těsto vrátilo zpátky. Nechte 10 minut chladnout na plechu na mřížce.

4

Nožem odloupněte od okrajů plechu. Čistou utěrku poprašte odloženou lžící kakaa. Překlopte piškot na připravenou utěrku a opatrně sloupněte pečicí papír. Z delší strany opatrně srolujte jako roládu a položte na mřížku, aby úplně vychladla. 

5

Na náplň sceďte konzervu třešní nebo kompot, ale uchovejte 250ml šťávy. V rendlíku šťávu smíchejte s cukrem a přiveďte k varu. Svařte na polovinu. Smíchejte brusinkovou šťávu, pálenku a škrob. Vlijte za stálého míchání do rendlíku a vařte asi minutu do zhoustnutí. Vypněte a nechte zvolna vychladnout. Pak zlehka vmíchejte zpět třešně. Zakryjte a dejte chladit asi na 2 hodiny (lze připravit i den předem).

6

Na krém v míse ušlehejte smetanu, moučkový cukr a pálenku na šlehačku.

7

Nyní přišel čas dílo dokončit. Opatrně rozbalte piškot. Od středu jej rovnoměrně potřete krémem, přičemž nechte 2,5 cm volné okraje. Lžící rozdělte třešňovou náplň na krém tak, abyste vytvořili malé rudé ostrůvky. Pak opět roládu zarolujte ze stejné strany, jako jste to dělali poprvé. Dejte na tác vyložený pečicím papírem, zakryjte a dejte na 2 hodiny chladit.

8

Mezitím si připravte polevu. V malém rendlíku zahřívejte na středním plameni smetanu, až se u okrajů začnou tvořit drobné bublinky. Sejměte z ohně a přidejte čokoládu (nemíchejte) a nechte stát 5 minut. Pak opatrně rozmíchejte na hladkou polevu. Nechte 15 minut chladnout při pokojové teplotě.

9

Kovovou cukrářskou špachtlí/stěrkou rozetřete na roládu. Můžete naznačit rýhování jako na kůře stromu. Pokryjte připravenýmičokoládovýmihoblinami. Dejte chladit (v chladničce vydrží nejméně 12 hodin). Před podáváním pocukrujte.

NĚCO NAVÍC
Třešňovou náplň můžete použít i hotovou. Pod názvem Fruit Filling Red Cherry prodává www.candy-store.cz.

VÁNOCE VE FRANCII
Marc Le Breton, šéfcukrář pražské cukrárny St. Tropez: „Vánoční poleno jí o svátcích snad celá Francie. Absolutní klasikou je roláda s máslovým krémem zdobená tak, aby opravdu vypadala jak poleno. Každá rodina si ji ale stejně dělá podle svého a zdobí tak, aby bylo její poleno to nejkrásnější.“

Související články

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/12

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč