Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na krémové rolády: 26 nejlepších receptů

Jak na krémové rolády: 26 nejlepších receptů
ZDROJ: Apetit

Rolády jsou efektní a působivé. Svým vzhledem navozují slavnostní příležitost, i když je podáváte třeba jen k odpolední kávě. Přestože na první pohled vypadají obtížně, není tak složité je upéct doma. Jakmile zvládnete techniku rolování, nic vás nezastaví! Důležitou součástí nejlepší rolády je správný krém a náplň.

Sladkou roládu tvoří nejčastěji pečený srolovaný plát piškotového těsta plněný krémem. Někdy se dovnitř přidává ovoce, ořechy nebo jiné suroviny. Hotovou roládu lze potřít zbylým krémem, případně polít čokoládou a posypat sekanými ořechy, kokosem, kousky ovoce či hoblinkami čokolády.

Jak na sladkou roládu

Největší obavy mívají začátečníci ze samotného "motání" upečeného plátu. Proto, aby se rolování povedlo, těsto se nelámalo a výsledek byl co nejlepší, stačí dodržet pár triků.

 • Připravte si piškotové těsto.
 • Do těsta můžete přidat lžíci oleje. Upečený plát bude pružný a při rolování se nebude lámat.
 • Hotové těsto rozprostřete na plech s pečícím papírem a dejte péct, dokud piškot nezačne růžovět (10 – 12 min na 180°C)
 • Na horkou upečenou placku položte namočenou (vyždímanou) utěrku a převraťte tak, aby placka ležela na mokré utěrce a papír byl navrchu.
 • Sloupněte papír a položte ho zpátky na upečený korpus. Všechno (utěrku, těsto i papír) opatrně srolujte do úhledného válce, který nechejte zchladnout.
 • Studený korpus na roládu opatrně rozbalte (příliš ho nenarovnávejte, aby nepraskl), naplňte krémem a zarolujte zpátky.
 • Povrch rolády můžete potřít zbylým krémem, polít čokoládou nebo jen posypat moučkovým cukrem.
 • Před krájením nechejte dezert pořádně vychladit, aby korpus nasákl krémem, zvláčněl a řez byl krásně rovný.

Piškotová roláda – není nad klasiku

Nejčastěji používané těsto na pečení rolád je právě to piškotové. Nadýchané, sušší a nesmírně křehké. Nedělní klasika našich babiček je světlý korpus namazaný kontrastní rybízovou zavařeninou a hutným máslovým krémem. Tato varianta neomrzí, i když by byl hřích nevyzkoušet i jiné možnosti. Stačí pár triků.

 • Nebojte se experimentovat s těstem – přidejte do něj kakao, oříšky, kokos.
 • Krémy volte spíš tužší, které z rolády nevytečou. Ideálně máslové a tvarohové.
 • Pokud milujete šlehačkové krémy a nechcete používat ztužovač, použijte vysokoprocentní (40%) šlehačku s mascarpone v poměru 1:1 a úspěch je zaručen.    
 • K ochucení krému použijte ganache, ať už čokoládovou, karamelovou nebo ovocnou.

Roláda à la dort

Roláda je jedním z luxusních zákusků, který se svou noblesou vyrovná dortu. Proto pokud nemáte dortovou formu nebo si něj jednoduše netroufnete, srolovaný moučník je jasná volba. Jemná chuť nadýchaného piškotu v kombinaci se svěžím krémem je neodolatelná. Navíc nabízí prostor pro zdobení k nejrůznějším příležitostem.

 • Víte, že existují rolády, které jsou inspirované nejoblíbenějšími dorty světa? Připravit si tak můžete na swarzwaldskou roládu, roládu á la mrkvový dort, tiramisu roládu nebo míša řezy v podobě rolády.

Nepečená roláda

Pojďme si přiznat, že ne vždy se nám chce stát u trouby. Někdy není čas, jindy chuť nebo možnost a v letních dnech se víc než v kuchyni, vidíme u vody. I na takové situace v Apetitu myslíme, najdete u nás i recepty na nepečené rolády, které zvládnete raz dva.

Roláda jako skvělá součást trifle

Nadýchanou křehkou roládu můžete použít i jako „suchou“ součást anglického trifle. Právě její efektni vzhled na řezu dodá vrstvenému poháru neodolatelný vzhled. Ať už použijete čokoládový krém, přidáte likér nebo ovoce, rozhodně triflem potěšíte nejen oči, ale i chuťové buňky strávníků.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam