Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jedinečnou brynzu si chrání Slováci a Poláci. Sýru z ovčího a kravského mléka si považují

Brynza
ZDROJ: StockFood
sdílet:

Původ brynzy (bryndzy) je zahalený tajemstvím. Dnes se o její ,otcovství‘ přou Slováci s Poláky, ovšem podobné sýry se vyrábějí i v karpatských oblastech Ukrajiny a Rumunska, ale také u nás na Valašsku. Brynza je lahodný sýr, na kterém si pochutnáte s chlebem nebo v hotovém jídle.

Jak se brynza vyrábí?

Na slovenskou brynzu se čerstvé ovčí mléko s přídavkem syřidla vysráží a nechá vykapat a vysušit na tzv. ovčí hrudkový sýr. Ten se přenese do brynzárny, kde se omývá vodou a pak se nechá zrát při 18–20°C. Pak se ze sýra okrájí kůrka, vytlačí se z něj přebytečná syrovátka, semele se či rozdrolí. Osolí se a tře buď na válcích, či ručně, až vznikne brynza. Vedlejším produktem výroby bryn- zy je další slovenská specialita: žinčice.

Májová, letní, zimní

Většina brynz, které se dnes prodávají, jsou směsí brynzy a kravského hrudkového sýra.

  • Zatímco na Slovensku vyhláška stanovuje, že bryndza musí obsahovat nejméně 50% ovčího sýra, v Čechách vyhláška chybí.
  • U nás pro výrobce závazný pouze podíl ovčího sýra, který sami uvedou na obalu.

Brynzy existuje několik druhů. Podle toho, kdy se vyrábí, je k mání brynza letní, zimní nebo májová.

  • Májová je z mléka ovcí, které se pásly na rozkvetlých jarních loukách. Obvykle se nedoplňuje podílem kravského sýra a bývá považována za nejlepší.
  • Letní je méně tučná než zimní, která se vyrábí ze skladovaného hrudkového sýra a i v dřívějších dobách se více doplňovala sýrem z kravského mléka.

Živý ,organismus‘

Do brynzy přechází z ovčího mléka mnoho druhů bakterií mléčného kvašení a další mikroorganismy, což vysvětluje i její dlouhou trvanlivost při správném skladování, byť za cenu chuťové proměny. Díky tomu má blahodárné účinky – pokud neprojde termizací či pasterací. Toto tepelné ošetření zahubí některé nežádoucí mikroorganismy, ale i řadu těch žádoucích.

Kde mají dobrou?

Májovou brynzu ze Zázrivé nabízejí dobří prodejci slovenských specialit. Z českých se nám osvědčila ta ze sýrárny Horní Dvorce, ze šonovské biofarmy M&M a z biofarmy Košík. Ale nejspíš najdete ve svém okolí či na výletech další dobré ovčí farmy.

Kde se vzala brynza?

První písemná zmínka o sýru s názvem brençe, popisovaném jako ,valašský sýr‘, pochází už z roku 1370 z chorvatského Dubrovníku.

  • Český název brynza i slovenské a polské bryndza se odvozuje z rumunského slova brânză (sýr či tvaroh).
  • Je tedy pravděpodobné, že s její výrobou začali rumunští (tedy valašští) pastevci, kteří přišli na Slovensko, ale i na Moravu (odtud naše dnešní Valaš- sko) se stády ovcí zhruba v 15. století. Sýr s nezaměnitelnou chutí i vůní pod Tatrami zdomácněl.
  • Chráněné označení původu má jak polská bryndza podhalańska, doložená již v 16. století, tak slovenská bryndza.

Za vznikem slovenské brynzy stojí Ján Vagač, obchodník s dobytkem, který hledal způsob výroby ovčího sýra, jenž ochutnal při svých návštěvách u bačů na salaších. Po dlouhém experimentování pak v tehdejší hornouherské Detvě roku 1787 otevřel první výrobnu brynzy, věhlas této brynzy dosáhl až do USA. Brynzu přes zimu uchovával v dřevěných nádobách v chladném sklepě.

  • V dřevěných nádobách se na Liptově domácí brynza uchovávala ještě v období 2. světové války.
  • Takový ,polosoudeček‘ brynzy byl podle vyprávění pamětníků považován za poklad, i když ho – protože byl dobře schovaný – objevili po dvou letech. Velmi dlouhou trvanlivost má i obdobný rumunský ,hnětený sýr‘, brânză de burduf.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč