Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Physalis neboli mochyně: Sladká chuť schovaná v malém lampionku

Mochyně physalis
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Žlutooranžové bobulky ukryté v efektním papírově tenkém kalichu patří k oblíbeným druhům ovoce. Čerstvé plody mochyně si pak v našich podnebných podmínkách můžeme vychutnat od srpna až do prvních mrazů. Odkud se vzaly malé nafouklé lampionky a jaké chuťové kombinace jim sluší v kuchyni?

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) lidově nazývána třešeň Inků pochází z Peru. V Jižní Americe se díky trvale vyšším teplotám pěstuje jako trvalka. Dá se snadno pěstovat i v chladnějších oblastech, nulové a minusové teploty jí však nesvědčí. Jedná se o přibližně metr vysokou rostlinu, která začíná plodit koncem srpna a období hojnosti jí vydrží až do prvních mrazů. 

  • Mochyně peruánská má blízkou příbuznou mochyni židovskou (Alkekengi officinarum), jejíž plody jsou mírně jedovaté. Zatímco kalich mochyně peruánské je barevně méně výrazný, mochyně židovská nás na první pohled upoutá zářivou oranžovou až červenou barvou. Často se používá sušená jako ozdoba kytic a váz.

Sladké ovoce s vůní ananasu 

Pokud si mochyni koupíte v obchodě, najdete ji vždy celou v květním kalichu, ten se odstraňuje až těsně před konzumací. Jak poznat, že je mochyně zralá? Na mochyni si nejlépe pochutnáte, když se lampionky začínají zbarvovat do šedozelena. A jak mochyně chutná? Zatímco její vůně připomíná ananas, chuťově je physalis kombinací jahod, kiwi a meruněk

  • Mochyně je oblíbená nejen pro svou chuť, ale za zmínku stojí i její blahodárné účinky. Žlutooranžové bobule mají vysoký obsah vitaminů C, B, A a minerálních látek draslíku, fosforu a vápníku.
  • Za bohaté antioxidační účinky physalisu jsou zodpovědné polyfenoly a karotenoidy. Žlutooranžové bobulky dále obsahují melatonin, známý jako ,hormon spánku’.
  • Mochyně příznivě působí také na náš trávicí systém.

Ta správná třešnička na dortu

Zajímá vás, jak si mochyni nejlépe vychutnat? Skvělá je jak zasyrova, tak tepelně upravená v kompotech či džemech a často se používá k dekorování dortů. Pokud byste si mochyni chtěli vychutnat celoročně, vyzkoušejte ji sušenou. Právě sušení ještě zvýrazní její sladkou chuť. Jak si mochyni nejlépe vychutnat?

  • Čerstvou mochyní ozdobte dort, smoothie, ovesnou kaši nebo oblíbený salát či drink.
  • Sladké bobule zavařte a připravte si lahodný džem nebo čatní.
  • Skvěle se hodí v omáčkce k červeným masům.

3 tipy pro pěstování mochyně

Teplomilnou rostlinu můžete každoročně vypěstovat i doma na zahradě. Co je pro pěstování physalisu důležité?

  • slunné místo, výživná půda a dostatečná zálivka
  • vyvazování – mochyně se pěstuje podobně jako rajčata a je dobré ji vyvazovat
  • sklízení dostatečně zralých plodů (kalich začne hnědnout a zasychat, plod se rozzáží do oranžova)

Jak uvádí náš sesterský titul Naše krásná zahrada, tak mochyni můžete snadno pěstovat i v květináči a před prvními mrazy ji schovat do skleníku, kde ještě bez problémů dozrají plody, které to v hlavní sezoně nestihly. 

Zdroje informací: Naše krásná zahrada, WebMD

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč