0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

4 důvody, proč používat čerstvé bylinky

4 důvody, proč používat čerstvé bylinky
sdílet:
Čerstvé bylinky jsou prvními posly jara. Rozzáří každé jídlo, oživí jeho vůni a podpoří chuť. Existuje mnoho důvodů, proč si je zamilovat.

1 Čerstvé bylinky definují chuť a charakter jídla

Každá kuchyně používá své bylinky a jejich přidáním můžete vychýlit pomyslnou chuťovou ručičku na tu či onu stranu. Zelený koriandr nás vezme na výlet do Mexika, perilla a klasnatka s citronovou vůní sluší vietnamské kuchyni. Vůně rozmarýnu, dobromysli a levandule v nás vyvolává obrazy slunného Středomoří. Bazalka v jakékoliv variantě zase hraje na italskou notu. Zato polévkový libeček, štiplavá pažitka a zelená petrželková nať jsou jednoznačnými hvězdami české kuchyně stejně jako nať celeru a medvědí česnek. 

2 Čerstvé bylinky oživí barvu

Tohoto efektu mistrně využívá italská kuchyně. Závěrečný posyp čerstvě nasekanými bylinkami nejenže podpoří chuť jídla, ale dodá mu i hezkou barvu. Tento efekt využijete nejen u „bílých“ jídel, jako jsou různé smetanové omáčky. Pomyslnou závěrečnou tečku vytvoří také na omáčkách rajčatových nebo jídlech typu „minimalismus v pěti surovinách“.

3 Čerstvé bylinky nahrazují sůl

Jak pravil nemoudrý pohádkový král: „Vařit bez soli, to je umění!“ Sůl pro naši kuchyni představuje základ, bez ní se nám jídlo zdá doslova „nemastné, neslané“. Pokud však potřebujete z nějakého důvodu ubrat soli ve svých pokrmechpoohlédněte se po bylinkách. Čerstvě nasekané lístky vylepší chuť, vzhled i vůni jídla. Přidávejte je do už hotových pokrmů, tepelnou úpravou se z nich vytrácí to nejlepší. 

4 Čerstvé bylinky mají pozitivní vliv na zdraví

Většina bylinek se používá jak pro kulinářské, tak léčivé účely. I když nás zajímá především chuť, jejich konzumací můžete přispět k prevenci srdečních chorob, rakoviny a cukrovky. Některé mají také protizánětlivé a protinádorové vlastnosti. Výzkumy ukazují, že mnoho bylinek pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a jsou užitečné pro lidi s mírně zvýšeným krevním tlakem. Čerstvé zelené bylinky obsahují vitaminy a minerály, mívají také vyšší hladinu antioxidantů ve srovnání se zpracovanými nebo sušenými bylinkami, které jsou zase skvělé v čajích a různých nápojích. 

Bylinkové know-how

Abyste z čerstvých bylinek dostali opravdu to nejlepší, nasekejte je těsně předtím, než je budete chtít použít, a do jídla je přidávejte ideálně po dokončení tepelné úpravy nebo jimi jídlo posypte rovnou na talíři. To platí především pro jemné bylinky, jako jsou bazalka, pažitka nebo kopr. Ty obsahují těkavé silice, které zahříváním rychle vyprchají. Přidáním těsně před podáváním si zachovají svou skvělou vůni, chuť i svěží barvu.

To neplatí u bylinek s výraznou chutí a vůní, kterými oplývají například libeček, fenykl, estragon nebo celerová nať. Ty můžete do jídla přidat v kterémkoliv okamžiku vaření. Například zmiňovaný libeček či celerová nať jsou skvělé hlavně ve vývarech nebo s vařenou zeleninou, když mají dostatek času se prohřát a uvolnit aromatické látky.

Bylinky vybírejte podle druhu pokrmu, který připravujete. Kopr sluší rybám, bazalka těstovinám, pažitka pomazánkám a taková petrželová nať je pro nás královna čerstvých bylinek. Hodí se do obrovského množství pokrmů, od polévek přes maso, ryby až po zeleninové saláty.

Nápady na svěží bylinková jídla najdete v následujících receptech.

Související články

Vařte jako francouzský šéfkuchař: bouquet garni
  • Tipy a triky

Vařte jako francouzský šéfkuchař: bouquet garni

Bouquet garni je francouzský výraz, který doslova znamená zdobenou kytici. Opravdové květiny v ní nenajdete, ale voní stejně omamně jako jarní louka. Bouquet garni je svazek čerstvých bylinek, který hojně využívá francouzská, obzvláště...
Voňavý souboj: čerstvé vs. sušené bylinky
  • Zajímavosti

Voňavý souboj: čerstvé vs. sušené bylinky

Z mnoha receptů a televizních show kuchařských profesionálů snadno získáte dojem, že dobrý kuchař používá pouze čerstvé bylinky. Ty jsou nenahraditelné při závěrečné fázi vaření a kdykoliv chcete jídlu dodat příjemnou lehkost a svěžest...

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická
  • Zajímavosti

Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická

Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku...

Obchod Apetit