0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čas malin přezrálých

Čas malin přezrálých
sdílet:

Maliny jsou bezesporu symbolem léta. Pokud vám právě teď dozrávají na zahrádce, vrhněte se na zpracování úrody. Jenže… už vám došly nápady nevíte, co s nimi dál? Máme pro vás pár tipů.

Malinovou úrodu jistě můžete zamrazit a nechat si ji v zásobě pro případ, až budete potřebovat do svých drahých dostat alespoň něco z letního optimismu. Ale zrovna tak dobře si můžete užít maliny právě teď, kdy jsou nejzralejší.

Zavařit, nebo sníst?

Jistě, nejlépe chutnají čerstvě utržené, a to hned na zahrádce. Ovšem máte-li chuť předvést se v kuchyni, vsaďte na další zpracování.

  • Maliny vylepší každý dezert, ať už je použijete jako základ moučníku nebo jako doplněk, omáčku či ozdobu. Upečte dětem k svačině malinové muffiny s drobenkou či kynuté šneky s malinami.
  • Nebo připravte hromadu palačinek, ušlehejte šlehačku či tvaroh s cukrem, rozmačkejte maliny, několik si jich nechte na ozdobu a začněte vrstvit. Za chvíli ponesete na stůl úchvatný palačinkový dort!
  • A pokud je malin opravdu nadúroda, zavařte si je jako lahodný malinový džem

Nepečené dezerty s příchutí malin

Maliny skvěle doplňují jemnou chuť jakýchkoli nepečených dezertů. Vyzkoušejte třeba letní variantu tiramisu s horním patrem vyskládaným z malin – a nejen že inovace vzbudí zaslouženou pozornost, během letních veder navíc báječně osvěží.

Malinový dezert à la tiramisu, foto: Alena Hrbková, archiv časopisu Apetit
Malinový dezert à la tiramisu, foto: Alena Hrbková, archiv časopisu Apetit

Superpotravina z vaší zahrádky

  • Maliny jsou plné antioxidantů, tříslovin, železa a dalších významných tělu prospěšných látek, takže by se měly stát také součástí smoothies, které pro svou rodinu pravidelně připravujete k snídani.
  • Dále obsahují spoustu vitaminů, selen, betakaroten, lutein, draslík, lykopen nebo zeaxanthin, který udržuje v kondici oční sítnici. Taktéž jsou plné flavonoidů, které mají vliv na funkci mozku a nervového systému.

I proto, že jsou takovou náloží zdraví prospěšných látek, najdou uplatnění v mléčných koktejlech, v palačinkách, jsou skvělým doplňkem v želé, pomazánkách, hodí se do jogurtových pohárů a v neposlední řadě s nimi můžete péci jemné kuřecí maso. Mírně pikantní chuť dodá neotřelou příchuť celému pokrmu.

  • Studená malinová polévka je kapitolou sama o sobě. Připravuje se z rozmixovaných malin, máty, vody, smetany a nakonec se do ní pro zahuštění přidává několik nekrémových sušenek. Podává se dobře vychlazená.
  • Maliny se chuťově skvěle snoubí s balzamikovým octem, takže se je nebojte přidat do rychlého letního salátu.

Uskladnění je věda

Pozor, maliny je nejlepší jíst čerstvé, skladování v lednici, ani máčení ve vodě jim nesvědčí – to ostatně nesvědčí ani jahodám. Poškozené kusy do jídla nepatří, a to ani do zavařeniny. Plesnivé ovoce totiž může zničit celou várku zavařenin. Plísně produkují mykotoxiny, které se varem neničí a v pokrmu přetrvávají.  Proto vždy vybírejte jen dobré nezkažené kousky, bez známky hniloby nebo plísně.

Maliny patří mezi superpotraviny. Užijte si jejich účinky právě teď, kdy jsou v té nejlepší kondici.

Související články

Apetit magazín

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den
  • Tipy redakce

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den

Růst cen potravin nenahrává drahým surovinám, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto...
Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč