Nealkoholická vína překvapí svou chutí
Stýská se vám po vinné chuti, ale přeci jen nechcete porušit své předsevzetí a dopřát si alkohol? Nealko vína, třeba ty z vinařství Vinselekt Michlovský, chutnají jako opravdické víno a neobsahují žádný alkohol. Jak je to možné? I ve výrobě nealko vína jde primárně o kvalitu původního vína a také o proces, jakým se víno vyrábí. Nealkoholická vína od Vinselektu jsou jemně perlivá, vyráběná z čerstvých mladých vín, přičemž přítomnost přírodního CO2 přispívá k lepšímu zachování čerstvosti i stability. Víno pak lépe chutná, než kdyby se sytilo uměle CO2, takové dosycení totiž vytváří odlišný vjem v ústech. Na výrobu zde používají vždy mladá vína, která mají výrazné a ovocné aroma. Pro bílá vína se využívá Müller-Thurgau a nové vyšlechtěné odrůdy Malverina, Savilon a Vesna.
Pro výrobu růžových a červených vín se používá Zweigeltrebe, Frankovka a nové odrůdy Ariana a Agni. Vína se vyrábí za pomoci dvoufázové destilační vakuové kolony. Během výroby nealkoholických vín Revine se nepoužívá jiných stabilizátorů či konzervačních látek, pouze oxid siřičitý, což je také unikátní.
I nealkoholický svařák vás zahřeje na túře
Každý máme doma veškeré potřebné suroviny na svařák, ale většinou nevíme, čím nahradit klasické červené víno. V klidu odložte víno do březnového “šuplíku” a nahraďte ho jablečným, hruškovým nebo hroznovým moštem. Pokud si chcete opravdu pochutnat, doporučujeme předpřipravený rozvar na svařák od Vinografu, což je speciální směs cukru a koření v tajném poměru. Namíchejte dle vlastní chuti. Kdybyste vedle suchého únoru drželi také dietu, může rozvar posloužit do sodovky jako ingredience k výrobě svařákové limonády. Pak doporučujeme nakrájet ještě hodně čerstvého pomeranče.
Jedinečná kombucha
Kombucha je chuťově zajímavý, zdraví prospěšný a očišťující, lehce perlivý fermentovaný nápoj, který si můžete vyrobit i vy doma. Doporučujeme jej ve třech variantách, a to buďto z černého čaje Assam, zeleného čaje Sencha nebo ovocného čaje May Thai. Klára Kollárová má vyzkoušené čaje od společnosti Tea Mountain, jejíž zakladatel Martin Špimr je pro ni „malý bůh” čaje, protože o něm ví první i poslední. Čaj je pro výrobu tohoto mystického nápoje základní surovinou a také alfou i omegou výsledné chuti. Proto je jeho kvalita pro kombuchu stěžejní. K fermentaci se využívá kombuchová kultura, kterou si stačí objednat či pořídit od jiného kombuchového nadšence. Poté si ji už pěstujete sami ve svém vlastním prostředí. Jestli hledáte na suchý únor očistnou výzvu, tak rozhodně doporučujeme vyladit svou vlastní verzi kombuchy. Jak na to se dozvíte v našem článku.
Degustovat se dají i čaje
U čaje se ještě na chvíli zastavíme. Pro sommeliera snad neexistuje jiná plodina, která odráží místo původu neboli terroir, použití vybraného kultivaru a metodu zpracování tak jako čaj. Jeho aroma a chuť jsou oproti kávě méně invazivní, jednotlivosti v chuti i vůni jsou tak snadněji rozpoznatelné. Pravidelným pitím čaje povznesete nejen své chuťové buňky, ale rozhodně prospějete i zdraví celého organismu. Vyzkoušet můžete například stále populárnější čaj nečaj Rooibos nebo sytě žluté golden milk, tedy kurkumové mléko.
Pro další nealkoholické nápoje sjeďte dolů pod článek, kde jsem vám přichystali inspirativní články či recepty.