Vzato úplně jednoduše, k nejoblíbenějším nápojům patří po celém světě káva a čaj. My se ale dnes poohlédneme po zajímavějších receptech a nakoukneme do horkých šálků některých národů. Připoutejte se, vyrážíme na gurmánskou cestu kolem světa, a bude to horké.
Maroko: tuareg
Marocký mátový čaj nebo také tuareg hraje v arabských a muslimských zemích významnou společenskou roli.
- Jeho základ tvoří speciální druh máty – máta klasnatá, která pochází z Maroka.
- Díky vysokému obsahu silic má mentolově výraznou, ale přesto jemnou vůni.
- Spolu s ní se k přípravě nápoje používá silný zelený čaj, nejčastěji gunpowder.
- Hotový nápoj se podává v malých skleničkách. Pije se velmi horký a silně oslazený cukrem.
- V Maroku i Egyptě je oblíbený jako dezertní čaj, ale dobře doplní také jehněčí nebo jídla se zeleninou. Vy si k němu dejte mandlové sušenky, jsou voňavé a přirozeně bezlepkové.
Mexiko: atole
Horký kukuřičný nápoj atole patří k tradičním mexickým nápojům.
- Při jeho přípravě se nejprve ve vodě svaří cukrová třtina se skořicí, poté se tekutina zahustí jemnou kukuřičnou moukou a přidá se mléko. Vše se společně povaří, dokud není nápoj krásně krémový.
- Každá rodina atole připravuje jinak, někdo přidává ovocné pyré nebo čokoládu.
- Čokoládová varianta se tradičně servíruje během velkolepých oslav Dne mrtvých. Sladké a výživné atole se často podává společně s balíčky tamales.
Japonsko: ovocná šťáva s kuzu
Kuzu je prášek z kořene plazivého vinného keře, který roste především v Japonsku a Číně, kde je už po tisíciletí známý svými léčivými účinky.
- Horký nápoj z něj připravíte snadno. Zvlášť svaříte jablečnou šťávu s kořením, které máte rádi (například se skořicí, hřebíčkem, kardamomem a zázvorem).
- Pak přidáte kuzu, které jste předtím rozmíchali v trošce vody. Doporučené dávkování je přibližně 1 čajová lžička na 200 ml tekutiny hotového nápoje.
- Přikápnete citronovou šťávu a máte sladkou zimní medicínu, která z těla vyhání chlad a posiluje imunitu. Šťávu s kuzu popíjejte horkou a po malých doušcích.
Indie: masala chai
Také horký čaj s mlékem a kořením vyžene z těla každou nepohodu, zvlášť když ho osladíte medem, který má léčivé a protizánětlivé účinky.
- Masala chai patří k ceněným očistným a povzbuzujícím ajurvédským nápojům. Léčí, prohřívá a povzbuzuje trávení.
- V každé části Indie ho vaří jinak. Základ tvoří černý čaj ochucený směsí koření, ve které můžete najít kardamom, zázvor, hřebíček, černý pepř a skořici. Nápoj doplňuje mléko a cukr.
- K dalším ajurvédským specialitám patří kurkumové mléko. Prohřeje a zklidní organismus před spaním.
Co ještě ochutnat?
- máslový grog z USA
- čokoládu s marshmallows z Velké Británie
- miso polévku z Japonska
- punč z Indie
- glögg ze Švédska
- horkou čokoládu s churros ze Španělska