Bůček je vždycky dobrá volba. Hodí se jako hlavní chod k rodinnému obědu, úspěch s ním budete slavit i na večírcích. Můžete ho podávat s pečenou cibulí a chlebem nebo ho natrhat do housky. Studenému bůčku na plátky s křupavou kyselou okurkou nebo hořčičnou omáčkou odolá málokdo. Jak ho správně připravit?
Perfektní pečený bůček musí být křupavý na povrchu a dokonale šťavnatý uvnitř. Správně by se měl jen rozpadat! Víme, jak z trouby vytáhnout nádherný kus vepřového masa, který nebude suchý ani tvrdý. Bude dokonale propečený a nahoře s křupavou kůží. Stačí se držet našich rad a mezitím můžete skočit pro chleba a pro pivo...
Při výběru upřednostněte kus masa s kostmi, má jen samé výhody. Maso, v němž zůstanou kosti, bude pěkně držet tvar a nezbortí se při pečení. Kosti dodají na síle výpeku a pěkně vedou teplo. Pomáhají tedy masu se stejnoměrneým propečením. V okolí kostí je to vůbec nejchutnější maso s krátkými vlákny.
- Kosti mohou být výhodou i při podávání – někteří stolovníci totiž milují ‚maso s držátkem‘. Pokud mezi ně nepatříte, z ještě horkého masa kosti snadno vytáhnete.
Chladivý odpočinek
Aby se kůže krásně vypekla, musí být co nejsušší, čemuž pomůže pobyt v lednici přes noc – tam kus masa ničím nezakrývejte!
- Aby byla kůže křupavá a tuk pod ní se vypekl, pomůže, když ji nařežete. Zvolit můžete jednoduše proužky nebo mřížku. Zvětšíte tím plochu, kterou může pronikat teplo. Snažte se neproříznout kůži až do masa, šťáva by začala vzlínat a kůže by se nevypekla.
- Pokud vypečenou kůži rádi nemáte, klidně ji z vychlazeného masa seřízněte tak, aby na bůčku zůstala podkožní vrstva tuku. Tu pak nařežte na proužky či do mřížky.
Jaké koření na pečený bůček
Někdo přísahá na pouhopouhou sůl, jiný na poctivou dávku kmínu a česnek, další zase na bylinky či papriku... Volba je na vás, ale sůl rozhodně nepodceňte, vytáhne z kůže (i masa) vodu a pomůže ostatnímu koření proniknout do masa. A také maso zkřehčí.
Bůček, stejně jako jakékoli jiné maso, které budete tepelně upravovat, je třeba před vlastním pečením nechat dojít do pokojové teploty. Zaručíte tak rovnoměrné propečení a šťavnatost.
Rozpalte to!
Než vložíte maso do trouby, rozpalte ji na 230 °C. Počáteční vysoká teplota pečení má dva důvody: kůže i tuk trochu ‚odskočí‘ od masa a začnou se pěkně vypékat. Maso se pěkně zatáhne a udrží si šťávu uvnitř. Bůček pečte s horním a dolním ohřevem, horkovzduch by ho jen zbytečně vysušoval.
Neuspěchejte ani pečení, ani odpočinek, než do masa zakrojíte. Stejně jako steak, i bůček potřebuje chvilku odpočinku, aby se v něm šťávy rozprostřely tak, jak mají.
- Nechte ho 10 – 15 minut na prkénku, volně zakrytý alobalem, a teprve potom krájejte ostrým nožem plátky. Bůček můžete také nakrájet až po úplném vychladnutí, pokud ho chcete servírovat za studena.
Zdroj informací: časopis Apetit