
Nízká teplota, kvalitní pekáč a dostatek času. Tahle trojkombinace povznese téměř každé maso do nebeských výšin. Jak správně péct vepřovou pečeni nebo kýtu? V článku se dozvíte všechny vypečené tipy a triky.
- Vepřové maso se řadí mezi masa červená, obsahuje oproti drůbeži více železa, vitamin B12 a zinek.
- Mezi libové řezy vepřového masa se řadí kýta, kotleta bez kosti, panenka a pečeně.
Vepřová panenka
Panenská svíčková neboli panenka, se nachází na zadní čtvrti opracovaného vepře v oblasti boku.
- Je to libové, šťavnaté maso, které se dále dělí na špičku, palec a střed. U nás se hojně využívá při přípravě stejnojmenné omáčky –smetanové svíčkové. Udělat z ní však můžeme také biftek, v celku ji dusit anebo pomalu péct.
- Pomalým pečením docílíme křupavé krustičky a šťavnatého vnitřku. Důležité je maso vcelku (zbavené nepěkných částí) nasolit, svázat provázkem a nejprve opéct na pánvi z každé strany.
- Pak jej stačí uložit do pekáčku a péct bez zbytečného otvírání, podlévání a otáčení.
- Panenku lze také podélně naříznout a proložit dalšími surovinami, špekem, paprikami, jablkem, sušenými rajčaty, pestem nebo chilli pastou.
- Panenku můžete péct i na zelenině, se sladkokyselou broskvovou salsou, s cuketami, nebo naplněnou sušeným ovocem.

Vepřová kotleta
Vepřovou kotletu najdeme na páteři vepře, koupený kousek masa může být s žebrem nebo obratli. Péct ji můžete vcelku nebo zrychlit postup a naporcovat ji na jednotlivé plátky. Nevyžaduje tolik péče jako panenka nebo pečeně, stačí lehce nařezat mřížku, vetřít koření a pak vše nechat na troubě a času.

Vepřová kýta
Je velkým svalem bez kostí i tuku. Skvěle se hodí na dušení, uzení, závitky, rolády i pomalé pečení. Po rozkrojení bývá růžová, na vrchu můžeme opět docílit křupavé kůrky.
- Před pečením je třeba ji zprudka opéct z každé strany na rozpálené pánvi. Kromě vody, na které by se měla v pekáčku péci, můžeme použít pivo, víno, zelí, cibulku nebo jinou zeleninu.
- Lze ji také prošpikovat špekem, klobásou nebo oblíbenou zeleninou. Rozumí si s bylinkami, především s tymiánem, šalvějí nebo majoránkou, která hraje prim v receptu na staročeskou pečenou kýtu.
Vepřová pečeně
Královna nedělních obědů, vepřová pečeně. Najdeme ji podél páteře z obou stran, mezi kýtou a krkovičkou. Setkáme se s názvy jako karé, hřbet, kotleta nebo pečínka.
- Její libové maso se hodí i na minutky, pomalým pečením z ní však uděláte naprostou lahůdku.
- Jakou si u řezníka koupit? Karé je bez kosti, kotleta s kostí.
- Doporučujeme nechat si pečeni vykostit, ale vzít si kosti sebou. Budou se vám hodit, pečeně získá tu nejlepší chuť, pokud ji nebudete péct jen na vodě, ale právě na kostech s cibulkou a česnekem.
- Tukovou horní vrstvu neodstraňujte jako u panenky, naopak ji jemně nařezejte do mřížky a vetřete do ní prsty koření. Maso vcelku svažte provázkem, aby drželo tvar a nejprve zprudka osmahněte na pánvi.
- K výpeku doporučujeme přidat i cibulku s česnekem, krásně se rozvoní a vytvoří dokonalý základ pro výslednou šťávu.
- Pečeni umístěte v pekáčku na kosti, cibuli, podlijte trochou vody a začnete pomalu péct. Kilové maso při 150 stupních potřebuje minimálně hodinu, při pomalém pečení mu dopřejte alespoň dvojnásobek času.
- Výsledkem by měla být uvnitř růžová pečeně, ale stále plná šťávy, s křupavou kůrkou. Po upečení si z výpeku a cibulky s česnekem připravte jíškou zahuštěnou omáčku.
- Pomalá vepřová pečeně je chutná i po vychladnutí v chlebu nebo jen tak s křenem.
- Recept můžete vylepšit medem, kořenovou zeleninou, bylinkovou marinádou, přidáním mléka, ale také ginu.
Zdroj informací: časopis Apetit