Jak připravit dokonalé pošírované vejce?

sdílet:
Chcete si vychutnat čerstvá vejce, ale omeleta už se vám trochu zajídá? Pošírování je šetrná metoda, která vám pomůže zachovat nutriční hodnoty potravin, a navíc si výživnou snídani přichystáte během chvilky. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak pošírované vejce připravit a na co si dát pozor.

V čem pošírování spočívá?

Při pošírování suroviny ponoříme do horké (nikoli vroucí) vody, čímž si uchovají výživové hodnoty a díky nižším teplotám se nerozpadají. Tímto způsobem si můžeme připravit celou řadu lahodných potravin, jako jsou vejce, rybí maso nebo ovoce.

Nektarinky pošírované v citronové trávě

Více

Mohlo by se zdát, že pošírování je výdobytkem moderní kuchyně, ale opak je pravdou. První zmínky bychom našli už ve starověkých receptech, opravdové pozornosti se ovšem technika dočkala v 17. století.

Popularita metody postupně rostla, a když v roce 1893 vydal francouzský šéfkuchař Charles Ranhofer monumentální kuchařku The Epicurean, nechyběla mezi vybranými pokrmy ani pošírovaná vejce.

5 zaručených tipů, jak připravit lahodné pošírovaná vejce

Pošírovaná vejce (někdy také ztracená vejce) zvládnete i bez návštěvy kulinářského kurzu. Musíte ale dodržet několik důležitých zásad.

1. Čerstvá vejce

Vejce by neměla být starší než 10 dní. Starší kusy mají řidší konzistenci a při pošírování nebude bílek správně držet tvar. Chcete-li mít jistotu, že vajíčka nejsou příliš stará, nebo dokonce zkažená, ponořte je do nádoby s vodou. Pokud vejce zůstanou u dna, jsou čerstvá a konzumace se nemusíte bát.

2. Nezapomeňte na ocet

Díky octu se vejce ve vodě srazí a udrží si svůj tvar. Na druhu octa tolik nezáleží. Pro jednu várku si připravte asi 50 ml octa. Jestli plánujete pošírovat větší počet vajec, můžete je rozklepnout do samostatné misky a ocet přidat přímo do nádoby, kterou následně vyklopíte do hrnce s vodou.

3. Vodu nepřivádějte k varu

Voda pro pošírovaná vejce by měla mít asi 70–80 °C. Všímejte si drobných bublinek, podle nichž můžete rozpoznat optimální teplotu vody. Plamen na plotýnce stáhněte ještě před přidáním vejce. Vařící voda by mohla strukturu bílku narušit. Kromě toho je důležité vodu nesolit, aby se vejce nevařila příliš prudce.

4. Vytvořte jemný vír

Má voda v hrnci správnou teplotu? Před přidáním vajec vezměte lžíci a vodu zamíchejte. Vytvořte silnější vír, díky němuž se žloutek obalí do bílku. Proto používejte raději hrnec s větším průměrem, ve kterém vznikne lepší vír.

Někteří odborníci ale nejdříve ponoří vajíčko do vody a až poté vodu jemně zamíchají. Můžete vyzkoušet oba způsoby a rozhodnout se, se kterým máte lepší výsledky.

5. Vejce nechejte dovařit

Jakmile se žloutky obalí v bílku, vraťte hrnec zpátky na plotýnku a na středním ohni povařte vejce další 2–3 minuty. Vajíčko dostane správný tvar. Potom jej stačí děrovanou naběračkou vytáhnout a máte hotovo.

Pokud si chcete být jistí, že jste před přípravou na nic nezapomněli, pročtěte si recept na přípravu pošírovaného vejce krok za krokem.

Hledáte další inspiraci, jak zpestřit svůj jídelníček? Pošírovaná vejce můžete servírovat s toustovým chlebem a slaninou nebo vařeným chřestem. Ideální je také s domácí kulajdou nebo koprovkou.

Koprovka s pošírovaným vejcem

Více
Autor: Petr Šúth

Obchod Apetit