Ať už máte doma školou povinné ratolesti nebo vypravujete děti do školky či chystáte se na rodinnou víkendovou snídani, je důležité myslet na vyváženou stravu. Kompromisem je rychlé a výživné jídlo, které ocení děti i zaneprázdnění rodiče. Není nutné snídaně odbývat bílým rohlíkem s vrstvou másla nebo vstávat ve čtyři hodiny, abychom měli čas připravit snídani na vidličku.
Jelikož snídaně tvoří téměř čtvrtinu celkového kalorického denního příjmu, je potřeba zaměřit její skladbu na prospěšné tuky, bílkoviny a sacharidy. Pokud do snídaně zahrnete i ovoce a zeleninu, získá první jídlo dne pro děti i lákavou škálu barev.
Dětská snídaně by tak měla obsahovat 55 % sacharidů, 35 % tuků a 15 % bílkovin. I u dětí je však třeba brát v úvahu jejich individuální fyzickou aktivitu a snídani i svačinu tomu přizpůsobit.
Vyvarujte se bílého cukru
Přestože snídaně může být kaloricky vydatnější, je vhodné se vyvarovat bílému rafinovanému cukru. Ten pouze zvyšuje energetickou hodnotu snídaně a tělo zásobuje pouze prázdnými kaloriemi.
Pokud chcete dětem snídani přisladit trochu "zdravěji", sáhněte po alternativních přírodních sladidlech, které obsahují navíc minerály a další prospěšné látky.
- včelí med
- čerstvé ovoce (jahody, maliny, meruňky, jablka, hrušky, švestky) nebo jejich šťávy
- sušené ovoce (banány, hrozinky, datle, fíky, švestky)
- ovocné marmelády a džemy
- čekankový sirup
- javorový sirup
- kokosový cukr
- rýžový sirup
- melasa
- rapadura (sušená třtinová šťáva)
- stévie
- agávový sirup
Co by doma nemělo chybět?
Zásoby správných surovin, které nenechají ráno nikoho o hladu, jsou základ. Bez nich má člověk tendenci sklouznout k balíčku kupovaných sušenek. Vybavte se proto následujícími potravinami, které můžete kombinovat celý týden a pokaždé vymyslet novou snídani.
- mléko a mléčné výrobky (bílý jogurt, kefír, podmáslí, acidofilní mléko)
- čerstvé sýry (žervé, ricotta, pomazánkové, mascarpone, lučina)
- tvaroh, cottage
- vejce
- máslo
- čerstvé ovoce a zelenina
- vločky (ovesné, jáhelné, pohankové, rýžové, ječné, žitné)
- skořápkové plody (vlašské ořechy, semena, kešu ořechy, mandle, kokos)
- sušené ovoce (hrozinky, hrozinky sultánky, datle, fíky)
- celozrnná mouka
Alternativní snídaně mnoha barev, chutí a vůní
Při přípravě dětských snídaní i svačinek můžete čerpat z mnoha alternativních proudů. Veganskou a vegetariánskou kuchyni rozšířila raw strava. A tak se při přípravě vlastních receptů můžete inspirovat a vzít si takzvaně z každého rožku trošku.
- Raw kuchyně využívá k přípravě pokrmů, jak sám název napovídá, syrovou zeleninu a ovoce, suroviny mohou být tepelně zpracovávány do max. 42 °C.
- Tento způsob přípravy pokrmů představuje nejvhodnější formu pro zachování maximálního množství vitamínů a minerálních látek v potravě.
- S alternativní raw stravou můžete připravit dětem i sobě komplexní plnohodnotný jídelníček, od snídaní až po zdravé mlsání a vánoční cukroví.
Kváskový chléb jako dokonalá snídaně
Skvělou rychlou a hodnotnou snídani vyčarujete i z krajíce kváskového chleba, který si můžete připravit podle našeho doporučení sami doma.
- Chléb namazaný tvarohovou pomazánkou, drožďovou, vajíčkovou nebo rybí pomazánkou představuje nejen zdravý, ale i chutný start do nového dne pro děti i dospělé.