Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připravte dětem svačinu bez pečiva

Zdravá svačina do školy
ZDROJ: S'well/Unsplash
sdílet:

Buďte připraveni na školní rok! S našimi tipy na zdravé a chutné svačiny jsme tentokrát mířili na odlehčené recepty bez pečiva. Dopřejte dětem zdravé mlsání plné živin a potřebné energie.  

Pečivo se zdá být na pohled tou nejrychlejší volbou pro přípravu svačiny. Obložený chléb nebo rohlík hladového školáka snadno a rychle zasytí.

Jde to ale i bez pečiva? Co když se chcete, nebo dokonce musíte vyvarovat lepku? Podívejte se na naše tipy a začněte školní rok vybaveni zásobou receptů na chutné a nutričně vyvážené svačinky.

Vytvořte si svačinový plán

Nemusí to nutně být plán svačin od pondělí do pátku. Stačí si vybrat z oblíbených receptů a ty pak můžete kombinovat dle chuti a nálady. Naší motivací je pestrost. Je důležité, aby se děti na svačinu těšily a jejich jídelníček zářil barvami, chutěmi i texturami.

Každá maminka navíc ví nejlépe, co jejich dětem chutná, a tak se dají svačinky hravě uzpůsobit chuti malého i velkého jedlíka. 

Dopolední dávka energie

V rámci smysluplného jídelníčku se k dopolední svačině doporučuje strava bohatá na sacharidy bez přidaného cukru. Je tomu tak proto, že naše tělo má možnost složité cukry (sacharidy) energeticky využít v průběhu celého dne. Dopoledne se tedy nabíjíme energií na celý den. 

  • Do krabičky

Na svačiny do krabičky skvěle poslouží jakákoli uzavíratelná plastová nebo kovová krabička, kterou můžete opakovaně používat. Koupit můžete také praktickou krabičku rozdělenou na různé sektory, kde se jednotlivé pokrmy oddělí a nesmíchají dohromady - například při zběsilém běhu na autobusovou zastávku. 

Domácí sušenky: Připravujte je ideálně den dopředu a ráno je jen naskládejte do krabičky a je to. Domácí sušenky jsou raz dva hotové, skvěle zasytí a dodají potřebnou energii. Sušenky s vločkami (pro celiaky můžete použít bezlepkovou mouku a vločky) si díky příjemně sladké chuti určitě zamilujete.

Banánový chlebíček s arašídovým máslem: Není tak úplně chlebem, proto jej do bezpečivových svačinek můžeme zařadit. Banánový chlebíček obsahuje vše, co od dopolední svačiny očekáváme a potřebujeme. Je nebesky vláčný i druhý den po upečení.

Domácí müsli tyčinky: Jsou vláčné a přitom příjemně křupavé. Navíc do nich dostanete velké množství ořechů bohatých na omega-3, které mj. podporují zdravý vývoj dítěte. 

Ke každé svačince do krabičky přidejte kousek čerstvého ovoce, které můžete efektivně vykrojit vykrajovátkem nebo menší kousky napíchnout na špejli a vytvořit tak ovocný špíz.

  • Do skleničky

Zavařovací sklenice od džemů a okurek rozhodně nevyhazujte, budou se vám hodit na následující svačiny ve skle. Nezapomeňte jen přibalit lžičku a hurá s nimi do batohu. 

Granola s jablečným pyré: Pyré i granolu můžete připravit ve větším množství a snadno uchovat i několik dnů. 

<

Tapiokový pudink: Dodá vašemu tělu cenné minerální látky a vitamin B. Skvěle zasytí a lahodný je zejména v kombinaci s kyselejším ovocem. 

Tvarohový míša dezert: Vyvážená chutná svačinka obsahující vše, co mají děti rády. Sladký tvarohový krém s čokoládou a jahodami je tou ideální sladkou svačinou. 

Smoothie: Když nemáte času nazbyt, připravte sobě a svým dětem vydatné smoothie z ovoce, oříšků, jogurtu, mléka nebo rostlinného nápoje. Jednoduše vše rozmixujte a nalijte do uzavíratelné nádoby. Svačina v podobě smoothie rychle zažene hlad i chuť na sladké.

Odpoledne s náloží vitaminů

Po vydatném obědě bychom svůj jídelníček měli postupně odlehčovat, aby náš organismus mohl správně a dostatečně trávit. Lehká odpolední a večerní strava se projeví nejen v celkové energii, ale také v kvalitě spánku, kterému těžká jídla neprospívají. Dopřejte proto sobě a svým dětem lehce stravitelnou svačinku plnou zeleniny.

Krekry: Skvělý komponent v rámci odpolední svačiny, kam snadno schováte spoustu vitaminů. Vyzkoušejte neodolatelné krekry s řepovým pestem.

Pomazánky: Jak na ně bez pečiva? Výborně poslouží křupavé krekry, které nahradí i lžičku. Vyberte si z našich 5 oblíbených pomazánek pro děti a podívejte se i na další pomazánkové tipy.

Slané palačinky: Ať už zvolíte klasické palačinkové těsto nebo sáhnete po hotové tortille a vytvoříte wrap, takto připravené svačinky budou vaše děti milovat. 

Těstovinový salát: Použijte oblíbený tvar těstovin a vytvořte zábavnou svačinku, která zasytí a doplní pořebnou energii před odpoledními kroužky a sportovními aktivitami. 

K odpolední svačině přidejte oblíbenou čerstvou zeleninu, která svačinku barevně doplní a navíc potěší naše tělo vitaminy a vlákninou. 
 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín