Chystáte se zadělávat těsto, šlehat sníh nebo smažit omeletu a nejste si jisti, zda jsou vejce z lednice ještě použitelná? Poradíme vám pár jednoduchých triků, jak snadno poznat čerstvost a stáří vajec.
Odborníci se shodují, že maximální doba pro skladování vajec je tři týdny, obecně se však doporučuje vejce spotřebovat do 14 dnů. Pokud si však nejste jisti a nemáte k dispozici datum expirace, může vám s odhadem stáří vejce pomoci několik osvědčených triků.
Co můžete o stáří vejce zjistit pouhým okem?
Následující testy vám pomohou spolehlivě odhalit stáří vejce. Abychom však mohli pochopit, proč staré vejce plave, uveďme si, co se v průběhu času ve vajíčku děje. Web Slepičář uvádí, že:
- Jak vejce stárne mění voda v bílku se odpařuje a ve vajíčku se tvoří vzduchová kapsa. Ta se s odpařováním tekutiny zvětšuje.
- Malá vzduchová bublina znamená, že je vejce čerstvé. Naopak větší bublina naznačuje starší vejce.
- Stačí také s vejcem mírně zatřepat nebo jej přesouvat ze strany na stranu. Pevné a málo pohyblivé vejce je čerstvé.
Float test: nejznámější metoda odhalování čerstvosti vajec
Zatímco zkažené vejce poznáte velmi dobře čichem, u čerstvosti a stáří to tak jednoduché není. Spolehlivý plovoucí test vám s odhalením stáří vejce pomůže. Jak na to?
- Vložte vejce do sklenice a opatrně jej zalijte studenou vodou.
- Čerstvé vejce zůstane horizontálně ležet u dna.
- Vertikálně plovoucí vejce na hladině je přibližně dva týdny staré.
- Vyplave-li vejce výrazně nad hladinu, pak je starší než dva týdny a pravděpodobně již nepoužitelné.
Jak zjistit čerstvost díky prosvětlení?
Kdo nechce vejce namáčet a má po ruce baterku, může vyzkoušet test prosvětlení. Jak je uvedeno výše, starší vejce má výraznější vzduchovou bublinu. Tu vám prosvětlení zaručeně odhalí.
- Jděte do tmavé místnosti a namiřte rozsvícenou baterku na širší konec vejce. Pak za stálého svícení baterkou vejcem v ruce pootočte, což by mělo případné vzduchové bubliny odhalit.
Jaké recepty vyžadují čerstvá vejce a kde ještě využít ta starší?
Je-li vejce starší tří týdnů, nebo ucítíte-li z něj nežádoucí pach, pak takové vejce již nekonzumujte. Starší vejce bez nežádoucího zápachu však můžete ještě použít.
- Čerstvá vejce si bez starostí užijte k přímé spotřebě například jako míchaná vejce, volská oka, vejce benedikt, omeletu apod.
- Starší vejce můžete použít k zadělávání těst, pečení a vaření nebo při šlehání bílků do sněhu. Tepelná úprava by však vždy měla přesáhnout 100 °C.
Proč raději neumývat vejce?
Vejce raději neomývejte od nečistot, zvlášť pokud ho neplánujete tepelně zpracovávat. Mohli byste tím zapřičinit průnik bakterií dovnitř a způsobit tak nežádoucí kontaminaci. Skutečnost je taková, že vaječná skořápka je poseta drobnými póry a je propustná.
Zdroje: Slepičář, Naše vejce, dTest