Kořeny dnešních pěnových bonbonů marshmallow sahají až do starověkého Egypta. Dnes jsou marshmallows součástí americké popkultury, o čemž svědčí nejen jejich samotné pojídání, ale také příprava na ohni nebo tvorba originálních jedlých dekorací.
Co je součástí pravého marshmallow (máršmelou či máršmeloun) a jak přišla tato cukrovinka ke svému názvu? Napoví nám složení i původní využití.
- Název Marshmallow nebo Marsh Mallow označuje rostlinu Althaea officinalis (česky proskurník lékařský, lidově též ibišek), z jejíchž plodů vyráběli starověcí Egypťané přírodní lék na bolest v krku.
- První předchůdce dnešních marshmallows tak vznikl již ve 4. tis. př.n.l., kdy s přidáním medu vznikl nejen úspěšný lék, ale také sladkád pochoutka pro vyšší vrstvy tehdejší společnosti.
- Do světa cukrovinek však marshmallows přivezli až v 19. století Francouzi, kteří původní recepturu zdokonalili o cukrový sirup a více se tím přiblížili podobě dnešních marshmallows.
- Základní ingredience obohatili cukráři o vaječný bílek a želatinu, což dalo základ pro dnešní světoznámé marshmallows bonbonky.
Díky automatizovanému procesu výroby, který v roce 1948 uvedl na světlo světa americký vynálezce Alex Doumak, byla výroba marshmallows snadnější a cenově dostupnější. Zároveň dal tento proces cukrovince její typický tvar valečku.
Navzdory původním kořenům se tak marshmallows považují za symbol americké popkultury a jsou využívány nejen jako samostatná cukrovinka. Své místo mají také v kuchyni jako součást amerických pokrmů.
Dnešní podoba marshmallows
Dnes najdeme marshmallows ve specializovaných obchodech s cukrovinkami i v síti běžných supermarketů. Vybírat můžeme z mnoha tvarů, barev, velikostí a dokonce i příchutí.
- Věděli jste, že v USA je běžné opékání velkých marshmallows na ohni? Horký vzduch cukrovinku nafoukne a vytvoří na ní jakousi karamelovou krustu. Uvnitř je po opečení bonbon krémově tekutý.
Chcete-li si tímto dezertem zpříjemnit klasickou opékačku špekáčků, dejte jen pozor, abyste je nespálili. Stačí jen velmi krátký čas nad ohněm v řádu vteřin, jinak se marshmallow spálí a zhořkne.
- Malé marshmallows se pak s oblibou přidávají do horkého kakaa nebo čokolády se šlehačkou.
- Bonbonky marshmallow si můžete vyrobit i doma a není to žádná věda. Stačí vám pouze krupicový cukr, želatina, škrob, moučkový cukr a vanilkový extrakt. Přidat můžete ještě potravinářské barvivo.
Marshmallow fluf: sladká pomazánka a originální dortová dekorace
Marshmallow fluf je něco mezi krémem a pěnou. Dá se snadno roztírat, ujídat lžičkou, nebo z ní můžete vytvořit originální jedlou dekoraci.
- V USA je Marshmallow fluf oblíbenou pochoutkou na bílém toastu v kombinaci s arašídovým máslem.
Marshmallow fluf můžete koupit již hotový, nebo si ho s námi vyrobit. V kupované verzi se do marshmallow fluf přidává kukuřičný škrob pro získání potřebné hustoty. V našem receptu na obdobnou verzi si vystačíte pouze s marshmallows.
Co budete potřebovat?
- 8 ks bonbonů marshmallow
Jak připravit dokonalou dekoraci?
- Marshmallows vložte do žáruvzdorné misky a rozehřejte v mikrovlnné nebo klasické troubě. V mikrovlnce postačí zhruba půl minuty.
- Nechte chvilku zchladnout a vyzkoušejte prsty, zda se z hmoty dají tvořit vlákna.
- Do misky namočte špičky prstů a postupně vytahujte vlákna rozehřátých marshmallows. Zdobte dorty, koláče či cupcaky podle vlastní fantazie.