Plísňové sýry jsou obvykle výrazné svou chutí i vůní. Jak se podobají / liší ty nejznámější z nich?
Jaký je rozdíl mezi rokfórem a nivou? Lze tyto názvy zaměňovat?
Dobrý den, rokfór, z francouzského roquefort je sýr vyráběný v přísně vymezené geografické oblasti a dnes je chráněn ochrannou známkou. Zraje v jeskyních Cambalou, poblíž městečka Roquefort-sur-Sauze v jižní Francii, přirozeným způsobem, při teplotě, která je ideální pro rozvoj naočkované ušlechtilé plísně, způsobující typické mramorování.
V zemích, kde je výroba sýrů rozvinuta, se všude vyrábějí podobné verze, ovšem s místními názvy. Obecně všechny spadají do kategorie sýry s modrou plísní, v angličtině se jim jednodušeji říká blue cheese tedy modrý sýr. Tak je známý dánský Danish Blue, anglický Stilton, italská gorgonzola a koneckonců i česká niva.
Jakkoli je výchozí postup stejný, výsledek se poměrně dost liší podle kvality výchozí suroviny - tedy mléka, době a prostředí, kde sýr zraje a nakonec to záleží i na umu sýrařů.
Kvalitní modré sýry jsou krémové, s výraznou máslovou chutí a nejsou přesolené. Zatímco v obecné rovině lze určitě názvy zaměňovat, jako správní labužníci bychom měli vědět, že cenový rozdíl mezi pravým roquefortem a nivou zhruba odpovídá i rozdílu v chuti, konzistenci a kvalitě.