Češi jsou vyhlášeným národem houbařů. Podle průzkumu z roku 2018 jsme si jich z lesa přinesli přes dvacet sedm tisíc tun. Co ale s houbami, které nestihnete sníst čerstvé? Usušte je na horší časy. Ukážeme vám pět spolehlivých způsobů, jak houby správně usušit, aby vám ve spižírně vydržely i několik let po uskladnění.
Které houby jsou ideální k sušení?
Hřiby, klouzci, křemenáče nebo třeba žampiony. Tyto houby chutnají skvěle i po usušení a můžete si z nich připravit celou řadu lahodných houbových pokrmů. Naproti tomu, na růžovkách, čirůvkách a bedlách byste si moc nepochutnali.
Sušení hub má hněd několik výhod:
- Zachovávají si své aroma.
- Mnohem lépe se skladují.
- Při správném uložení vydrží mnoho let.
Navíc existuje hned několik možností, jak sušit houby venku i v domácích podmínkách. Ty nejznámější si představíme.
1. Sušení hub na rámu s pletivem
Houby očistěte nožíkem a nakrájejte na jemné plátky. Ty potom rovnoměrně rozprostřete na rám s pletivem.
- Pokud rámy po ruce nemáte, můžete sušit houby na staré zácloně. Dejte ale pozor, aby byla čistá.
- Někteří houbaři využívají v případě nouze noviny. Hrozí ale, že se hřiby ze spodní strany zapaří. Chcete-li tomu (částečně) předejít, poskládejte noviny do tvaru harmoniky. Lepší je ale použít jiný materiál. Tiskařská čerň totiž lesní úrodě příliš neprospěje.
Až houby rozmístíte, přeneste rám s pletivem na teplé místo, např. na radiátor nebo ven na vzduch. Vyvarujte se přímému slunci. A nezapomeňte plato chránit před deštěm. Na noc jej přeneste do vnitřních prostor.
2. Houby na niti
Dříve se houby sušily na niti, když není zbytí, nit poslouží i dnes. Stačí plátky hub navléct jehlou na nit jako korálky. Nitě se dříve zavěšovaly do okna nebo nad kamna. Vy to můžete udělat stejně. Případně vyberte jiné místo s dobrou cirkulací vzduchu. Za několik dní je možné hříbky stáhnout a uskladnit.
3. Sušení v troubě
Dalším způsobem, jak houby usušit, je za použití trouby (elektrické nebo třeba horkovzdušné).
- Vyložte plech pečicím papírem, aby se houby nelepily, a nakrájené na tenké plátky je opatrně rozmístěte. Houby sušte za nižší teploty, optimálně 20–30 °C, ať se hříbky nezapaří.
- Po dvou hodinách nastavte teplotu na 50–70 °C. Jestliže máte horkovzdušnou troubu, proud vzduchu vám sušení usnadní.
Vystačíte si ale i s klasickou troubou. Jen byste neměli zapomenout hřiby každé tři hodiny obrátit. Jinak se zapaří a znehodnotí. Přebytečnou vlhkost z nakrájených nožiček a hlav nasajte útěrkou. Po usušení vytáhněte plech z trouby a nechte houby vychladnout, než je budete ukládat do zavařovacích sklenic.
4. Sušička
Jestliže si chcete ušetřit čas a námahu, možná sáhnete po výdobytku moderních techniky. Sušička na ovoce práci urychlí i usnadní. Nakrájené houby nemusíte chodit obracet a během 5–8 hodin budete usušeno. Teplotu v sušičce nastavte na 40–50 °C.
5. Konzervace solí
Trochu netradiční, ale funkční způsob.
- Nasbírané houby nakrájete na plátky o velikost 2–3 mm, vložte do pekáče a zasypte solí. Držte houby na teplém místě.
- Čas od času vzniklou houbovou kaši promíchejte. Dělejte to tak dlouho, dokud se voda neodpaří.
- Až se budou dát houby lámat (zhruba za dva dny), prosijte je a uschovejte ve sklenicích na suchém místě. Před použitím houby properte ve vodě, čímž se velké části soli zbaví.
Houbové speciality pro každý den
Ať už máte raději dobroty z čerstvých hub, nebo naopak dáváte přednost jejich sušené variantě, možná hledáte inspiraci, jak s bohatým úlovkem naložit. Po náročném dni klidně vsaďte na klasiku a pochutnejte si na smažených houbách s majonézou.
- Pokud máte rádi dobroty z pánve, co si trochu zaexperimentovat a vyzkoušet jednou něco jiného - třeba lahodné houby na slanině s kozím sýrem.
- Nebo se potřebujete po časné ranní vycházce trochu zahřát? Houbovým krém připravíte i z menší porce hříbků.
- A jestli máte doma nějakého vybíravce, který nemůže houbovým pokrkům přijít na chuť, překvapte ho třeba houbovým tatarákem. Možná si potom na ten hovězí už ani nevzpomene.
Zdroj: Apetit