Houby
S trochou nadsázky se říká, že houbaření je českým národním sportem. Rádi zajedeme na chatu nebo chalupu, vyrazíme do lesa a plni nadšení přineseme plný košík hub. První den z hřibů, lišek, bedel či růžovek připravujeme smaženici . Druhý den přijde na řadu kulajda, třetí řízky… Ale co když najdete kotrč nebo jidášovo ucho, anebo je hub už příliš? Pořád existují další možnosti, jak houby zpracovat - do omáček, polévek, těstovin, nádivek, mletého masa nebo gulášů.
...Jak zpracovat přebytky hub?
Ze všeho nejdřív je potřeba houby očistit od zbytků jehličí a hlíny. Pokud to půjde, zkuste je zbavit veškerých nečistot bez použití vody, zvlášť, jestli je nepoužijete hned. Houby snadno nasáknou a mohly by se rychleji kazit. Pokud se však chystáte houby hned vařit, koupel nebo sprcha ve dřezu jim neublíží.
- Houby pokrájejte na plátky nebo menší kusy a vyhoďte všechny plesnivé a červivé.
- Na pánvi nebo v širším hrnci rozpusťte máslo a zpěňte na něm pokrájenou cibuli.
- Přidejte pokrájené houby, drcený kmín a chvíli vše společně zprudka orestujte. Když houby i cibulka “chytí barvu”, podlijte směs trochou vody, přiklopte pokličkou a pár minut poduste.
- Po vychladnutí směs vydrží v lednici několik dní, je ale vhodná i k zamražení. Houby raději nikdy nezamrazujte nezpracované, některé pak mají tendenci hořknout. Podobným způsobem můžete zpracovat i žampióny, hlívu ústřičnou a další druhy hub.
Takto připravená houbová směs je připravená k pozdějšímu použití do omáček a polévek ale i jako hlavní jídlo s těstovinami, rýží nebo kroupami. Pokud k ní přidáte pár vajec, získáte oblíbenou houbovou smaženici. Houby lze úspěšně také usušit. V průběhu roku pak budete mít po ruce skvělé koření, které dodá šmak všem masovým pokrmům. Stačí, když je rozkrájíte na tenoučké plátky a necháte na plechu nebo v sušičce několik dní sušit.
Houby si rozumí se smetanou, masem i bylinkami
Nebojte se je rozkrájet a použít samotné například jako houbový tatarák nebo je přidat k oblíbeným osvědčeným receptům. Hodí se jako součást snídaňové omelety i coby hlavní ingredience spolu s kroupami do štědrovečerního kuby.
Osvědčené houbové kombinace jsou:
- houby se smetanou
- houby s vejci
- houby na kmíně, s koprem či tymiánem
- houby s octem
- maso na houbách
Druhy hub a co z nich uvařit?
Z lesa se běžně nosí zejména nejrůznější druhy hřibů, ryzce, bedly, lišky, pýchavky, kotrče, smrže nebo holubinky, čímž jsme ovšem jako vášniví sběrači odkázáni na svou vlastní znalost hub.
Občas se však k vaření hodí i houby, které se pěstují a prodávají v obchodech, mezi ně patří zejména čerstvé žampiony a hlíva, případně exotické enoki, v sušené podobě jsou pak k dostání jidášovo ucho (černá houba nebo čínská houba), shiitake i lesní houby.
Hřiby
- Nejcennějším houbovým úlovkem našich lesů jsou bezpochyby hřiby všeho druhu - kováři, křemenáče, kozáci, praváci, modráci.
- Mladé hřiby jsou pevné, a ani delším dušením se nerozvaří. Sluší smetanovým omáčkám a polévkám nebo italskému risottu. Mladé hlavičky hřibů lze obalit v trojobalu a usmažit jako řízky. Použít je můžete i do houbového quiche.
Lišky
- Lišky jsou tužší houby, které postrádají typickou houbovou chuť a aroma, které některým lidem vadí. Pro svou “nehoubovou” chuť jsou univerzálně použitelné a velmi oblíbené.
- Skvělé jsou například v polévce, naložené v octu, můžete je však jen podusit 10 minut na cibulce, osolit a přidat k nim zakysanou smetanu. Připravíte tak dokonalou tapenádu na topinky nebo náplň do palačinek.
Bedly
- Klobouky bedel nemají pro nic za nic stejný tvar jako je dno pánve. Není nic lahodnějšího než bedlu zprudka opéct na trošce tuku z obou stran, jen se špetkou soli a kmínu.
Hlíva ústřičná
- Benefitem hlívy ústřičné je její údajný příznivý vliv na naše zdraví. Říká se, že dokáže vylepšit imunitu, korigovat krevní tlak a cholesterol i obsah cukru v krvi. Hlívu si přitom můžete vypěstovat doma na zahradě.
- Dá se použít do salátů nebo jako příloha k masu. Zároveň se u nás s oblibou používá v receptech jako náhražka masa třeba ve falešné dršťkové polévce nebo jako základ hlívového guláše.
Žampióny
- Ve vegetariánských a veganských jídlech obecně houby často chuťově fungují jako náhražka masa. Ne jinak je tomu u velkých hnědých žampionů portobello. Můžete je připravit jako alternativu klasického hamburgeru.
- Žampiony můžete pokrájet na větší kusy a použít například do hovězího po burgundsku (beouf bourguignon). Žampiony chutnají skvěle i plněné a zapečené v troubě nebo s těstovinami.
Celý popis