Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Okurková omáčka: Skromné jídlo z minulého století, na které nepotřebujete příliš času, peněz ani surovin

Okurková omáčka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Omáčky jsou klenotem české kuchyně. Vždyť taková svíčková, rajská nebo znojemská si stále drží své výsostné místo v jídelních lístcích a vaří se i v mnoha domácnostech. Často platí za sváteční menu. Jenže český omáčkový svět u těchto tří rozhodně nekončí. Pojďme zalistovat staršími kuchařkami a znovu objevit okurkovou omáčku.

V minulém století se tak často maso nejedlo. Bylo nedostupné nebo drahé. I přesto se našly způsoby, jak rodinu nasytit. Jednou z možností byly právě omáčky, které měly jíškový základ, a jejich název se odvíjel od hlavní ochucující suroviny – koprová, křenová, houbová atd.

V dnes již legendární kuchařce „Vaříme zdravě, chutně, hospodárně“ z roku 1960 se o slaných omáčkách píše: „Omáčkami zvyšujeme chutnost a výživnost pokrmů. Doplňujeme jimi pokrmy suché nebo pokrmy, které mají málo výraznou chuť.“  Dále autorka Božena Šmoková rozděluje teplé omáčky podle toho, jestli se zahustí světlou nebo tmavou jíškou.

  • Tmavá, nebo také zlatavá jíška jídlu dodá výraznější chuť a hodí se především k tmavým masům.
  • Naopak světlá jíška je vhodná pro bílé omáčky, kterými kromě masa můžete přelévat též zeleninu a pokrmy z vajec.

Okurková omáčka – recept z roku 1960

Ačkoliv je dnes téměř zapomenuta, v minulém století tomu tak nebylo a recept na okurkovou omáčku se objevoval v mnohých kuchařských knihách. Patří mezi omáčky, které se připravují ze světlé jíšky. Podle zmiňované kuchařky na ní budete potřebovat:

Suroviny:

  • 3 dkg hladké mouky
  • 3 dkg tuku (máslo, sádlo, lůj)
  • 500 ml vody nebo vývaru z kostí
  • sůl
  • 2 kyselé okurky
  • 1 dkg cukru

Postup je následující:

  1. Mouku dejte na rozpuštěný tuk a opražte ji do světle růžova.
  2. Za stálého míchání zalijte vodou nebo vývarem a provařte, aby byla omáčka hladká.
  3. Osolte ji a za stálého míchání ařte půl hodiny.
  4. Do vzniklé bílé máčky přidejte na kostičky nakrájenou okurku, dochuťte cukrem a prohřejte.

Šmoková také uvádí, že bílé omáčky se často zjemňují žloutkem, mlékem nebo smetanou. Pokud se tak rozhodnete, pak „žloutky přidejte do hotové omáčky rozmíchané v mléce nebo troše zchladlé omáčky. Omáčku se žloutky již nevařte, aby se nesrazila.“

Okurková omáčka v dobách socialismu

Okurková omáčka byla dokonce součástí i „Receptur teplých pokrmů“, které platily za jakousi svatou knihu pro restaurační zařízení. Podle ní se ve všech provozovnách veřejného stravování muselo vařit.

Receptury z roku 1986 popisují okurkovou omáčku následovně: „Bílá až smetanově nažloutlá hustá omáčka s vložkou nakrájených a podušených kyselých okurek. Omáčka má jemnou, mírně nakyslou vůni, sladkokyselou chuť po okurkách, je zjemněná smetanou.“

  • Na rozdíl od hospodárné kuchařky se v recepturách omáčka připravuje na cibulovém základu s kořenovou zeleninou a součástí základního receptu je také mléko, 12% smetana a na dochucení kromě cukru i ocet.
  • I v tomto případě jde o bezmasé jídlo, které můžete stejně jako koprovou omáčku servírovat s vařeným vejcem.
  • A i když ani jedna z knih nedoporučuje vhodnou přílohu, my se přikláníme za houskové knedlíky nebo vařené brambory posypané petrželkou.

Zdroje: kuchařka Vaříme zdravě, chutně, hospodárně r. vydání 1960, Receptury teplých pokrmů r. vydání 1986, Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

Pstruh na všechny způsoby: Který recept vyzkoušíte jako první?
  • Zajímavosti

Pstruh na všechny způsoby: Který recept vyzkoušíte jako první?

Jemné maso, delikátní chuť a nekonečné možnosti úpravy – pstruh patří mezi nejoblíbenější ryby v české kuchyni. A není divu: na másle s křupavou kůrčičkou, v krémových těstovinách nebo v asijském stylu? Možností je nespočet! Připravili jsme...