Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak rozmazlit své chuťové pohárky? Osvojte si přípravu karamelizované cibule, která chuť jídla vystřelí do výšin

Karamelizovaná cibule
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Karamelizovaná cibule je skvělým příkladem, jak z prosté suroviny za použití správné techniky vytvoříte něco výjimečného. Ať ji použijete jako přílohu, součást hlavního jídla nebo jako doplněk, oceníte její bohatou chuť. Aby byla karamelizovaná cibule perfektní, je klíčová trpělivost. Karamelizovanou cibuli neuspěcháte.

Hloubku a intenzitu chuti dodá cibuli karamelizace. To je proces, při kterém cukr hnědne a získává karamelovou chuť. Použít můžete různé druhy cibule, ale nejhezčí barvu bude mít červená, kterou jsme použili my. Je barevně i chuťově zajímavější než běžná kuchyňská žlutá. 

Jak udělat karamelizovanou cibuli?

Pro přípravu karamelizované červené cibule budete potřebovat pár základních surovin: červenou cibuli, cukr, vinný ocet a sůl.

  • Cukr urychluje karamelizaci a zvýrazňuje sladkost cibule.
  • Vinný ocet dodává cibuli jemnou kyselost, která vyvažuje její sladkost.
  • Sůl je nezbytná pro zvýraznění chutí a vyvážení celkového dojmu.

Proces karamelizace cibule je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Cibuli nakrájejte na tenké plátky a poté je pomalu restujte a duste na středním ohni na troše oleje. Přidáním cukru se proces urychlí a cibule začne měnit barvu a chuť. Když je cibule měkká a zlatavá, přidejte vinný ocet, sůl a případně pepř. 

Skryt pre seznam

Základní recept můžete obměňovat a přizpůsobovat aktuálnímu stavu vašich zásob i preferencím strávníků. Pokud chcete zvýraznit sladkost, můžete použít hnědý cukr nebo přidat trochu medu či javorového sirupu. K výraznější chuti pomohou bylinky, jako jsou tymián nebo rozmarýn. Pokud máte rádi pikantní chutě, můžete přidat trochu chilli, česneku nebo zázvoru.

Experimentovat můžete s různými druhy octa. Namísto vinného můžete použít balzamikový ocet. Pro lehčí a svěžejší verzi můžete zkusit jablečný ocet. Každá z těchto změn přinese do finální verze trochu jinou chuť.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu
  • Tipy a triky

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak není divu, že se v obchodech opět poohlížíme po vhodných želírovacích prostředcích. Pokud se zavařováním džemů a marmelád...