Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dieta Elizabeth Taylor: Jak nejslavnější představitelka Kleopatry zhubla 22 kilo?

Elizabeth Taylor
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Kdo by neznal Elizabeth Taylor, hvězdu, která zářila na filmovém plátně zejména v šedesátých letech. S přibývajícími roky však kdysi velmi štíhlá herečka výrazně přibrala a stala se terčem krutých vtipů veřejnosti. A tak přebytečná kila shodila. Jak?

V mládí jedla, co chtěla

V roce 1960, kdy byla považována za nejkrásnější ženu světa, se každodenní strava Elizabeth Taylor skládala z následujících pochoutek: 

 • K snídani si dopřávala míchaná vejce, slaninu a mimózu, k obědu pak často bagetu s arašídovým máslem a slaninou a k večeři smažené kuře s omáčkou a hráškem, bramborovou kaší, kukuřičný chléb, domácí bramborové lupínky, sušenky. Neodolala ani ikonické whiskey Jack Daniel’s.
 • Tento styl stravy, po kterém hvězda dlouho nepřibírala, ale nakonec udělal své. Během pátého manželství herečka přibrala na více než osmdesát kilo, a při její výšce sto padesát sedm centimetrů byla tato změna znát.
 • Mnohá média ji kvůli narůstající váze léta zesměšňovala. Elizabeth se proto rozhodla svůj jídelníček změnit a do svých pětapadesátých narozenin tak díky tomu zhubla a stala se ještě více okouzlující než kdy jindy.

Elizabeth radí jak zhubnout, být hezká a šťastná

Pod tímto názvem vyšla v českém překladu kniha Elizabeth Takes Off On Weight Gain, kterou herečka vydala v roce 1988, aby se svými fanoušky podělila o vzpomínky na svou filmovou kariéru, ale hlavně o rady a tipy, jak zhubnout.

 • V knize tvrdí, že hubnutí začíná v hlavě – člověk si musí uvědomit, že opravdu chce shodit a mít to stále na paměti. Až poté přichází na řadu jídlo.
 • Elizabeth zdůrazňuje, že je důležité jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny, libové maso jako zdroj bílkovin a vyhýbat se přílišné konzumaci masa červeného.
 • V knize ale nechybí ani humor, který byl herečce vlastní. Čtenářům radí, že si mají nalepit na ledničku fotku sebe sama v té „nejtučnější“ fázi. A pokaždé, když si budou chtít dát něco k jídlu, fotka na lednici jim připomene, co se stane, když dietu poruší.

Co jíst při dietě podle Elizabeth Taylor?

Jak ve své knize prozrazuje, absolutně změnila jídelníček.

 • Hereččina dietní snídaně představovala suché toasty s ovocem, které občas doplnila směsí sýra cottage a zakysané smetany. Svačiny pak tvořila hlavně zelenina s dipem z jogurtu, modrého sýra, octa a šalotky.
 • Mezi hlavními jídly při této dietě byste našli mečouna s limetkou, tuňákový salát s rajčatovou pastou, grapefruitem a majonézou, ratatouille nebo trochu překvapivě sendvič s arašídovým máslem či steak.
 • Zároveň se nejednalo o naprosto striktní režim. Taylor si dovolila něco, čemu dnes říkáme „cheat days“ – tedy dny, kdy se může na dietu zapomenout a jíst, na co má člověk chuť.
 • Ani alkoholu se herečka při dietě nevyhýbala – drink, který byl podle jejích slov nejlepší, který kdy v životě ochutnala, byl kombinací vodky, čokoládového sirupu Hershey a kávového likéru Kahlúa.
 • Její dieta je nutričně vyvážená a vede k pomalému a stabilnímu úbytku na váze, což Elizabeth Taylor perfektně vyhovovalo. Jak sama řekla: „Nebyla jsem připravená řešit neustálý hlad. Život je příliš krátký na to, abychom se dvořili bídě, i když je to pro dobrou věc.“

Zdroje informací: The Cut, First For Women, Silver Screen Suppers, The New York Times, Eat Drink Films, The Saturday Evening Post

Související články

Autor: Zora Švarcová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
499 Kč
334 Kč