Bali navštěvuje každým rokem víc a víc turistů, a tak je nejlepší vydat se ho poznávat mimo vyježděné trasy, do malých vesnic mezi rýžová políčka nebo do menších měst, kde se skvěle najíte na ulici, u pojízdného stánku nebo ve warungu,“ napsala nám Jana Wolfová.
Bali je jedním z více než 17 tisíc indonéských ostrovů, je poměrně malý, patří však k nejnavštěvovanějším. Existuje pro to řada důvodů! Jedním z nich je jedinečná hinduistická kultura, která dává Bali osobitý vzhled, díky němuž se mu přezdívá Ostrov tisíce chrámů. Jsou tu fotogenická rýžová políčka a v neposlední řadě i dokonalé zázemí pro návštěvníky, kteří sem proudí z celého světa. Já jsem dva roky studovala v Denpasaru na Institutu umění tradiční balijské tance a divadlo a teď vedu doma v České republice taneční soubor Kintari, v němž společně působí české a indonéské tanečnice.
Jaké je jídlo na Bali?
Místní jídlo hýří barvami a vůněmi a kombinuje tradiční kuchyni s moderní gastronomií. Když si dáváte jedinečné pokrmy z místních druhů zeleniny s míchanými čerstvými džusy a přitom sedíte v trávovém přístřešku mezi rýžovými políčky, cítíte se jako v ráji. Bohužel tento ráj chce každým rokem poznat víc a víc lidí, a tak je nejlepší volbou poznávat ostrov mimo vyježděné trasy autobusů a zažít pravé Bali mezi místními, třeba na některém z ranních nebo večerních trhů.
- Většina Balijců vaří pouze ráno mezi pátou a sedmou hodinou. Navaří několik výborných chodů, které jsou pak v kuchyni k dispozici po celý den. Každý z početné rodiny si tak může nandat jídlo, kdykoli má hlad.
- Rýže je v rýžovaru stále teplá a ostatní pokrmy se mohou jíst i vychladlé.
- Na večeři Balijci chodívají na trh nebo si udělají nějakou jednoduchou rychlovku.
Balijci jsou převážně hinduisté, kteří mohou jíst vepřové, a jednou z nejvyhlášenějších masových lahůdek je babi guling neboli grilované selátko. Na ně se sjíždějí i návštěvníci z jiných částí Indonésie. Prasátko se v průběhu přípravy nad grilem neustále otáčí, z čehož tato pochoutka získala i svůj název - guling, v doslovném překladu otáčet.
Sója, ryby i polévky
Kromě vepřového se tady nejčastěji jí kuřecí maso a ryby. Jinak v jídelníčku převládají různé druhy zeleniny, tempeh tofu, lusky a mnoho druhů ovoce, především papája a avokádo, které se zde připravují i naslano jako součást zeleninových a masových omáček. Stejně tak se často připravuje i nangka, u nás známá jako chlebovník, jehož plody chutnají stejně tak výborně syrové čerstvě nasekané, jako zatepla ve sladkokyselé omáčce s rýží.
- Když jsem na Bali během studií žila, nejčastěji jsem se stravovala na ulici. Ta skýtá nepřeberné možnosti stravování od malých pojízdných vozíků s polévkou bakso (vývar s masovými kuličkami), soto ayam (kuřecí vývar s rýžovými nudlemi a vejcem) nebo s nasi kuning (žlutá rýže) přes warungy, kde si můžete sednout a dostanete na výběr z několika jídel, až po klasické restaurace se širokou nabídkou menu.
- Na ranních trzích, začínajících kolem čtvrté hodiny ráno, se prodávají nejčastěji sladké dezerty připravované na rýžovém základu a zabalené do banánových listů. Tyhle dezertíky můžete koupit v mnoha různých typech zábalu, podle nichž každý místní dopředu ví, jestli je uvnitř rýžový dezert s papájou nebo třeba oříšky. Neznalý člověk to má jako loterii – čeká, co uvnitř listu najde.
- Na večerních trzích, které začínají po západu slunce a končí až se začátkem ranních trhů, si zase můžete pochutnat na čerstvě smažených a grilovaných pokrmech, kde je opět hlavní surovinou rýže.
- Balijci jídlo bez rýže neuznávají, jedí ji ráno, v poledne i večer. Když vidí nás Evropany jíst třeba jenom salát, polévku nebo jídlo s bramborami, mají pocit, že musíme mít určitě málo, tak nám k bramborám připraví ještě i rýži, neboť brambory jsou pro ně zelenina, a ne příloha, která člověka zasytí.
Pánev je důležitá!
Vařených jídel na Bali není mnoho, většina se smaží, často v notné dávce tuku, a to i slavné pisang goreng, smažené banány, velmi oblíbené mezi turisty. Smažit a obalovat se dá i nangka, papája a jiné druhy ovoce. Smaží se i naslano připravované placky, kuličky a podobně, kterým se obecně říká gorengan (smaženky). Podobně jako si ráno koupíte směs rýžových dezertů v banánových listech, můžete večer nakoupit směs zeleninových smažených pochoutek.
- Balijskou smaženou klasikou je nasi goreng (smažená rýže) a mie goreng (smažené nudle). Ty dostanete u všech warungů, vaří se v každé domácnosti a pozoruhodné je, že když Balijci cestují do jiných měst a stravují se mimo domov, opět si objednají jedno z těchto dvou jídel, nevadí jim mít nasi goreng i třikrát denně, je to prostě jídlo, kterého se Indonésan nikdy nepřejí.
- V restauracích v turistických místech již tyhle staré dobré klasiky moc nenajdete, většina restaurací připravuje moderní asijskou kuchyni, odlehčenou, bez smažení, zdobenou květinami, ovocem… Turistům se to sice líbí, ale sami Balijci nepovažují za pořádné jídlo to, co není správně ‚goreng‘.