Jeho instagramový účet plný pestrobarevných jídel sledují téměř dva miliony lidí po celém světě. Je autorem populárních kuchařek a spolumajitelem několika restaurací. Čím si tenhle sympaťák s nekončícím úsměvem podmanil britský národ?
Yotam Assaf Ottolenghi je britský šéfkuchař izraelského původu. Příjmení Ottolenghi je poitalštěná forma názvu města Ettileng v německém Bádensku-Württembersku, ze kterého byli během 15. a 16. století vyhnáni Židé a mnozí z nich se usadili v severní Itálii. Když byl Yotam malý, strávil velkou část letních prázdnin právě v Itálii.
- Tou dobou se ale o vaření ještě vůbec nezajímal, byl vděčným strávníkem a s nadšením prý při vaření sledoval rodiče, kteří připravovali jídla z celého světa.
- V jednadvaceti letech začal Yotam sloužit v armádní rozvědce, kde zůstal tři roky a poté se vrhnul na studium komparativní literatury na univerzitě v Tel Avivu, kde v roce 1997 získal magisterský titul.
- Během studia pracoval jako noční editor v nejstarším izraelském deníku Haaretz.
Pauza od studia mu změnila život
Později se Yotam přestěhoval do Spojeného království, kde zamýšlel pokračovat v doktorském studiu. Než se však dostal k zápisu, přihlásil se na šestiměsíční kurz francouzské cukrařiny na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu.
- Uvědomil si, že se v akademické sféře cítí dost izolovaný, málo uznávaný za svou práci a že se chce věnovat vaření.
- Vaření mu přišlo uvolněnější a i pod intenzivním tlakem v kuchyni v něm shledával něco meditativního.
„Když krmíte lidi, cítíte okamžitý pocit radosti.“
Tento svůj výrok se rozhodl následovat a kariéru šéfkuchaře odstartoval jako cukrář. Na začátku vystřídal tři londýnské restaurace: michelinskou hvězdou oceněný Capital Restaurant, Kensington Place a Launceston Place.
- Roku 1999 získal místo šéfcukráře v řemeslné cukrárně Baker and Spice, kde se seznámil s palestinským šéfkuchařem Samim Tamimi.
- Oba si padli do oka nejen díky společnému jazyku – hebrejštině, ale také tím, že byli mírně zděšeni britskou kuchyní.
Přátelství, které vedlo k otevření vlastního podniku
Sami a Yotam v roce 2002 otevřeli mini síť vlastních lahůdkářství jménem Ottolenghi. To úplně první sídlilo v Notting Hillu a Britové si ho zpočátku pletli s květinářstvím – nebyli totiž zvyklí na krásně vyzdobenou výlohu s luxusním jídlem.
- Jejich podniky si rychle získaly na oblibě, protože tam lidé našli zcela nová jídla charakteristická spoustou zeleniny a nevšedními kombinacemi chutí.
- Yotam a Sami v jídlech nešetřili zajímavými ingrediencemi z Blízkého východu, například růžovou vodou, kořením Zátar nebo melasou z granátového jablka.
Velký milovník zeleniny
Po úspěchu lahůdek Ottolenghi následoval vznik dalších podniků – restaurace, luxusního bistra Nopi a vegetariánské restaurace Rovi. V roce 2006 začal Yotam publikovat sloupky do Guardianu s názvem „The New Vegetarian“. Ačkoliv není vegetarián, zeleninu miluje a snaží se, aby byla považováná za rovnocenného konkurenta masa a aby ji lidé konzumovali se stejnou oblibou.
- O dva roky později následoval jeho knižní debut. Kuchařka nesla jednoduchý název – Ottolenghi, prodalo se jí přes 100 000 výtisků a od té doby Yotam napsal spoustu dalších.
Do češtiny byly přeloženy následující kuchařky:
- Hojnost (2010)
- Jeruzalém (2012)
- Ottolenghi - Kuchařka (2017)
- Sladké (2017)
- SIMPLE: Snadné vaření na šest písmen (2018)
- Ještě více hojnosti - Nové kulinářské skvosty mistra zeleninové kuchyně (2018)
- Chuť (2021)
Yotam se objevil i v televizi. Moderoval několik televizních kuchařských pořadů a v roce 2017 hostoval jako porotce kuchařské reality show Masterchef Australia. V současnosti žije v londýnském Camdenu se svým manželem Karlem Aellenem a dvěma syny Maxem a Flynnem.
- Kromě psaní kuchařek, vaření, vedení restaurací a svého úspěšného instagramového účtu také pořádá kurzy vaření jídel Blízkého východu, ale v moderním pojetí.
- Věří, že naučit se vařit zvládne každý, ale je v zcela v pořádku, pokud o to někdo nemá zájem.
- Myslí si, že by lidé na sebe neměli tlačit, nechat si uvařit od svých blízkých, kteří to dělají rádi, a třeba jim na oplátku pomoct umýt nádobí.
A teď už se podívejte na níže uvedené recepty Yotama Ottolenghiho, které stojí za to vyzkoušet!
Zdroj: Apetit