„Pokaždé, když jej ochutnám, ocitnu se v úzkých uličkách Jeruzaléma plných malých bister a vůní,“ prozrazuje majitel pâtisserie Nofech Avi Ben Perez. Kromě hummusu jsme od něj získali ještě recept na skvělou zelenou pastu schug, která je v izraelské kuchyni nezbytností a přidává se k hummusu, ale i k masům nebo do míchaných vajec, a na marockou mrkev.
Suroviny
Postup
Jeruzalémský hummus
Cizrnu přes noc namočte do vlažné vody a nechte odkrytou nabobtnat.
Druhý den vodu slijte, přilijte čerstvou tak, aby dosahovala 2 cm nad cizrnu, a nechte vařit zhruba 2 hodiny. Po hodině a půl zkontrolujte, jak na tom cizrna je – měla by být měkká, ale ne zcela rozvařená. Uvařenou cizrnu slijte a nechte vychladnout.
Cizrnu vložte do mixéru spolu s tahini a citronovou šťávou a rozmixujte tyčovým mixérem. Pomaličku dolévejte pramenitou vodou, dokud nebude mít směs konzistenci asi jako kaše – nesmí být příliš tekutá ani těžká jako cement.
Pak přidejte římský kmín, sůl, česnek a petrželku a ještě mixujte. Výsledná konzistence má být o něco hustší než med. Ochutnejte, případně dosolte, v opačném případě (je-li směs příliš slaná) přilijte trochu vody nebo přidejte tahini.
Podávání: Na jednu porci naberte 2–3 velké lžíce hummusu a krouživě jej naneste na talíř tak, aby ve středu vznikla prohlubeň, do ní dejte lžičku pasty schug (recept vpravo), posypte trochou papriky, piniemi, nasekanou petrželkou a štědře zalijte olivovým olejem.
NĚCO NAVÍC
K hummusu se ještě navíc po izraelsku servíruje talířek s nakrájeným rajčetem, čtvrtkou cibule a kyseloslanou okurkou. V lednici hummus vydrží maximálně 3 dny.
Pasta schug
Papriky zbavte stopek, překrájejte na kusy a vložte do mixéru (semínka ponechte). Rozmixujte nahrubo, aby papriky zůstaly stále ještě v kouscích o velikosti asi 3 mm. Z mixéru přendejte do sítka a papriky nechte hodinu vykapat.
Papriky vložte do mísy, přidejte utřený česnek, koriandr, římský kmín a sůl. Dobře promíchejte a na směs nalijte slunečnicový olej (ne olivový, v něm papriky zhořknou!). Papriky olejem zalijte vydatně, měly by být v oleji ponořené. Ochutnejte a nelekejte se, že pasta výrazně pálí, pálivá chuť se odležením zmírní a usadí.
Prvních 30 minut můžete nechat směs stát odkrytou na lince, pak ji přendejte do čisté a sterilizované sklenice, zavíčkujte a nechte v lednici chutě prolnout aspoň 6 hodin.
Zkontrolujte, zda je schug ponořený v oleji (papriky trochu oleje natáhnou do sebe), a pokud je třeba, olej doplňte – pasta by měla být v oleji ponořená asi jako pesto. V lednici vydrží týden.
Marocká mrkev
Mrkev vložte do hrnce s vlažnou vodou, aby byla ponořená, a vařte ji 90 minut. Pak vidličkou zkontrolujte, zda je mrkev měkká, ale ještě pevná. Pokud není, ještě asi půlhodinu vařte.
Vodu slijte a mrkev přendejte do velké mísy. Přidejte prolisovaný česnek, koriandr, sůl (začněte raději na polovině lžičky) a římský kmín. Zamíchejte a zalijte olivovým olejem tak, aby se každý kousek mrkve v oleji obalil, neměla by ale v oleji plavat. Přimíchejte harissu a případně dosolte.
Přesuňte do ledničky a nechte den odležet, aby se mrkev proležela a chutě se prolnuly.
Tento recept naleznete také v kolekcích:
- Recept jako suvenýr z celého světa(61 receptů )
- Snídaně, svačina i večeře: hummus nejen z cizrny - 18 nejlepších receptů(18 receptů )