Recepty na rychlé omáčky za studena
Studené omáčky se také ukrývají pod pojmy jako salsa, čatní (chutney), dip, relish (či reliš) nebo remuláda. Jde o důležitý a pikantní doprovod masa, zeleniny, chleba, sendvičů nebo chipsů – studená kuchyně se bez nich prakticky neobejde. Jejich úkolem je pokrmy vyladit, zvýraznit, dotáhnout, přiostřit a dochutit i usnadnit jejich konzumaci. Domácí dip či paprikovo-rajčatová salsa nebo čerstvě připravená domácí majonéza svedou s jídlem divy!
...Studené omáčky k masu
- Sladkokyselé a pikantní čatní najdete indické kuchyni. Dokonale ale ladí například také ke grilovanému masu a vyrobíte ho ze švestek, hrušek, rebarbory, meruněk, kokosu nebo třeba zelených rajčat. Příkladem čatní je také cibuláda.
- Salsu v kuchyni španělské, mexické, kreolské i v tex-mex receptech. U nás najedete salsu z manga, klasickou paprikovo-rajčatovou salsu, avokádovou salsu nebo olivovou salsu. Nechybí ani recept na salsu verde.
- Remuláda je technicky vzato ochucená majonéza, která vhodně doplní například britský roastbeef.
- Relish představuje kyselou omáčku na pomezí čalamády, v podstatě se může považovat za čatní.
- Dip je omáčka, která slouží k namáčení nejčastěji kousků čerstvé nebo pečené zeleniny a chipsů.
- Základem a královnou studených omáček je majonéza. Chcete vědět, jak připravit skvělou domácí majonézu a tatarku?
- Zapomenout nesmíme ani na klasiku – holandskou omáčku, bez níž by se neobešla například vejce Benedikt.
- Pomineme-li názvosloví a zaměříme-li se na druhy masa, ke zvěřině se hodí omáčky ovocné třeba švestková nebo brusinková.
- Jehněčí se výborně snoubí s netradiční omáčkou mátovou.
- Citronovo-kaparová omáčka dá vyniknout rybám.
- Pokud však chcete něco v našich končinách opravdu netradičního, určitě vyzkoušejte nás recept na omáčku satay s arašídovým máslem.
Do čeho ponořit zeleninu? Do dipu
Domácí dipy jsou skvělé v tom, že do nich můžete přidat v podstatě cokoli, co máte momentálně doma.
- Jako základ můžete zvolit bílý jogurt, zakysanou smetanu nebo tučný tvaroh a přimíchat do něj trochu majonézy.
- Ochucující složkou může být například karamelizovaná cibulka, česnek, křen, sýry, koriandrová nať nebo jiné bylinky.
- Dejte šanci například receptům na dip z pečeného česneku, čedarový dip, cibulový dip, koprový dip, chilli dip nebo dip ze sušených rajčat!
Domácí verze klasických omáček
Domácí kečup či majonéza udělá z obyčejných pečených brambor nebo hranolek mistrovské dílo. Přidejte k majonéze několik dalších ingrediencí a získáte nejlepší domácí tatarku. Pokud vás omrzela tradiční chuť kečupu, určitě vyzkoušejte náš recept na kečup po provensálsku. Máte radši něco ostřejšího? Co třeba domácí verze pikantní omáčky sriracha?
Pesto jako z Itálie
Domácí pesto je poklad, který zvládnete připravit za pár minut. Ideálně byste k tomu měli využít velký hmoždíř a všechny použité ingredience ručně nadrtit a zalít kvalitním extra panenským olivovým olejem.
- Základem pesta jsou, stejně kvalitní suroviny. Pustíte-li se do nejznámějšího pesta Genovese vsaďte na sýr Parmegiano Regiano, Grana Padano a Pecorino či původní český sýr parmazánského typu Gran Moravia.
- Zkoušeli jste už sicilské červené pesto? Chuť sušených rajčat vás přenese na slunný italský ostrov.
Slavné světové omáčky
Některé studené omáčky obstojí i jen tak samy o sobě.
- Guacamole je klasika, kterou je třeba řádně dochutit citronem, jinak může avokádo působit mdlým dojmem. Mělo by být lehce pikantní díky tabascu a šalotce, ale pálivá chuť zas naopak nesmí avokádo přebít. Více se dozvíte v našem článku, jak vybrat to pravé avokádo a co dělat, aby guacamole ihned nezhnědlo.
- Druhým klenotem mezi studenými omáčkami je cizrnový hummus, který s přehledem můžete podávat i jako slavnostní předkrm. Jak zvýrazníte jeho chuť? Pár kuliček cizrny si nechte před rozmixováním stranou a na půl hodiny je namočte do sójové omáčky. Ochucenými kuličkami cizrny pak hummus posypte.
Celý popis