Hvězdný oběd za pár korun: 9 receptů na šunkofleky plus tipy, jak je vylepšit
Šunkofleky, šunkafleky nebo také zapečené těstoviny s uzeným masem se v české kuchyni drží už řadu let. Můžeme je mít spojené s dětstvím, kdy se nezřídka objevovaly v jídelníčku školních jídelen. Jsou však báječné i k večeři nebo jako sváteční nedělní oběd. Toto zdánlivě obyčejné jídlo lze připravit na mnoho chutných způsobů. Jak se dělají šunkofleky a co do nich patří?
Zapékat těstoviny začali Italové a jejich kulinářskému objevu doslova propadl rod Habsburků. Právě oni rozšířili zapečené těstoviny přes Německo a Rakousko až do českých zemí. Není divu, že se u nás šunkofleky zabydlely, vždyť připravit domácí těstoviny uměla tehdy každá hospodyňka a kousek uzeného po zabíjačce se také vždycky našlo. Vše stačilo jen smíchat, zalít vajíčkem a dát zapéct. Rychlý, chutný a sytý oběd byl rázem na stole.
Co se dává do šunkofleků?
Už odvozením názvu, který pochází z německého slova „Schinkenfleckerln“ je zřejmé, že základ jídla tvoří šunka nebo jiné uzené maso a těstovinové flíčky. Potřebovat budete ještě vejce.
- Fleky si můžete buď koupit, nebo si je připravit čerstvé podle našeho receptu na domácí těstoviny.
- Maso do šunkofleků by mělo být chuťově výrazné. Ideálně mírně prorostlé. Použijte šunku od kosti, uzenou krkovici, vepřový bůček nebo mírně prorostlou slaninu.
Nejlepší recept na šunkofleky?
Receptů na šunkofleky je celá řada a ten nejlepší se často v rodinách dědí po generace. Někdo má raději křupavou vrchní kůrčičku, jiní dávají přednost vláčné, nepříliš suché konzistenci. Někdo do nich přidává sýr, další připravuje „fleky“ zásadně z kolínek. S objevováním nových chutí a ingrediencí přišly na řadu další recepty, které zapečené těstoviny začaly oblékat do modernějšího kabátku. Pokud vás tato představa láká, vyzkoušejte naše šunkofleky po italsku.
Jak připravit šunkofleky?
Základní zjednodušená příprava je následující: Uzené maso pokrájejte na menší kostičky, smíchejte s vařenými těstovinami, osolte, opepřete a přendejte do zapékací mísy. Vše zalijte rozšlehaným vejcem společně s trochou mléka a dejte přibližně na půl hodiny zapéct. Ale může vyzkoušet i následující tipy, jak šunkofleky vylepšit:
- Mléko do vajec nahraďte smetanou, dodá těstovinám krémovější chuť, nebo zbylým vývarem z uzeného masa.
- Ještě před smícháním s flíčky zkuste na sádle šunkové kostičky osmažit na cibulce. Tato kombinace přidá pokrmu další chuťový rozměr.
- Vegetariánskou verzi připravíte tak, že maso vyměníte například za podušené houby nebo zelí.
- Do směsi můžete také přidat hrášek nebo směs oblíbené zeleniny.
- Příjemnou chuť i barvu dodá flekům nasekaná zelená petrželka.
- Vršek zasypte strouhaným tvrdým sýrem, po upečení vytvoří křupavou krustu.
Šunkofleky mají tu výhodu, že jsou chutné jak za tepla, tak za studena. Dobře se transportují, proto jsou skvělou volbou na oběd do práce, jídlo na piknik nebo svačina na delší cesty. Pokud nelpíte na názvosloví a během vaření rádi improvizujete, klidně použijte místo klasických fleků i zbylé těstoviny z předešlého dne. Zamezíte plýtvání a navíc připravíte úžasné jídlo doslova za pár korun.
- K šunkoflekům neodmyslitelně patří nakládaná okurka nebo klasický okurkový salát ve sladkokyselém nálevu.
Zdroj: Apetit