Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 nápojů na zahřátí, kterými nás hýčkaly babičky

5 nápojů na zahřátí, kterými nás hýčkaly babičky
sdílet:
V zimě nás dokážou zahřát i jiné věci než jen vlněné ponožky a teplý kabát. Vždy přijde vhod hrníček oblíbeného horkého nápoje. Ty nejlepší vždy připravovaly naše babičky, které nás rozmazlovaly například poctivým kakaem, mlékem s medem nebo čajem pomáhajícím od bolesti i únavě. Takový hrníček nejen zahřeje na těle, ale také na duši.

Kakao

Milované kakao je naprostá klasika, kterou dobře zná snad každý z nás. Základem je si vybrat opravdu kvalitní kakao. Získává se z kakaových bobů oddělením všeho tuku, než zůstane jen tmavý voňavý prášek. Právě z něj se připravuje to nejlepší kakajíčko. Je dobrého ho nejdříve pořádně promíchat s menším množstvím mléka a pak teprve dolít zbytek. Tímto krokem se vyhnete nežádoucím hrudkám. Stačí už jen přidat trochu cukru podle chuti. Jednoduchý a velmi dobrý nápoj si můžete jemně dokořenit například skořicí nebo badyánem, nebo ozdobit šlehačkou. 

Horká čokoláda

Připravuje se podobně jako kakao, jen se místo prášku přidá rovnou čokoláda. Labužníci nedají dopustit na lahodnou hořkou a mlsné jazýčky zase potěší sladší mléčná. Doma si zkuste připravit obě a uvidíte, které dáte přednost. Sama o sobě je lahodná, ale můžete ji jednoduše dochutit například kokosem a marshmallowsvanilkou nebo ji zjemnit našlehanou smetanou. Velmi oblíbené je párování sladké a pálivé chuti, nebojte se přidat trochu chilli. Takový nápoj je dokonce považován za afrodiziakum. Na přípravu horké čokolády využijete klasickou tabulku či čokoládové pecičky.

Mléko s medem 

Ohřáté mléko s medem nám babičky dělávaly večer, aby se nám hezky usínalo a zdály se nám krásné sny. Ještě aby ne po takové lahůdce. Důležité je mléko nepřipálit. To se může stát velice snadno, spálenou pachuť z nápoje už nedostaneme. Pak stačí přidat jen lžička medu a je hotovo. Často se dochutí trochou vanilky nebo skořicí. Pokud hledáte něco nového a neokoukaného, přidejte trochu kurkumy a získáte pochoutku zvanou golden milk.

Svařený mošt

Připravuje se svařením jablečného moštu, ve kterém se ještě před tím vylouhuje čaj, nejlépe černý nebo rooibos. Nesmí chybět ani skořice, hřebíček a zázvor. Někdo si jej rád osladí, jiný zase přidá trochu citronové šťávy a další trochu čerstvých jablek pro osvěžení. Dospělí si do moštu rádi přidávají rum nebo burbon pro pořádný říz. Takový chutný mošt vás určitě zahřeje a zaručeně potěší každou návštěvu. 

Léčivá síla bylinkového čaje

Valná většina babiček v létě rozhodně nelenila a na zimu se řádně připravovala. Díky tomu jsme měli možnost ochutnat nejrůznější čaje ze zahrádky a lesa. Z ovoce a lesních plodů snadno vykouzlily domácí pečený čaj. Díky zavaření se prodloužila životnost na několik měsíců. Bylinky se zase sušily a podle potřeby používaly. Pelyněk a třezalka na uklidnění, šípek pomůže při menstruačních problémech, šalvěj pro lepší trávení a mátu pro posílení imunitního systému nebo proti únavě. Bylinkové čaje zaručeně pomůžou na všechny možné neduhy.  

Související články

Apetit magazín

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč