Oblíbený smažený pokrm s sebou přináší závan Orientu. Malé kuličky skrývají mnoho chuti z bylinek a koření. Připravují se z cizrny, kterou stačí jen namočit. Jejich přípravu můžete zkusit i doma, není to nic složitého. Výsledkem bude talíř plný výtečného jídla.
Co je falafel?
- Jedná se o smažené kuličky z cizrny, která se pro přípravu kuliček namočí a rozmixuje.
- Autentické recepty volají po syrové namočené a rozmixované cizrně, k nalezení jsou však i recepty s cizrnou konzervovanou.
- Vzniklá cizrnová hmota se dochucuje nasekanými bylinkami, nejčastěji koriandrem, a česnekem, cibulí spolu s římským kmínem.
- Smaží se ve vrstvě oleje do zlatova.
Odkud se vzal falafel?
Objev falafelu si nárokuje hned několik zemí. Můžete se setkat s teorií, že v Egyptě se připravuje již několik tisíciletí, už od dob faraónů. Velké nádoby s olejem, ve kterém se falafel smaží, najdete v Egyptě na každém rohu, je to populární pouliční jídlo.
Mezi milovníky smažených kuliček patří i obyvatelé Izraele a Palestiny. V obou případech je falafel považován za národní pokrm a často se podává s oblíbeným hummusem a chlebovou plackou.
Tradici má ovšem najdeme i v Libanonu, kde je vždy součástí klasického výběru předkrmů mezze.
Falafel podomácku
Prvním krokem je namočení cizrny alespoň na 12 hodin, pak se postupy liší.
- Některé recepty používají cizrnu z konzervy. Skutečností však je, že hrubší (a lepší) struktury dosáhnete rozmixováním syrové namočené cizrny.
- Cizrnu můžete také namlít v mlýnku na maso nebo ji rozmixovat či nasekat elektrickým sekáčkem. U přípravy v mixéru (a u vařené cizrny obzvlášť) to nepřežeňte a dejte pozor na to, aby nevznikla příliš řídká a jemná pasta. Ideální konzistence by mela být podobná jako u jemně nasekaných ořechů.
- Do takto připravené hmoty přidejte bylinky (koriandr, petržel, mátu) a česnek, cibuli a případně chilli papričku. Vše smíchejte dohromady, přidejte mletý římský kmín a v případě potřeby i trochu cizrnové mouky, aby se hmota dala dobře tvarovat.
- Vytvořené kuličky smažte v hluboké vrstvě oleje dozlatova. Ve zdravější verzi je můžete péct v troubě.
- Pokud máte špatnou zkušenost se smažením kuliček, udělejte klidně malé placky.
Samotný, v pitě nebo s hummusem
Na křupavých a šťavnatých kuličkách si můžete pochutnat s jogurtovým dipem, ale skvělé jsou i s domácím tahini hummusem.
Můžete je použít do vegetariánské varianty kebabu, kde poslouží namísto masa. Společně se zeleninou a dresinkem je zabalte do tortilly nebo vložte do pita chleba.
- Výborně doplní nespočet salátů například okurkový s kefírovou zálivkou nebo vegetariánskou misku s falafelem.
- Falafel je ideální volbou do obědových krabiček.
- Nemusíte ovšem vždy tvarovat jen klasické kuličky. Pro některé pokrmy jsou lepší malé placičky, které se hodí do baget nebo rovnou vytvarujte větší placku a udělejte si z ní lahodné vegetariánské burgery.
Zdroj: ZME Science, History Today