Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čím se liší římský kmín od českého? Objevte orientální koření, které uleví bolavému žaludku

Rýže s římským kmínem
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Římský kmín má s tím naším českým podobné označení, jejich chuť je značně odlišná.  I jejich využití v kuchyni se značně liší. Římský kmín neboli cumin se nejčastěji používá při přípravě orientálních jídel – v indické či arabské kuchyni. Dodává charakteristickou chuť zelninovým, luštěninovým ai masitým pokrmům. Český kmín se uplatňuje v kuchyni středoevropské. Jaký jsou mezi nimi další rozdíly?

Římský kmín je často označován také jako křížový nebo mateřský a jedná se o semínka jednoleté rostliny jménem šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum). Z latinského názvu je odvozeno také jeho další přízvisko ‚cumin‘, pod kterým ho nejčastěji naleznete v anglicky psaných receptech.

Římský kmín patří, stejně jako náš ‚český‘ kmín kořenný, mrkev nebo petržel do čeledi miříkovité, proto mají i jejich semínka podobný vzhled. Jejich vůně je výrazně odlišná.

Rozdíl mezi ‚českým‘ a římským kmínem

V tradiční české kuchyni používáme kmín kořenný, který je údajně jedno z nejstarších koření vůbec. Přidáváme ho do vařených brambor, chlebového těsta, dušeného hlávkového zelí nebo na pečená masa. Jeho vzhled i chuť je vám určitě velmi dobře známá, ať už ho používáte celý nebo mletý

  • Na první pohled jsou si semínka obou kmínů velmi podobná. Avšak máte-li možnost je vedle sebe porovnat, uvidíte, že římský kmín je oproti tomu našemu víc podlouhlý a také není tak hnědý, spíše má barvu lehce nazelenalou až šedou.
  • Římský kmín je velmi aromatický, má zemitou ostřejší chuť, která někdy až peprná a mírně nahořklá.

Do jakých jídel se římský kmín používá

Římský kmín pochází z Etiopie a je znám už od starověku. Znali ji už Staří Egypťané, Řekové a Římané. Z těchto zemí se postupně římský kmín dostal do celého světa, ale ne všude se hojně využívá. Nejčastěji se s ním můžete setkat v arabském a orientálním světě. Vévodí arabské, blízkovýchodní, indické a také mexické kuchyni.

  • Cumin neboli římský kmín má výraznou kořeněnou chuť, proto s ním hlavně v začátcích buďte velmi opatrní a přidávejte ho do pokrmu méně.
  • Pokud chcete jeho aroma naopak umocnit, celá semínka lehce opražte.
  • Stejně jako ten náš, i římský se v gastronomii používá celý nebo mletý.
  • Také je součástí nejrůznější kořenících směsí, jako například garam masala, curry nebo tandoori.

Kam římský kmín použít

Skvěle si rozumí s luštěninami, konkrétně s cizrnou, červenou čočkou a fazolemi. Proto je nedílnou součástí cizrnového hummusu, falafelu ale také oblíbeného chilli con carne. Pokud si chcete uvařit polévku z červené čočky, i zde si římský kmín najde své místo.

Čím římský kmín nahradit

Římský kmín má svou charakteristickou chuť, kterou ničím úplně nenahradíte. Existují možnosti, jak se jí alespoň trochu přiblížit. Pokud vám během vaření právě toto koření došlo, zde je několik způsobů, jak si poradit:

  • Nejlepší náhradou jsou směsi, které toto koření obsahují. Ať už je to jakýkoli druh garam masaly, curry, koření na tacos nebo chilli con carne atd.
  • Z jednodruhových koření může pomoct mletá semínka koriandru, pískavice řecké seno, chilli nebo pálivá paprika.

Římský kmín a jeho vliv na zdraví

Římský kmín upravuje trávení, užívá se při chorobách žaludku, žlučníku a střev. Údajně má také protizánětlivé účinky.Podporuje prokrvení. Obsahuje vitamín B, z minerálů zase vápník, železo a zinek.

 Zdroje: Lidovky, Healthline, ‚Nutriční analýza koření (kari, paprika)‘ , Bc. Martina VaculováBritannica

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč