Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velikonoční půst prospívá tělu a pomůže s hubnutím: Začněte našimi recepty

Velikonoční půst prospívá tělu a pomůže s hubnutím: Začněte našimi recepty
ZDROJ: Apetit

Po bujarých oslavách masopustu přichází tradiční půst před Velikonoci. Není o žádném hladovění, ale o změně v jídelníčku, která vám očistí organismus. Toto období je ideálním časem pro péči o tělo i duši. Mnoho milovníků půstu z něj údajně čerpá energii po celý rok, tak proč to tedy nevyzkoušet?

Tradice půstu před Velikonoci

Postní období má kořeny v náboženství, kdy se touto cestou křesťané připravovali na svůj nejvýznamnější svátek. Doba odpírání navazuje na masopustní oslavy, které jsou naopak obdobím vydatného jídla, tance a veselí.

 • Jeho koncem i vrcholem je Masopustní úterý s maškarním průvodem.
 • Popeleční středou půst začíná a jeho smyslem je mimo jiné také očištění organismu. Půst není jen o vynechání některých potravin a abstinenci, ale také se zaměřuje na duchovní růst a snaží se probouzet v lidech větší soucit či ohleduplnost vůči ostatním.

Dříve měl poměrně striktní podobu. Vynechalo se maso (s výjimkou ryb), uzeniny, mléčné produkty, vejce, alkohol, sladkosti a jedlo se pouze jednou denně.

 • Výjimku měla každá neděle, kdy se pravidla zmírňovala, ale rozhodně se nejednalo o žádné velké přejídání. Půst se vztahoval na zdravé osoby ve věku od 15 do 60 let a poté byl dobrovolný.
 • V současné době se postí i nevěřící, a to z jednoho prostého důvodu – jde o odlehčení stravy, ke které každý přistupuje trochu jinak. Někdo si slibuje detox, jiný shození pár kil.
 •  Postní doba trvá i dnes 40 dní.

Půst jako čista těla i duše

Organismus se dokáže samozřejmě detoxikovat sám, ale pokud chcete zhubnut nějaké to kilo a duševně se obohati, není půst špatný nápad. Nezapomeňte však, že je nezbytné i civčení, ideální je jóga.

Co si během půstu dopřát a čemu se vyhnout  

Absence masa je postním základem, ryba je naopak v pořádku. Zkuste omezit i živočišné výrobky, ale tvaroh nebo kefír se nepočítají za zvlášť velký prohřešek. Velmi se doporučuje vynechat alkohol, kávu, černý čaj a cukrovinky. 

 • Svou pozornost naopak věnujte ovocizeleniněluštěninám a místo sladkostí si dejte raději oříšky.
 • Nebojte se ani těstovincelozrnného pečivarýžebrambor na desítky způsobů nebo zavařenin.
 • Jejich konzumací uděláte ve spíži místo pro ty, které připravíte v následujícím létě.
 • Velmi důležité je poctivě dodržovat pitný režim.
 • Nejlepší je obyčejná voda, ale pokud vás začne nudit, tak si do ní přidejte trochu citronu.
 • Vhodný je i domácí neslazený ledový čaj nebo čaje bylinkové.
 • Mějte vždy na paměti, že držet půst neznamená hladovět. Jednoduše upravte množství a zkuste se vyhnout nezdravým potravinám. 

Kdy s půstem začít 

Začátkem půstu je Popeleční středa, která připadá v letošním roce na 22. února. Své postění byste pak měli ukončit 9 dní před Velikonočním pondělím.

Zdroj: Apetit, Venkov a Styl

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč