0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velikonoční půst pro vaše tělo i mysl

Velikonoční půst pro vaše tělo i mysl
sdílet:
Po bujarých oslavách masopustu přichází tradiční půst před Velikonoci. Není o žádném hladovění, ale o změně v jídelníčku, která vám očistí organismus. Toto období je ideálním časem pro péči o tělo i duši. Mnoho milovníků půstu z něj údajně čerpá energii po celý rok, tak proč to tedy nevyzkoušet?

Tradice půstu před Velikonoci

Postní období má kořeny v náboženství, kdy se touto cestou křesťané připravovali na svůj nejvýznamnější svátek. Doba odpírání navazuje na masopustní oslavy, které jsou naopak obdobím vydatného jídla, tance a veselí. Jeho koncem i vrcholem je Masopustní úterý s maškarním průvodem. Popeleční středou půst začíná a jeho smyslem je mimo jiné také očištění organismu. Půst není jen o vynechání některých potravin a abstinenci, ale také se zaměřuje na duchovní růst a snaží se probouzet v lidech větší soucit či ohleduplnost vůči ostatním. 

Dříve měl poměrně striktní podobu. Vynechalo se maso (s výjimkou ryb), uzeniny, mléčné produkty, vejce, alkohol, sladkosti a jedlo se pouze jednou denně. Výjimku měla každá neděle, kdy se pravidla zmírňovala, ale rozhodně se nejednalo o žádné velké přejídání. Půst se vztahoval na zdravé osoby ve věku od 15 do 60 let a poté byl dobrovolný. V současné době se postí i nevěřící, a to z jednoho prostého důvodu – je to účinný detox, ke kterému každý přistupuje trochu jinak. Postní doba trvá i dnes 40 dní.

Půst jako čista těla i duše 

Nejrůznější kúry pro očištění organismu nejsou žádnou novinkou a jejich popularita stále stoupá. Někomu stačí k snídani horká voda s citronem a jiný zase pije celý týden jen zeleninové a ovocné šťávy. Obecně platí, že rostlinná strava se lépe tráví, nezatěžuje organismus, ale naopak ho nastartuje. Při vynechání kávy a alkoholu zase docílíte odkyselení, které v dnešní době trápí velkou část populace. 

Tímto se nastartuje očista všech orgánů v těle, nejvíce se projeví na játrech a ledvinách. Právě v nich se hromadí toxiny, které tělo nestačí odbourávat. Výsledkem bývá únavašpatný spáneksnížení koncentracezhoršení produktivitykvality vlasůpleti i nehtů.  

Jakmile tělo není zaneprázdněné detoxikováním organismu, začíná fungovat trochu jinak. Nejčastěji se v době postění doporučuje zkusit meditovat, zamyslet se nad svým životem a nad tím, co v něm potřebujeme a co naopak ne. Ne každý se ovšem rozhodne pro rozjímání o smyslu života a raději si doma usedne s oblíbenou knihou, zacvičí si jógu nebo si pustí oblíbenou hudbu a na chvíli zkrátka zpomalí. Čas pro sebe je stejně důležitý jako vyvážená strava bez alkoholu a kouření.

Co si během půstu dopřát a čemu se vyhnout  

Absence masa je postním základem, ryba je naopak v pořádku. Nejlepší volbou jsou mořské druhy, obsahují totiž kýžený jód, blahodárný pro naši štítnou žlázu. Zkuste omezit i všechny živočišné výrobky, ale tvaroh nebo kefír se nepočítají za zvlášť velký prohřešek. Velmi se doporučuje vynechat alkohol, kávu, černý čaj, cukrovinky a cigarety. Vše záleží na tom, jak si půst nastavíte. Někdo období půstu tráví tím, že omezí také sledování televize či pobyt na sociálních sítích. 

Svou pozornost naopak věnujte ovocizeleniněluštěninám a místo sladkostí si dejte raději oříšky. Nebojte se ani těstovincelozrnného pečivarýžebrambor na desítky způsobů nebo zavařenin. Jejich konzumací uděláte ve spíži místo pro ty, které připravíte v následujícím létě. Velmi důležité je poctivě dodržovat pitný režim. Nejlepší je obyčejná voda, ale pokud vás začne nudit, tak si do ní přidejte trochu citronu. Vhodný je i domácí neslazený ledový čaj nebo čaje bylinkové. Mějte vždy na paměti, že držet půst neznamená hladovět. Jednoduše upravte množství a zkuste se vyhnout nezdravým potravinám. 

Kdy s půstem začít 

Jelikož se půst vztahuje k Velikonocům, je jako ony pohyblivý. Začátkem půstu je Popeleční středa, která připadá v letošním roce na 17. únor. Své postění pak tedy ukončíte ve čtvrtek 1. dubna a můžete si naplno užít všechny radosti Velikonoc. Ať už jste se rozhodli pro radikálnější, benevolentní nebo žádný půst, tak si před 17. únorem rozhodně nenechte ujít masopustní koblížky.   

Související články

Apetit magazín

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den
  • Tipy redakce

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den

Růst cen potravin nenahrává drahým surovinám, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto...
Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč