Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velikonoční půst prospívá tělu a pomůže s hubnutím: Začněte našimi recepty

Velikonoční půst prospívá tělu a pomůže s hubnutím: Začněte našimi recepty
ZDROJ: Apetit

Po bujarých oslavách masopustu přichází tradiční půst před Velikonoci. Není o žádném hladovění, ale o změně v jídelníčku, která vám očistí organismus. Toto období je ideálním časem pro péči o tělo i duši. Mnoho milovníků půstu z něj údajně čerpá energii po celý rok, tak proč to tedy nevyzkoušet?

Tradice půstu před Velikonoci

Postní období má kořeny v náboženství, kdy se touto cestou křesťané připravovali na svůj nejvýznamnější svátek. Doba odpírání navazuje na masopustní oslavy, které jsou naopak obdobím vydatného jídla, tance a veselí.

  • Jeho koncem i vrcholem je Masopustní úterý s maškarním průvodem.
  • Popeleční středou půst začíná a jeho smyslem je mimo jiné také očištění organismu. Půst není jen o vynechání některých potravin a abstinenci, ale také se zaměřuje na duchovní růst a snaží se probouzet v lidech větší soucit či ohleduplnost vůči ostatním.

Dříve měl poměrně striktní podobu. Vynechalo se maso (s výjimkou ryb), uzeniny, mléčné produkty, vejce, alkohol, sladkosti a jedlo se pouze jednou denně.

  • Výjimku měla každá neděle, kdy se pravidla zmírňovala, ale rozhodně se nejednalo o žádné velké přejídání. Půst se vztahoval na zdravé osoby ve věku od 15 do 60 let a poté byl dobrovolný.
  • V současné době se postí i nevěřící, a to z jednoho prostého důvodu – jde o odlehčení stravy, ke které každý přistupuje trochu jinak. Někdo si slibuje detox, jiný shození pár kil.
  •  Postní doba trvá i dnes 40 dní.

Půst jako čista těla i duše

Organismus se dokáže samozřejmě detoxikovat sám, ale pokud chcete zhubnut nějaké to kilo a duševně se obohati, není půst špatný nápad. Nezapomeňte však, že je nezbytné i civčení, ideální je jóga.

Co si během půstu dopřát a čemu se vyhnout  

Absence masa je postním základem, ryba je naopak v pořádku. Zkuste omezit i živočišné výrobky, ale tvaroh nebo kefír se nepočítají za zvlášť velký prohřešek. Velmi se doporučuje vynechat alkohol, kávu, černý čaj a cukrovinky. 

  • Svou pozornost naopak věnujte ovocizeleniněluštěninám a místo sladkostí si dejte raději oříšky.
  • Nebojte se ani těstovincelozrnného pečivarýžebrambor na desítky způsobů nebo zavařenin.
  • Jejich konzumací uděláte ve spíži místo pro ty, které připravíte v následujícím létě.
  • Velmi důležité je poctivě dodržovat pitný režim.
  • Nejlepší je obyčejná voda, ale pokud vás začne nudit, tak si do ní přidejte trochu citronu.
  • Vhodný je i domácí neslazený ledový čaj nebo čaje bylinkové.
  • Mějte vždy na paměti, že držet půst neznamená hladovět. Jednoduše upravte množství a zkuste se vyhnout nezdravým potravinám. 

Kdy s půstem začít 

Začátkem půstu je Popeleční středa, která připadá v letošním roce na 22. února. Své postění byste pak měli ukončit 9 dní před Velikonočním pondělím.

Zdroj: Apetit, Venkov a Styl