Lahůdka, kterou máme ověřenou ve verzi s česnekem a uzenou paprikou – tentokrát jsme ji pro změnu ochutili bylinkami a je snad ještě chutnější!
Suroviny
Postup
V širokém kastrolu přiveďte k varu vodu, opatrně do ní vložte maso (aby bylo tak akorát ponořené) a všechno koření i sůl, znovu přiveďte k varu, přiklopte, ztlumte a na malém plameni pak zvolna vařte, dokud nebude maso dokonale měkké, podle potřeby můžete dolévat vodu.
Mezitím oloupejte česnekové stroužky, prolisujte je do misky a smíchejte se všemi ostatními surovinami na pastu. Vyndejte uvařené maso z vývaru (ten uchovejte na pozdější použití, třeba na ovarovou polévku – viz Něco navíc).
Ještě horké maso potřete pastou ze všech stran, zabalte ho do alobalu, vložte do širší nádoby s rovným dnem, zakryjte prkénkem a zatižte, třeba plechovkami. Vložte do lednice a nechte odležet 2–3 dny, ale klidně i týden, maso je solí a tukem ochráněné proti zkáze.
Potom vybalte z alobalu a krájejte na co nejjemnější plátky. (Pokud chcete maso opravdu pikantní, nechte na něm pastu a krájejte maso i s ní, v jemnější verzi pastu setřete a nakrájejte jenom maso.) Podávejte s omáčkami, křenem, hořčicí, okurčičkami a čerstvým chlebem.
NĚCO NAVÍC
Vepřový vývar má specifickou chuť i vůni, skvělou polévku z něj uděláte, když do něj zavaříte trošku krup a horkým vývarem s kroupami zalijete jemně nastrouhaný křen v talíři.