Tvarů tradičních kynutých jidášů můžete vyzkoušet bezpočet. Časté je třeba stáčení do podoby šnečí ulity.
Suroviny
Postup
Polovinu mléka ohřejte, aby bylo vlažné, přidejte 2 lžíce mouky, rozdrobené droždí a nechte v teple 10 minut vzejít kvásek.
Do hlubší mísy prosejte zbývající mouku s cukrem a solí, vše promíchejte. Ve zbylém mléce rozšlehejte 1 vejce, přidejte nastrouhanou citronovou kůru. Spolu se vzešlým kváskem a máslem je přidejte do mísy k ostatním surovinám a promíchejte. Zpočátku těsto zadělávejte vařečkou, pak ho vyklopte na pracovní desku a ještě ho zpracujte rukama, aby bylo vláčné.
Těsto vraťte do mísy, přikryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě vykynout. Po 45 minutách těsto znovu propracujte a nechte kynout ještě dalších 45 minut. Vykynuté těsto bude mít cca dvojnásobnou velikost.
Těsto rozdělte na poloviny. Obě vyválejte na silnější váleček a pokrájejte na stejné dílky. Z těch pak vyválejte tenčí válečky, ty stáčejte do tradičních tvarů (viz foto). Rozložte je na plech vyložený pečicím papírem nebo vymazaný máslem, potřete prošlehaným vejcem, do jednotlivých ohybů vmáčkněte po rozince a celé posypte ořechy. Překryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout ještě 20 minut. Mezitím předehřejte troubu na 170°C.
Vykynuté jidáše vložte do zahřáté trouby a pečte dozlatova asi 25–30 minut, už po 20 minutách zkontrolujte, jak rychle tmavnou. Před podáváním potřete medem či rozpuštěným máslem.
NĚCO NAVÍC
Pečivo z kynutého těsta zamrazujte hned po vychladnutí.