Správně upečený rostbíf je skvělý zatepla i později studený, ideální příloha k této verzi – nakládaná zahuštěná zelenina picalilli.
Suroviny
Postup
Pokud máte maso v lednici, vyjměte je aspoň půl hodiny před přípravou, aby mělo pokojovou teplotu. Troubu předehřejte na 220 °C, horkovzdušnou na 200 °C.
Maso pečlivě po celém povrchu potřete olejem, osolte a opepřete. Pak je zprudka ze všech stran osmahněte na suché nepřilnavé pánvi, aby se zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Mrkve rozložte na dno pekáče a maso na ně usaďte. Pečte dvacet minut, potom teplotu stáhněte na 160/140 °C a pečte dalších čtyřicet minut na kilogram roštěnce, chcete-li mít maso uvnitř růžové a vláčné. Pokud má být zcela propečené, prodlužte dobu pečení asi o třicet minut.
Cukr a hořčici promíchejte a půl hodiny před koncem pečení směsí potřete maso. Cukr zkaramelizuje do zlatohněda a po vyjmutí pečeně z trouby utvoří křupavou krustu.
Vyjměte pečeni z trouby a nechte ji před porcováním aspoň dvacet minut odpočívat, aby se šťávy rovnoměrně rozestřely.
Rostbíf můžete upéct během dopoledne, naaranžovat ho na tác a podávat později při pokojové teplotě.
NAKLÁDANÁ ZAHUŠTĚNÁ ZELENINA PICALILLI
Malý květák a 2 velké mrkve nakrájejte na kousíčky, jemně nasekejte 6 cibulek a rozpulte 100 g zelených fazolek. Smíchejte s 50 g mořské soli, přetáhněte fólií, nechte přes noc stát; pak propláchněte a osušte. 2 lžíce hladké mouky smíchejte s trochou jablečného octa na hladkou kaši. 300 ml jablečného octa vlijte do smaltovaného hrnce, přidejte 250 g krupicového cukru, po 1 lžičce zázvoru a kurkumy a 2 lžičky hořčice (vše mleté). Rozpusťte cukr a prohřejte k varu. Vsypte zeleninu, opepřete a znovu zahřejte k varu. Stáhněte plamen, povařte deset minut. Trochu odvaru vmíchejte k moučné kaši, pak ji vlijte do hrnce a vařte 3–5 minut, aby odvar zhoustl. Přesuňte do sterilních sklenic, zavíčkujte. V chladu vydrží půl roku, po otevření měsíc.